Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Komu należy się odprawa pośmiertna?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.01.2024 08:58

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Komu należy się odprawa pośmiertna?

Pogrzeb
Obraz Carolyn Booth z Pixabay

Pożegnanie najbliższej osoby wiąże się nie tylko z wypłatą zasiłku pogrzebowego. Rodzina zmarłego może bowiem otrzymać pieniądze od pracodawcy członka rodziny. Dzieje się tak jedynie po spełnieniu określonych warunków.

Pogrzebowe kwestie finansowe

Śmierć członka rodziny jest traumatycznym przeżyciem dla wielu osób w Polsce. Oprócz samych kwestii emocjonalnych, problemem jest również sfera ekonomiczna - koszty organizacji pogrzebu cały czas rosną, co niekoniecznie podoba się osobom przygotowującym pochówek krewnego.

Z informacji portalu biznes.interia.pl wynika jednak, że rodzina zmarłego może otrzymać pieniądze nie tylko w formie zasiłku pogrzebowego. Wszystko zależy jednak od warunków - a przede wszystkim, od okoliczności śmierci; pieniądze nie zostaną bowiem wypłacone, jeżeli doszło do wypłaty wyższego odszkodowania.

Nie dostarczysz jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Niektórzy seniorzy muszą mieć się na baczności

Odprawa od pracodawcy

Wsparciem finansowym dla rodziny zmarłego jest odprawa pośmiertna. Za jej wypłacenie odpowiedzialny jest pracodawca, jeżeli do śmierci jego pracownika doszło podczas obowiązywania umowy o pracę. Środki są również wypłacane, jeżeli umowa została rozwiązana, a pracownik był niezdolny do pracy i pobierał w związku z tym zasiłek.

Pieniądze z odprawy pośmiertnej są wypłacane tylko najbliższej rodzinie zmarłego. W tym gronie znajdują się m.in. dzieci, wnuki, rodzice oraz małżonek zmarłego, o ile nie miała miejsce separacja. Każda z tych grup musi jednak spełnić dodatkowe warunki - dzieci muszą być przed ukończeniem 16. r.ż. bądź 25 r.ż. w przypadku uczenia się; rodzice zaś otrzymają je, jeżeli są niezdolni do pracy bądź po ukończeniu 50. r.ż. wychowują dzieci bądź wnuki zmarłego. Wszyscy muszą również posiadać uprawnienia do renty rodzinnej.

Jaka wypłata w ramach odprawy?

Kwoty wypłacane w ramach samej odprawy są uzależnione od czasu zatrudnienia pracownika w danym miejscu. W przypadku 15 lat stażu pracy odprawa będzie równa półrocznemu wynagrodzeniu; 10 lat pracy to już kwota równa trzem pensjom pracownika.

Najmniejsza kwota wypłacana jest, jeżeli staż nie przekroczył 10 lat. W takim przypadku wyniesie ona tyle samo, co jedna miesięczna wypłata. Co więcej, odprawa może zostać podzielona między wszystkich uprawnionych członków rodziny.

źródło: biznes.interia.pl