Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wynagrodzenia w Polsce na rekordowo wysokim poziomie. GUS podał statystyki
Joanna Leja
Joanna Leja 21.01.2022 01:00

Wynagrodzenia w Polsce na rekordowo wysokim poziomie. GUS podał statystyki

ZUS-pieniadze

Wzrost wynagrodzeń w grudniu sięgnął 11,2 proc. rok do roku. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wręcz rekordowy wynik.

W porównaniu do listopada 2021 r. wynagrodzenie wzrosło o 10,3 proc. Tym samym dynamika płac okazała się w grudniu wyższa niż inflacja (8,6 proc).

Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach (powyżej 9 pracowników, bez administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej) wzrosło w grudniu o 11,2 proc. rok do roku, do 6 644,39 zł – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 9,0 proc. po zwyżce o 9,8 proc. notowanej w listopadzie.

Rolnictwo i leśnictwo z największym skokiem

Najsilniejsze wzrosty w ujęciu rocznym w grudniu odnotowano w sektorach: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (33,5 proc.), zakwaterowanie i gastronomia (20,7 proc.), informacja i komunikacja (15,3 proc.), handel; naprawa pojazdów samochodowych (14,4 proc.).

Inflacja nie odpuszcza

Oczywiście nie powinno się zapominać o wysokiej inflacji, która „zjada” większość wzrostu średniego wynagrodzenia. W grudniu inflacja CPI wyniosła aż 8,6 proc. W rezultacie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wyniosła tylko 2,42 proc. Z prognoz ekonomistów wynika, że to jeszcze nie koniec wzrostów inflacji w styczniu może zbliżyć się ona do ponad 9 proc.