Informacje dotyczące działalności wszelkich religii na terenie całego świata. Informacje dotyczące wymiany międzykulturowej umożliwiających dialog pomiędzy religiami. Także informacje o zamachach terrorystycznych na tle religijnym.
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianami w organizacji lekcji religii w polskich szkołach. Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała elastyczniejsze podejście w tej kwestii, podkreślając jednak, że nie obyło się bez… ustępstw na rzecz Kościoła.
Poświąteczny czas dla katolików wiąże się z wizytami duszpasterskimi, zwanymi kolędą, które jednak budzą niepokój wśród wielu parafian. Obawy zwykle związane są z kopertami, w których zwyczajowo wręczane są pieniądze przeznaczone na wsparcie parafii. Na jakie kwoty duchowni mogą liczyć w tym roku? Sondaż SW Research przeprowadzony dla “Wprost” rzuca światło na sprawę.
Instalacja fotowoltaiki na budynkach sakralnych to kontrowersyjny temat. Zwłaszcza jeśli kościelne budynki mają bezsprzecznie wartość zabytkową. Niewiele robi sobie tego ksiądz z Gdańska, który chwali się, że dzięki panelom zaoszczędził krocie. Problem w tym, że jeszcze w 2023 r. otrzymał nakaz demontażu instalacji.
Jedna decyzja Sejmu dzieli nas od zakazu Komunii Świętej, jaką pamięta wielu z nas. Inicjatywa już została złożona i, zgodnie z przepisami, musi zostać rozpatrzona. Skąd pomysł odwołania wszystkich komunii? Autorzy petycji wyjaśniają, że chodzi o dobro dzieci i koniec z “poczuciem winy i upokorzenia”. Rozwiązanie wydaje się zaskakujące.
Likwidacja Funduszu Kościelnego była jednym ze 100 postulatów zawartych w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej. Choć planowano zlikwidować fundusz w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu, tak się jednak nie stało. Zamiast tego, projekt budżetu na 2025 rok przewiduje rekordowe wydatki na ten cel — prognozowana kwota jest większa o kilkanaście milionów złotych w porównaniu z minionym rokiem.
Codzienna służba w duchowym powołaniu nie zawsze idzie w parze z odpowiednim zabezpieczeniem na przyszłość. Jakie wsparcie otrzymują duchowni w Polsce? Odkrywamy, co decyduje o wysokości ich świadczeń emerytalnych i jakie mechanizmy je regulują.
Znany z TikToka ksiądz Sebastian Picur podzielił się nietypowym pomysłem na to, co można dać duchownemu podczas wizyty duszpasterskiej. Jego propozycja, zaprezentowana w mediach społecznościowych, wzbudziła zainteresowanie wśród wiernych.
Rewolucja technologiczna dotarła do polskich świątyń. Coraz więcej księży rezygnuje ze zbierania gotówki na tacę — myliłby się jednak ten, kto uznałby, że przestali zbierać pieniądze od wiernych. Polskie kościoły wkraczają w XXI wiek.
Kolęda, czyli tradycyjna wizyta duszpasterska, od lat budzi pytania o ofiary pieniężne na rzecz parafii. Tegoroczna inicjatywa jednej z krakowskich parafii wprowadziła jednak prawdziwą rewolucję, całkowicie rezygnując z przyjmowania datków podczas wizyt księdza. Co skłoniło Kościół do tak odważnego kroku?
Zachowanie zakonnic na Bożonarodzeniowym Jarmarku w Szczecinie wywołało w sieci prawdziwą burzę. Mniszki z Monasteru św. Elżbiety w Mińsku wyłożyły towar na tamtejszym straganie nr 34 i zachęcały do zakupów informując, że niosą pomoc humanitarną dla Ukrainy. “Zapomniały” jednak wskazać, dla której strony konfliktu….
Przed nami zwyczajowy czas wizyt duszpasterskich w polskich domach, czyli tak zwanej kolędy, które w większości parafii rozpoczną się pod koniec listopada lub na początku grudnia. Ta tradycja ma zarówno swoich zwolenników, jak i krytyków, głównie z powodu kwestii finansowych. W odpowiedzi na te obawy niektóre parafie postanowiły wprowadzić zmiany. Nowy trend raczej nie spotka się z entuzjazmem ze strony ministrantów.
Mija rok od bez mała przełomowej decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wpisaniu w poczet rejestru kościołów i związków wyznaniowych nowego podmiotu, który, choć na razie wciąż w organizacyjnym przedsionku i procesie szeregowania struktur, może sporo w polskim pejzażu religijnym namieszać. O odrodzeniu ruchu mówią od paru lat badacze - teraz, w czasie rzeczywistym, możemy obserwować stawianie świątyń, powoływanie cmentarzy, w końcu całej organizacji społecznej.
Decyzja o sprzedaży kościelnego gruntu w Kaliszu wywołała burzliwe reakcje. Niektórzy zadają pytania, inni podpisują petycje.
Stanowisko kościelnego to nie tylko obowiązki, ale i odpowiedzialność. Nie każda parafia oferuje wysokie zarobki, jednak warszawska parafia św. Ignacego Loyoli wywołała poruszenie swoim ogłoszeniem o pracę. Czy zarobki na tym stanowisku są warte poświęceń i spełnienia licznych wymagań?
