Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Są dane wynagrodzeń za styczeń. Zła sytuacja dynamiki płac
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.02.2023 21:21

Są dane wynagrodzeń za styczeń. Zła sytuacja dynamiki płac

None
BiznesInfo

Główny Urząd Statystyczny poinformował o poziomie średnich wynagrodzeń w Polsce w styczniu. Nie ma niestety dobrych informacji - dynamika płac nie nadąża za wzrostem cen.

Wynagrodzenia rosną…

Według danych GUS cytowanych przez portal Interia.pl, przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w styczniu o 13,5 proc. rdr. Obecnie średnia krajowa wynosi zatem 6883,96 zł brutto.

Jednakże w relacji miesięcznej jest to wynik niższy od grudnia 2022, gdy średnia wynosiła 7329,96 zł brutto. Wynagrodzenia spadły bowiem o 6,1 proc.

Lecz nawet i wynik relacji rocznej nie oznacza wyłącznie zadowolenia. Wynagrodzenia nie nadążają bowiem za inflacją, która w styczniu wyniosła 17,2 proc.

…i nie nadążają za inflacją

Powyższe oznacza, że płace realne spadły kolejny miesiąc z rzędu. Z danych GUS wynika, że wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 w porównaniu z 2021 spadł o 2,1 proc.

Zdaniem autorów raportu z GUS, przyczyna takiego wyniku leży jednak gdzie indziej niż w inflacji - ma nią być brak grudniowych premii i dodatków. Jak wylicza Interia, chodzi m.in. o nagrody, premie roczne czy odprawy emerytalne.

Dynamika wynagrodzeń nie uchroni przed spadkiem

Jak również zauważyła Interia, wpływ na raport Głównego Urzędu Statystycznego mogło mieć podniesienie płacy minimalnej na początku roku. Kolejną podwyżkę zaplanowano na lipiec - wtedy najniższe wynagrodzenie wyniesie 3600 zł brutto.

Jak powiedziała Interii Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, dane nie wskazują na zachodzenie niepokojących zmian na rynku pracy na początku roku. Zauważyła również, że dynamika nominalna wynagrodzeń po I kwartale zejdzie do poziomu jednocyfrowego, jednak nie uchroni pracowników przed realnym spadkiem wynagrodzeń.