Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostałeś darowiznę? Skarbówka może zażądać od ciebie wyjaśnień
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.02.2024 15:24

Dostałeś darowiznę? Skarbówka może zażądać od ciebie wyjaśnień

Pieniądze w kopercie
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Każdy, kto otrzyma darowiznę powinien mieć się na baczności. Okazuje się bowiem, że skarbówka może zainteresować się wszystkimi prezentami. Niezwykle istotne więc jest to, żeby skrupulatnie zapoznać się ze wszystkimi aktualnymi regulacjami w tej kwestii. Przedstawiamy szczegóły. 

Wszystko zależy od tego, kto podaruje nam prezent

Jeśli chodzi o darowizny, to ma tutaj ogromne znaczenie, kto wręczył nam prezent. Doradca podatkowy z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy, Piotr Kościańczuk na antenie Polsat News przekazał, że kluczowe w tej sytuacji jest pokrewieństwo. Prawo spadkowe wyróżnia grupy, takie jak: zerowa (rodzice dziadkowie, dzieci, małżonek i rodzeństwo), pierwsza (teściowie, zięć, synowa), druga (rodzina dalsza) oraz trzecia (inne osoby).

Zobacz także: Ruszyły kontrole w domach Polaków. Mogą posypać się mandaty

ZUS rozpoczął wielką wysyłkę. List lepiej zachować dla siebie

Kwota wolna od podatku poszła w górę

Jak podkreśla ekspert, podatek od darowizny różni się w zależności od tego, kto nam ją wręczył. W ubiegłym roku stawki kwoty wolnej od podatku poszły w górę, co jest dobrą wiadomością dla wielu osób. W efekcie tej podwyżki łatwiej jest uniknąć odprowadzenia podatku od darowizny i spadku. Obecne stawki prezentują się w następujący sposób:

  • grupa pierwsza - 36 120 złotych,
  • grupa druga - 27 090 złotych,
  • grupa trzecia - 5 733 złotych.

Jeśli chodzi o najbliższą rodzinę, czyli grupę zerową, to w tym przypadku nie obowiązują żadne limity, choć trzeba spełnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim konieczne będzie poinformowanie o podarunku w ciągu sześciu miesięcy od momentu otrzymania. W sytuacji, gdy dostajemy w prezencie gotówkę, to wymagana jest forma przelewu lub uznania konta obdarowanego.

Kiedy fiskus będzie zadawał pytania?

Jeśli więc otrzymujemy darowiznę, powinniśmy mieć się na baczności. Skarbówka najprawdopodobniej zacznie się interesować i zadawać pytania w momencie, gdy zaczniemy wydawać pieniądze. 

Jeśli okaże się, że w naszych zeznaniach podatkowych ta wartość, którą zarabiamy, jest zbyt mała na pokrycie wydatków, fiskus zadaje pytania. Wtedy ujawniając darowiznę, sami na siebie donosimy - mówił Piotr Kościańczuk na antenie Polsat News.