Krajowa Administracja Skarbowa za pieniądze podatników zatrudnia na etatach ośmiu duchownych. Jak się okazuje, płaci im też pokaźne wynagrodzenia. Dzięki interpelacji poselskiej wyszły na jaw zarobki kapelanów oraz roczne koszty ich posługi. Chodzi o miliony złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inny cel, np. ułatwienie życia przedsiębiorcom.
Zasady wypłacania świadczeń dla duchownych w Polsce różnią się od standardowych emerytur. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja finansowa księży, którzy przeszli już na emeryturę. Okazuje się, że świadczenia wypłaca im nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale także i Fundusz Kościelny. Jakie kwoty otrzymują duchowni w Polsce? Wiele osób może się zdziwić.
W tym miesiącu przypada ważna data dla organizacji Kościoła katolickiego. Już za kilka dni zostanie ustalona liczba wiernych, którzy uczęszczają w mszy oraz przyjmują komunię świętą. Archidiecezja warszawska wskazała termin przeprowadzenia badania, którym zajmie się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Ruszyła akcja pomocy charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Zbierane są nie tylko pieniężne datki, ale również produkty pierwszej potrzeby. Przewodniczący Episkopatu podjął decyzję. Księża łączą siłę z Caritas Polska. Włączyć się do działalności może każdy.
”Co łaska” nie zawsze będzie odpowiedzią na pytanie rodziców, ile trzeba zapłacić za chrzest. W wielu parafiach spotkamy się z oficjalnym cennikiem, w innych — z wyraźną sugestią ws. wysokości ofiary. ”Wszystko zależy od potrzeb parafii”, wyjaśnia ksiądz, a rodzice załamują ręce.
Nie bacząc na postępującą laicyzację i ogólny kryzys Kościoła katolickiego w Polsce, wciąż w jego władzy pozostaje kluczowy aspekt życia każdego z nas - jego koniec. Nieważne czy bieżące tendencje będą się utrzymywać, parafie kontrolują i będą kontrolować lwią część polskich cmentarzy. Pomysł na zmiany w pochówkach ma Szymon Hołownia.
Warszawska kuria stawia nietypowy budynek obok Świątyni Opatrzności Bożej. Ta inwestycja wywołuje liczne kontrowersje wśród mieszkańców. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, kuria nie ma pozwolenia na budowę. Przedstawiamy szczegóły.
Rząd Donalda Tuska zapowiadał, że Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany. Wciąż jednak nie pojawił się projekt ustawy w tej sprawie. Co więcej, na działanie Funduszu trafia coraz więcej środków z budżetu państwa. W tym roku wydatki na ten cel znacznie wzrosły, a w przyszłym mają być jeszcze wyższe. Padły konkretne kwoty. Przedstawiamy szczegóły.
Tadeusz Rydzyk publikuje wezwanie do zaniechania “naruszeń prawa” swojej fundacji, ostrzegając, że w przeciwnym razie zakończy sprawę w sądzie. Fundacja redemptorysty z Olkusza, wielokrotnie na arenie międzynarodowej wskazywanego palcem jako stojący ponad prawem z antysemickim przesłaniem na ustach wymieszanym z katolicyzmem, Lux Veritatis po raz pierwszy notuje finansową stratę.
Kwoty zwalają z nóg — tak z pewnością o swojej emeryturze może powiedzieć niewielu. Wśród tych nielicznych znajdzie się jednak część emerytowanych księży. W jakiej wysokości ZUS wypłaca im świadczenia? Tajemnica wysokich emerytur tkwi w dodatkowym funduszu.
Ksiądz, obok składania rąk do modlitwy, bywa, że lubi je też wyciągać - po pieniądze. Historie parafian skonfrontowanych z obowiązkiem ponoszenia różnego rodzaju opłat mnożą się bez przerwy, a jedna z nich powtarza się wyjątkowo często. Chodzi o opłaty za postawienia pomnika na cmentarzu.
Niepokój i wielkie wątpliwości opanowały mieszkańców Sikorzyny, gdzie pod auspicjami biskupa Ryszarda Kasyny powstaje ogromny kompleks budowalny. Kapłan zdecydował się postawić pełną przepychu rezydencję na własnej działce, przekonując, że powstanie tam ośrodek pomagający potrzebującym. Lokalna ludność ma jednak wiele wątpliwości, wynikających z braku przejrzystości działań hierarchy. W tej opowieści powstaje więc coraz więcej znaków zapytania, które pozostają bez jakiekolwiek odpowiedzi.
Kościół otrzyma w ramach zmian w Funduszu Kościelnym swoje własne 800 plus? Jeden ze scenariuszy zakłada wypłacanie takich pieniędzy w ramach “symbolicznego świadczenia”. Pomysłów na zmianę dotychczasowego finansowania Kościoła jest jednak więcej. Nic nie zapowiada, by strony dialogu szybko doszły do porozumienia.
Sprawy związane z majętnością osób duchownych od niepamiętnych czasów mocno absorbują społeczeństwo. Ludzi wyjątkowo interesuje to, ile zarabiają księża, a także na jak wysokie emerytury mogą liczyć w podeszłym wieku. Mało kto wie jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, gdyż wiele zależy od indywidualnych czynników. Niemniej jednak, wielu kapłanom można pozazdrościć. Co miesiąc otrzymują oni bowiem nie jeden przelew, a dwa, co łącznie stanowi naprawdę solidny zastrzyk gotówki.