Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Gigantyczne problemy Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez Nowy Ład
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 13.11.2023 22:01

Gigantyczne problemy Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez Nowy Ład

Tadeusz Rydzyk
Pawel Wodzynski/East News

Z informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że fundacja, którą zarządza o. Tadeusz Rydzyk, ma pewne kłopoty. Na jej konto wpływa coraz mniej darowizn, a wszystkiemu mają być winne zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Fundacja Rydzyka w tarapatach

Dziennik donosi, że w marcu o. Tadeusz Rydzyk apelował o pomoc finansową dla Fundacji Nasza Przyszłość. - Bardzo prosimy o pomoc. Jeżeli tych ofiar będzie mniej, to mniej będziemy mogli uczynić dobra - mówił o. Rydzyk w spocie emitowanym przez TV Trwam. Okazuje się, że specjalna prośba wystosowana do słuchaczy nie zdała się na wiele, bo jak podaje “Rzeczpospolita”, fundacja w tym roku doświadczyła “finansowego tąpnięcia”. Wszystko przez zmiany, jakie wprowadził Nowy Ład.

W TVP brakuje pieniędzy na popularny serial. Widzowie będą wściekli

Mniejsze wpływy z 1,5 proc. podatku

Fundacja Nasza Przyszłość, w której o. Tadeusz Rydzyk pełni funkcję przewodniczącego rady, ma status Organizacji Pożytku Publicznego, więc może uzyskiwać wpływy z 1,5 proc. podatku. Jak podaje dziennik, wszystko przez zmiany podatkowe, które wprowadzone zostały przez Polski Ład, w konsekwencji czego podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz zmniejszono podstawową składkę PIT z 17 do 12 proc. Z tego powodu wielu emerytów i rencistów o niższych dochodach, którzy zostali zwolnieni z podatku, nie mogło wesprzeć organizacji pożytku publicznego, tak jak robili to do tej pory. 

W rankingu pod względem wysokości wsparcia z tytułu 1,5 proc. podatku Fundacja Nasza Przyszłość zajęła 51. miejsce z sumą 3,8 mln zł. W 2022 r. było to 24. miejsce z kwotą 4,9 mln zł.

"Trzeba wszystkich obudzić, do odpowiedzialności i ewangelizacji świata"

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że o. Tadeusz Rydzyk wystosował inny apel do swoich słuchaczy. Tym razem chodziło o wsparcie TV Trwam i Radia Maryja, których utrzymanie wiąże się z ogromnymi kosztami. O. Tadeusz Rydzyk wyjawił, że utrzymanie TV Trwam i Radia Maryja pochłania 5 mln zł miesięcznie, czyli 60 mln zł rocznie. - Nie przerażajcie się, to dużo, ale czy dużo dla milionów? - powiedział Rydzyk. - Katolicy to olbrzym, często śpiący olbrzym. Trzeba wszystkich obudzić, do odpowiedzialności i ewangelizacji świata - dodał.