biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tyle kosztuje konklawe. Watykan nie udźwignie tej kwoty sam, dołożą się inni
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 08.05.2025 16:47

Tyle kosztuje konklawe. Watykan nie udźwignie tej kwoty sam, dołożą się inni

Watykan
Fot. TOMASZ ZUKOWSKI/East News

Kościół z wielkim napięciem oczekuje, aż kardynałowie zdecydują, kto obejmie Stolicę Apostolską po śmierci Franciszka. Zanim nad dachem Kaplicy Sykstyńskiej pojawi się biały dym, Watykan przeprowadza skomplikowaną operację logistyczną, związaną z kwestiami bezpieczeństwa oraz zakwaterowaniem i wyżywaniem wszystkich zebranych duchownych. To generuje ogromne koszty, a każdy kolejny dzień głosowań tylko je zwiększa. Ile konkretnie kosztuje konklawe i, co ważne, kto płaci?

Trwa konklawe

To konklawe zdecydowanie przejdzie do historii, zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę kardynałów, kora jest rekordowa. 133 kardynałów-elektorów z 71 krajów ma dokonać wyboru najważniejszej osoby w Kościele katolickim. Sama procedura jest dość skomplikowana i odpowiednie organy czuwają nad tym, aby wszystkie zasady były bezwzględnie przestrzegane, alby ograniczyć ryzyko manipulacji i zewnętrznych wpływów. 

Kardynałowie są odcięci od świata, wszystko odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Osoby, które są zaangażowane w obsługę wydarzenia, od urzędników po kierowców czy osoby wydające posiłki, składają przysięgę dotrzymania tajemnic, pod groźbą ekskomuniki. Choć dla Kościoła wybór nowego papieża ma wymiar duchowy, nie da się zaprzeczyć, że to przede wszystkim ogromna i kosztowna operacja logistyczna. Na co dokładnie idą pieniądze Stolicy Apostolskiej? 

Konklawe
Kardynałowie z całego świata wkrótce wybiorą nowego papieża, fot. Rex Features/East News

ZOBACZ TEŻ: Watykan odcięty od sieci komórkowej. Zupełnie straci kontakt ze światem, padła data

Ogłoszono oficjalną żałobę. W Polsce znów zawisną czarne flagi, o 12 zapadnie cisza Takiego konklawe jeszcze nie było. Padł rekord, oni wybiorą nowego papieża

Konklawe, czyli cztery głosowania każdego dnia

Podczas konklawe każdego dnia w Kaplicy Sykstyńskiej odbywają się cztery głosowania. W międzyczasie kardynałowie są przewożeni do Domu św. Marty, gdzie nocują. Zasady, które w tym czasie obowiązują, zostały ustanowione po to, aby cały proces przebiegał sprawnie i wszystko odbyło się bez zbędnego przedłużania. W tym miejscu warto przypomnieć, że najdłuższa elekcja papieża trwała prawie trzy lata, a dokładnie 33 miesiące. Dla porównania Jana Pawła II wybrano w 1978 roku, a głosowania odbywały się od 14 do 16 października. Papież Benedykt został wybrany w 2005 roku, a konklawe trwało od 18 do 19 kwietnia. Z kolei papież Franciszek został wybrany po 5 głosowaniach, które odbyły się w 2013 roku od 12 do 13 marca. 

Konklawe
Trwa konklawe, fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News

Najdłuższa elekcja to bardziej odległa historia, bo chodzi o rok 1268. Po prawie trzech latach na Stolicę Piotrową wybrano w końcu Grzegorza X i to właśnie on w konstytucji Ubi Periculum, ogłoszonej na zakończenie Soboru Lyońskiego II po raz pierwszy wprowadziła termin “konklawe”, co pochodzi od łacińskiego zwrotu “cum clave” w dosłownym tłumaczeniu “pod kluczem”. 

Od tamtej pory kardynałowie dokonują wybory nowej głowy Kościoła w zamkniętym i niedostępnym miejscu. Każdy kolejny dzień wydłuża oczekiwanie na nowego papieża i pozostawia Kościół bez nadzoru, a oprócz tego zwiększa koszty, które musi ponieść Watykan. Okazuje się, że nie tylko Stolica Apostolska jest zobligowana do finansowania konklawe. Kto jeszcze płaci i na co są przeznaczane te pieniądze? 

Takie koszty generuje konklawe

Już samo przygotowanie konklawe wiązało się z pewnymi wydatkami. W Kaplicy Sykstyńskiej pracowali między innymi stolarze, ślusarze i elektrycy. Trzeba było również zorganizować transport wszystkich kardynałów-elektorów, a oni nie przybywali do Watykanu sami, lecz ze swoją świtą. Szacuje się, że na bilety lotnicze i inne kwestie związane ze sprowadzeniem duchownych wydano 266 tysięcy euro.

Kolejne koszty, które niesie ze sobą konklawe, są związane z wyżywieniem elektorów. Dzienne wydatki na wyżywienie jednego kardynała i jego przybocznych oscylują wokół kwoty 100 euro. Według  włoskiego dziennika “Il Messaggero” części duchownych musiała zostać rozlokowana w innych budynkach, a nie tylko w Domu św. Marty. Koszty ich zakwaterowania, w zależności od długości konklawe mogą wynieść od 40 do 100 tysięcy euro. 

Do tego trzeba jeszcze wliczyć koszty związane z bezpieczeństwem. W te wydatki włączy się również Rzym. Stolica Włoch jest jednak od dawna przygotowana pod tym kątem, a to ze względu na trwający rok jubileuszowy, podczas którego spodziewana jest rekordowa liczba wiernych i turystów odwiedzających Włochy, a przede wszystkim plac św. Piotra. 

Konklawe, po którym papieżem został Franciszek, pochłonęło 8 milionów euro. W tym roku ta kwota będzie znacznie wyższa, a minimum to 10 milionów euro, a zatem Watykan i Włochy muszą przygotować się na wydatek nawet kilkunastu milionów. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: