biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Krystyna Pawłowicz na "wojnie religijnej". Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. lekcji religii
Michał Górecki
Michał Górecki 03.07.2025 13:39

Krystyna Pawłowicz na "wojnie religijnej". Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. lekcji religii

Krystyna Pawłowicz. TK na "wojnie religijnej" z rządem
Fot. Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Resort edukacji próbuje procedować wyprowadzenie religii z polskich szkół – przynajmniej częściowe, bo do jednej lekcji w tygodniu. Reprezentacja interesów K. katolickiego już dawno zabrała głos, doszukując się w świeckości państwa komunizmu, tymczasem Trybunał Konstytucyjny, przy jednej z ostatnich asyst Krystyny Pawłowicz, orzeka o nierozerwalnym związku korony z administracją państwa. 

"Wojna religijna" TK kontra rząd

Od 1 września 2025 r., po wakacjach, polska szkoła miała wykonać pierwszy od lat krok w kierunku instytucjonalnej świeckości. Ministerstwo edukacji, niedługo po zmianie rządów, wydało rozporządzenie ws. uregulowania statusu lekcji religii – jednocześnie zmniejszając ich wymiar do jednej lekcji tygodniowo (czyli o 50 proc.). Poza tym regulacja rozwiązywała kilka proceduralnych problemów, jak dyskryminacja uczniów na zajęcia nieuczęszczających, tak by te odbywały się na początku lub końcu cyklu zajęć bez szkody dla nich. 

Protesty podniósł instytucjonalny Kościół i kilka podległych mu organizacji NGO, m.in. nieduchowni katecheci. Rozporządzenie Ministerstwa trafiło, z wniosku sędzi dr. Małgorzaty Manowskiej, pierwszej prezes, do opiniowania przez TK. W czwartek 3 lipca zapadł wyrok neosędziów: B. Święczkowskiego, K. Pawłowicz i S. Piotrowicza.

Zrzut ekranu 2025-07-03 131434.png
Źródło: Trybunał Konstytucyjny
"To jest nie do zwalczenia". Polskie miasta się poddały, Kościół bezradny – na emerytów nie działa nawet papież

Ministerstwo nie może się pozbyć religii, bo tak chce Kościół

Trybunał w wyroku z 3 lipca pisze, że rozporządzenie Ministry – ograniczenie godzin lekcyjnych o 50 proc. – nie jest zgodne z Konstytucją, bowiem nie dochowano przesłanki z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Ten zapis głosi, że resort opracowuje zasady prowadzenia lekcji religii "w porozumieniu z władzami K. katolickiego […]". Wyrok oznacza, że TK uznał priorytet woli Watykanu, za “porozumienie” uznając wyłącznie pełną zgodę środowiska.

Stanowisko tegoż opisaliśmy szczegółowo w artykule poniżej – Tomasz Poćwiardowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Katechetów Świeckich przyznał, że chodzi o przeforsowanie pomysłu obowiązku uczniów do wyboru: religii lub etyki, w ten sposób, by księża mogli jednocześnie prowadzić zajęcia z etyki.

 UJAWNIAMY: Jak środowisko religijne chce przepchnąć przymusowe lekcje religii. Komunizm? “Widzimy pewną analogię"

Krystyna Pawłowicz odchodzi

Krystyna Pawłowicz kończy swoją karierę w TK. Zgodnie z oświadczeniem, które trafiło do TK 2 lipca, Pawłowicz przejdzie w stan spoczynku 5 grudnia br.

NIE PRZEGAP: Rozdział Kościoła od państwa nie ma znaczenia. Polacy zmuszeni do żałoby – ujawniamy stanowisko RPO

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: