Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Płaca minimalna wzrośnie w 2024 roku. Kiedy podwyżki?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.02.2024 11:17

Płaca minimalna wzrośnie w 2024 roku. Kiedy podwyżki?

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Rok 2024 będzie kolejnym z rzędu, w którym dojdzie do podwyżek płacy minimalnej. Po raz kolejny pracownicy otrzymają podwyżki dwa razy w roku. Jedna z nich już obowiązuje - kiedy jednak będzie miała miejsce kolejna z nich?

Podwyżki płacy minimalnej

Wprowadzenie wyższej kwoty płacy minimalnej w 2024 roku nie obeszło się bez perturbacji. Jak podaje serwis wydarzenia.interia.pl, normalnie decyzja powinna zostać podjęta w zeszłym roku poprzez zmianę ustawy, jednak nie udało się dotrzymać terminu. Sprawę załatwiło dopiero rozporządzenie Rady Ministrów.

Podobnie jak w 2023, tak i w tym roku Polaków czekają dwie podwyżki płacy minimalnej. Co więcej, jedna z nich weszła w życie miesiąc temu, a pracownicy mogą się cieszyć z wyższych wypłat. Jak zatem wygląda sytuacja obecnie i kiedy można spodziewać się kolejnej podwyżki?

Poczta Polska wydała pilny komunikat. Chodzi o wypłaty emerytur

Pierwsza podwyżka już obowiązuje

Pierwsza podwyżka została wprowadzona 1 stycznia 2024 roku. Podniosła ona minimalną pensję z kwoty 3600 zł brutto do sumy 4242 zł brutto. W przeliczeniu na kwotę netto, oznacza to sumę 3221,98 zł.

Tego samego dnia wzrosła również stawka za godzinę pracy. Jej obecny poziom, ustalony tym samym rządowym rozporządzeniem co płaca minimalna, wynosi dokładnie 27,70 zł/godz.

Kiedy kolejny wzrost płacy minimalnej?

Na następną podwyżkę pensji minimalnej trzeba jeszcze trochę poczekać. Jej wprowadzenie zaplanowano bowiem na dzień 1 lipca 2024 roku. Zostanie ona podwyższona o 58 zł, do kwoty 4300 zł brutto - w przeliczeniu jest to 3261,53 zł netto.

Podobnie wyglądać będzie kwestia stawki godzinowej. Według rozporządzenia, wskutek podwyżki z 1 lipca jej wysokość wzrośnie do sumy 28,10 zł/godz.

źródło: wydarzenia.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś darowiznę? Skarbówka może zażądać od ciebie wyjaśnień