Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kościół

Kościół

Informacje dotyczące działalności wszelkich religii na terenie całego świata. Informacje dotyczące wymiany międzykulturowej umożliwiających dialog pomiędzy religiami. Także informacje o zamachach terrorystycznych na tle religijnym.

ksiądz
21.05.2024 17:29 Takie emerytury otrzymują księża w Polsce. Kwoty zaskakują

Kwoty zwalają z nóg — tak z pewnością o swojej emeryturze może powiedzieć niewielu. Wśród tych nielicznych znajdzie się jednak część emerytowanych księży. W jakiej wysokości ZUS wypłaca im świadczenia? Tajemnica wysokich emerytur tkwi w dodatkowym funduszu.

cmentarz
01.05.2024 09:20 Ksiądz chce zapłaty za pomnik na cmentarzu? Trzeba o tym wiedzieć

Ksiądz, obok składania rąk do modlitwy, bywa, że lubi je też wyciągać - po pieniądze. Historie parafian skonfrontowanych z obowiązkiem ponoszenia różnego rodzaju opłat mnożą się bez przerwy, a jedna z nich powtarza się wyjątkowo często. Chodzi o opłaty za postawienia pomnika na cmentarzu.

ksiądz
20.03.2024 16:10 Biskup stawia luksusową rezydencję. Mieszkańcy są zaskoczeni

Niepokój i wielkie wątpliwości opanowały mieszkańców Sikorzyny, gdzie pod auspicjami biskupa Ryszarda Kasyny powstaje ogromny kompleks budowalny. Kapłan zdecydował się postawić pełną przepychu rezydencję na własnej działce, przekonując, że powstanie tam ośrodek pomagający potrzebującym. Lokalna ludność ma jednak wiele wątpliwości, wynikających z braku przejrzystości działań hierarchy. W tej opowieści powstaje więc coraz więcej znaków zapytania, które pozostają bez jakiekolwiek odpowiedzi.

ksiądz
16.03.2024 15:03 Księża będą dostawać swoje 800 plus? Jest nowy pomysł na finansowanie Kościoła

Kościół otrzyma w ramach zmian w Funduszu Kościelnym swoje własne 800 plus? Jeden ze scenariuszy zakłada wypłacanie takich pieniędzy w ramach “symbolicznego świadczenia”. Pomysłów na zmianę dotychczasowego finansowania Kościoła jest jednak więcej. Nic nie zapowiada, by strony dialogu szybko doszły do porozumienia.

ksiądz
13.03.2024 14:12 Nieznane fakty o emeryturach księży. Niektórzy dostają aż dwie wypłaty

Sprawy związane z majętnością osób duchownych od niepamiętnych czasów mocno absorbują społeczeństwo. Ludzi wyjątkowo interesuje to, ile zarabiają księża, a także na jak wysokie emerytury mogą liczyć w podeszłym wieku. Mało kto wie jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, gdyż wiele zależy od indywidualnych czynników. Niemniej jednak, wielu kapłanom można pozazdrościć. Co miesiąc otrzymują oni bowiem nie jeden przelew, a dwa, co łącznie stanowi naprawdę solidny zastrzyk gotówki. 

Biblia, różaniec
04.03.2024 21:26 Ile kosztuje pierwsza komunia? W tym roku rodzice słono zapłacą

Już niedługo setki dzieci przystąpi do pierwszej komunii. Z całą pewnością jest to ważna i doniosła chwila — zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Trzeba jednak przyznać, że jest to również chwila niezwykle kosztowna. Ile wydadzą rodzice w 2024 roku?

ksiądz
07.02.2024 10:24 Zmiany w Funduszu Kościelnym. Zapadła kluczowa decyzja

Zmiany w Funduszu Kościelnym były zapowiadane jeszcze przed wyborami. Teraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że prace mają ruszyć jeszcze w tym tygodniu. Zmiany będą dotyczyły nie tylko finansowania Kościołów, ale także związków wyznaniowych.

Wizyta duszpasterska, pieniądze
31.12.2023 19:29 Ksiądz wszystko ujawnił. Tyle pieniędzy Polacy wkładają do koperty podczas kolędy

Tuż po świętach księża rozpoczynają wizyty duszpasterskie w domach parafian. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie przygotowanej dla duchownego. Znany z TikToka ksiądz zdradził kwotę ofiary, którą otrzymuje najczęściej. 

