Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > 4-dniowy tydzień pracy. Testy właśnie ruszają
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.01.2024 22:05

4-dniowy tydzień pracy. Testy właśnie ruszają

4-dniowy tydzień pracy?
StartupStockPhotos/Pixabay

Pomysł 4-dniowego tygodnia pracy staje się coraz bardziej popularny. Decyzję dotyczącą testów podejmuje coraz więcej krajów. Co ciekawe, w tym gronie znalazł się również jeden z sąsiadów Polski.

4-dniowy tydzień pracy

Pomysł wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy nabiera rozpędu. Jak przypomina portal next.gazeta.pl, największy pod tym względem test przeprowadziła do tej pory Wielka Brytania w II połowie 2022 roku na 61 przedsiębiorstwach.

Pozytywne wyniki brytyjskiego eksperymentu sprzed dwóch lat skłaniają coraz więcej krajów do przetestowania tego systemu pracy. Nic bowiem dziwnego - aż 92 proc. firm z Wielkiej Brytanii, które testowało 4-dniowy tydzień pracy, preferuje takie rozwiązanie od 5-dniowego tygodnia pracy.

ZUS wydał komunikat. Będą dzwonić do Polaków, wiemy o co chodzi

Kolejne kraje testują

Teraz na przeprowadzenie testu zdecydowała się Dominikana. Eksperyment ma ruszyć już w lutym tego roku; czas pracy w tygodniu dla firm-ochotników zostanie skrócony do 36 godzin. Ostatnim dniem pracy będzie czwartek zamiast piątku - obecnie obowiązują jeszcze cztery godziny w sobotę.

Zdaniem ministra pracy Dominikany, Luisa Miguela de Camposa, rozwiązanie wspiera dobrostan oraz zdrowie ludzi. Nie ma co się również niepokoić pensjami - pozostaną one na tym samym poziomie, co obecnie.

W gronie sąsiad Polski

Co ciekawe, czwartym krajem który wyraził chęć przeprowadzenia takiego testu, jest Słowacja. Premier Słowacji Robert Fico ogłosił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy znajduje się w planach jego rządu.

Według słów premiera Słowacji, eksperyment miałby zostać przeprowadzony “na wczesnym etapie”. Umożliwia to zmiana podejścia przedsiębiorców, która dokonała się dzięki pandemii koronawirusa. Bardziej pewnie na temat pomysłu wypowiada się szefowa Konferencji Związków Zawodowych, Monika Uhlerowa - jej zdaniem, rozwiązanie zostanie wprowadzone na stałe; nieznany pozostaje jedynie termin.

źródło: next.gazeta.pl