Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pracujesz w nocy? Zarobisz więcej, znamy konkretne kwoty
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 06.01.2024 15:10

Pracujesz w nocy? Zarobisz więcej, znamy konkretne kwoty

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Osoby pracujące na tzw. nocnych zmianach mogą się bardzo ucieszyć. Od początku roku mogą bowiem zarobić znacznie więcej, niż dotychczas. Jednocześnie nie będzie to jedyna taka sytuacja w 2024 roku.

Praca na nocnej zmianie

Osoby pracujące w nocy są na dość komfortowej pozycji. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl, za pracę nocną uważa się wykonywanie obowiązków w godzinach od 21:00 do 7:00.

Nie trzeba jednak pracować pełnej zmiany w tych godzinach, aby mówić o pracy w godzinach nocnych. Jeżeli dana osoba wykonuje swoje obowiązki przez min. 3 godz. po 21:00, lub 25 proc. zmiany przypada na porę nocną, wtedy również uznaje się takiego pracownika za pracującego w nocy.

Niedługo mają wejść w życie "wakacje od ZUS". Czeka na to wiele osób w Polsce

Dodatek idzie w górę

Te osoby, które spełniają warunki pracy w nocy, kwalifikują się do otrzymania dodatku. Pracodawca wypłaca go za każdą godzinę, która zostanie przepracowana w nocnym przedziale czasowym.

Konkretna wysokość dodatku jest uzależniona od stawki godzinowej - wynosi bowiem 20 proc. jej wysokości. Sama stawka godzinowa zależy od ilości dni roboczych w miesiącu. Noworoczna podwyżka płacy minimalnej oznacza z kolei, że pracujący w nocy mogą się cieszyć z podwyżek.

Zarobią więcej

Według wyliczeń portalu biznes.interia.pl, w przypadku stycznia dodatek za godzinę pracy w nocy wyniesie 5,05 zł brutto. Jest to spowodowane dokładnie 168 godzinami roboczymi przypadającymi na ten miesiąc.

W takiej sytuacji, osoby pracujące wyłącznie w nocy w styczniu, mogą liczyć na dodatek w wysokości aż 848,40 zł. W lipcu drugi wzrost płacy minimalnej w roku da kwotę blisko 860 zł (nocna stawka godzinowa wyniesie 4,67 zł), zaś taka sama maksymalna kwota brutto pojawi się z kolei w listopadzie, gdy nocna stawka godzinowa wyniesie już 5,66 zł.

źródło: biznes.interia.pl