Pieniądze w ręku
27.12.2023 18:52 Ksiądz wskazał wprost, ile włożyć do koperty na kolędzie. Wielu nie kryje zdumienia

Okres poświąteczny dla katolików upływa pod znakiem wizyt duszpasterskich. Tak zwana kolęda budzi jednak wśród wielu parafian niepokój - ile konkretnie powinno się włożyć do koperty z ofiarą? Jedną z opinii na ten temat wyraził pewien ksiądz z Pomorza.

Biskupi, kościół, zdjęcie ilustracyjne
22.12.2023 15:43 To koniec finansowania Kościoła z budżetu państwa? Jest konkretna zapowiedź i data

Mimo wcześniejszych zapowiedzi likwidacji Funduszu Kościelnego, w projekcie budżetu na przyszły rok znalazły się środki na ten cel. Wywołało to wiele dyskusji, a do teraz do sprawy postanowił odnieść się premier Donald Tusk. W mediach społecznościowych zamieścił wpis, w którym wszystko wyjaśnił i podał datę, która może być kluczowa w tej kwestii. 

ksiądz
03.12.2023 17:42 Księża narzekają na niskie zarobki. "Na wesele wydają tysiące, mi też nie powinni skąpić"

Spadająca liczba ślubów udzielanych w kościołach negatywnie odbija się na humorach księży. Ich przychody sukcesywnie bowiem maleją, i to pomimo podwyżek w cennikach parafialnych. Efektem są skargi na sytuację materialną.

Tadeusz Rydzyk
13.11.2023 22:01 Gigantyczne problemy Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez Nowy Ład

Z informacji przekazanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że fundacja, którą zarządza o. Tadeusz Rydzyk, ma pewne kłopoty. Na jej konto wpływa coraz mniej darowizn, a wszystkiemu mają być winne zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość.

Ścięte drzewo, ksiądz podczas mszy
06.11.2023 20:41 Ksiądz zapłacił potężną karę za nielegalną wycinkę drzew. Teraz domaga się przeprosin

Kilka miesięcy temu proboszcz parafii we wsi Gieczynek w województwie wielkopolskim na własną rękę przeprowadził wycinkę starych drzew. Jego działania nie spodobały się parafianom, którzy byli wręcz oburzeni zachowaniem księdza. Duchowny został surowo ukarany za swoje zachowanie, a teraz domaga się przeprosin od parafian. O sprawie informuje serwis wyborcza.pl.

Pieniądze, abp Głódź
31.10.2023 17:17 Wyszło na jaw, jakie emerytury mają biskupi. Lepiej usiądźcie

Niedawno na łamach BiznesInfo wzięliśmy pod lupę zarobki księży w Polsce. Okazało się, że to, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od bardzo wielu czynników, a kwoty są mocno zróżnicowane. Teraz przyjrzymy się emeryturom biskupów.

Pieniądze, gotówka, kosz, monety
22.10.2023 09:23 Finanse księży pod lupą. Zdziwisz się, ile zarabiają duchowni

Zarobki księży w Polsce nadal są tematem budzącym spore kontrowersje. To, ile pieniędzy trafia do kieszeni kapłanów co miesiąc, zależy od wielu czynników. Jest to szczególnie gorący temat, w obliczu tego, że do Sejmu dostali politycy postulujący m.in. za zniesieniem Funduszu Kościelnego czy opodatkowaniem Kościoła.

kościół
17.10.2023 14:51 Koniec z finansowaniem kościoła przez państwo? To może być kwestia czasu

Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Zważywszy na to, że ten postulat pojawił się w tegorocznej kampanii wyborczej, taka zmiana jest prawdopodobna.

procesja
13.10.2023 08:27 Fatalne dane dotyczące Kościoła. Wiernych ubywa w zatrważającym tempie

Dane Narodowego Spisu Powszechnego nie pozostawiają złudzeń, coraz więcej osób odchodzi od Kościoła. W Polsce można spotkać również wyznawców Latającego Potwora Spaghetti.

Ksiądz, kościół
03.10.2023 12:43 Więcej pieniędzy na Fundusz Kościelny. Rząd zaplanował rekordową kwotę

Jak informuje „Fakt”, w projekcie budżetu państwa na przyszły rok rząd przewidział rekordowo wysoką kwotę na Fundusz Kościelny.

urna, wybory, ksiądz
21.09.2023 20:25 Tak ma głosować katolik. Episkopat przygotował wytyczne

Wybory parlamentarne odbędą się już 15 października i to właśnie wtedy Polacy zdecydują o tym, która partia będzie rządziła przez następne 4 lata. Choć zostało niewiele czasu, są osoby, które nadal nie wiedzą na kogo oddać swój głos. Z pomocą przychodzi Rada do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, która opublikowała “Vademecum wyborcze katolika”.

