PILNE: Ukraina podpisała z USA ważną umowę. Parlament udzielił zgody

Po długim czasie odkładania sprawy na później podjęto niezwykle istotną decyzję. Ukraiński parlament ratyfikował właśnie kluczową umowę między USA a Ukrainą. Głosowanie przebiegło jednomyślnie, nikt nie oddał głosu przeciw.
Parlament Ukrainy podjął kluczową decyzję
Rada Najwyższa Ukrainy zgromadziła się podczas nadzwyczajnego posiedzenia 8 maja, by ratyfikować umowę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zasobów mineralnych. Umowa przewiduje utworzenie przez rząd w Kijowie wraz z Waszyngtonem Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy, który ma przyciągać globalne inwestycje do Ukrainy.
W sumie 338 deputowanych głosowało za ratyfikacją, nikt nie głosował przeciw — poinformował przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Ołeksandr Mereżko.
Już wcześniej ministerstwo finansów USA przekazywało informacje, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.
To sygnał dla Rosji, że USA są zobowiązane na rzecz pokoju opartego o wolną i suwerenną Ukrainę — podkreślał szef resortu Scott Bessent.

Poinformowano także o założeniach, które mają zostać zrealizowane na mocy umowy.

Umowa między Ukrainą a USA
Większość rozmów wokół umowy dotyczyła bogactw mineralnych Ukrainy, jednak jej treść zawiera również postanowienia dotyczące ropy naftowej, gazu ziemnego oraz innych węglowodorów. Zasoby mają pozostać własnością Ukrainy, nawet jeśli USA uzyskają dostęp do nich.

Jak podaje Business Insider, wedle treści umowy USA uznaje zamiar Ukrainy przystąpienia do UE, oraz potrzebę, aby ta umowa nie była z tym sprzeczna. Zapewniono również, że jeśli Ukraina będzie musiała ponownie rozważyć warunki umowy z powodu "dodatkowych zobowiązań" w ramach przystąpienia do UE, to wówczas USA zgodzą się negocjować w dobrej wierze.
USA uznały umowę jako niezbędną do podpisania — ale pod jednym warunkiem.
Fundusz Inwestycyjny na odbudowę Ukrainy
Stany Zjednoczone przedstawiły umowę jako niezbędną do podpisania, jeśli Ukraina ma nadal otrzymywać pomoc wojskową. Przez pierwsze 10 lat obowiązywania funduszu inwestycyjnego na odbudowę zyski będą "w pełni reinwestowane w gospodarkę Ukrainy" lub w nowe projekty, ewentualnie w odbudowę. Po początkowym 10-letnim okresie zyski mogą być już rozdzielane między partnerów.
Stany Zjednoczone, oprócz środków finansowych na rzecz utworzonego Funduszu, mogą udzielić także nowej formy wsparcia:
Umowa przewiduje utworzenie amerykańsko-ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy, który będzie kluczowym mechanizmem promującym przejrzyste, odpowiedzialne i nastawione na przyszłość inwestycje w rozwój i wydobycie surowców mineralnych, ropy naftowej i gazu, a także inwestycje w powiązaną infrastrukturę lub przetwórstwo — wskazuje Ukrinform.





