Ksiądz, koloratka, sutanna
20.09.2023 18:44 Skandal na plebanii. Księża imprezowali z męską prostytutką, interweniowały służby

Na parafii w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) doszło do skandalu. Tamtejsi księża zorganizowali imprezę, w której ku zaskoczeniu wielu, uczestniczyła męska prostytutka. Sprawa wyszła na jaw, gdy wynajęty mężczyzna stracił przytomność i konieczna była interwencja pogotowia oraz policji, informuje “Gazeta Wyborcza”.

Kościół i pieniądze
25.07.2023 14:13 "Proboszcz plus". Miliony złotych trafią do polskich kościołów

"Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków pieniądze otrzymują przede wszystkim obiekty sakralne i kościelne.

fotowoltaika
27.06.2023 18:43 Kościół wybudował wielką farmę fotowoltaiczną. "Dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom"

Obiekt zajmuje 8,5 ha działki należącej do kościoła. Do budowy ogromnej farmy solarnej diecezja płocka specjalnie powołała spółkę OmnInvest. Prezesem został ekonom diecezji, ks. Roman Bagiński.

arcybiskup
29.05.2023 19:40 Konta bankowe kościoła zamrożone. Powodem zdrada ojczyzny

W Nikaragui podjęto decyzję o zamrożeniu kont bankowych kilku diecezji Kościoła katolickiego. Powodem, który ujawnił dyktator Daniel Ortega, ma być zdrada ojczyzny.

Pieniądze i ksiądz
19.03.2023 08:50 Emerytury księży nie zaskakują. Jeden element, a byłyby niskie

Oficjalnie dane dot. emerytur księży nie są publikowane. Jednakże szacunki wskazują, że nie do końca jest tak kolorowo, jak niektórzy mogliby się spodziewać.

Kościół działający w Warszawie do odwołania będzie transmitował msze online, wstrzymując msze stacjonarne z udziałem wiernych.
24.02.2023 21:56 56-latek okradł na kolanach kościelną skarbonkę. Grozi mu do 10 lat więzienia

W lubuskiej Kłodawie zniknęły pieniądze ze skarbonki ustawionej w jednym z kościołów. Policja szybko ujęła sprawcę, głównie dzięki zapisowi z monitoringu. Za skradzioną kwotę zdecydowanie nie było warto ryzykować.

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels
15.10.2021 02:00 Rząd planuje przeznaczyć niemal 193 mln zł na Fundusz Kościelny

W czwartek (14.10) Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową na rok 2022. Na Fundusz Kościelny zaplanowano przekazać ponad 192,8 mln zł. Jest to znacznie wyższa kwota niż w 2021 roku. Zgodnie z projektem dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Sam produkt krajowy brutto (PKB) ma wzrosnąć o 4,6 proc.

Ksiądz zażądał 800 zł ws. pogrzebu
10.07.2021 02:00 Za wydanie karteczki ws. pogrzebu zażądał 800 zł. Jest reakcja kurii

Nie takiego zachowania księdza spodziewał się mężczyzna z jednej z częstochowskich parafii, który udał się do duchownego w sprawie dokumentu niezbędnego do organizacji pogrzebu jego matki. Za ów dokument proboszcz zażądał 800 zł. Parafianin nagrał rozmowę i zamieścił w sieci. Do nagrania odniosła się kuria i pośrednio sam duchowny.Z tego artykułu dowiesz się:Proboszcz zażądał od parafianina 800 zł za dokument dot. pogrzebu jego matkiZa co konkretnie duchowny chciał pieniędzyJak po nagłośnieniu sytuacji reaguje kuria i sam ksiądz

Jan BIELECKI/East News
04.07.2021 02:00 Kościół na przychody narzekać nie może. Proboszcz ujawnia, ile zarabia we własnej parafii

Kościół nie musi martwić się o swoją kondycję finansową. Wszystko dzięki wpływom z budżetu państwowego, ofiarom od wiernych i różnym dotacjom. Przychody i wydatki jednej z parafii w niewielkiej miejscowości ujawnił sam proboszcz.Z tego artykułu dowiesz się:Na jakie wpływy może liczyć kościół Na co wydaje najwięcej pieniędzyJakie wydatki ma jedna z parafii