BiznesINFO.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Biznesinfo

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

26 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Bez etatu, zlecenia albo firmy, rodziny wielodzietne nie będą mogły skorzystać z ulgi w PIT. Zerowy PIT dla rodzin z czwórką (i więcej) dzieci jest mocno okrojony.

Jak podaje „Rzeczpospolita” nie wszystkie rodziny wielodzietne skorzystają z ulgi PIT, która miała je objąć w ramach Polskiego Ładu.

Opublikowano ranking najlepszych krajów dla emerytów. Miejsce Polski aż szokuje

Slajd 1 z 6

dieter55/pixabay

Najlepsze systemy emerytalne świata - 1. Islandia

Ranking Mercer CFA Institute Global Pension Index zestawia systemy emerytalne z 47. krajów świata. Analitycy badali systemy emerytalne na trzech płaszczyznach. Brano więc pod uwagę godne warunki życia na emeryturze, stabilność systemu emerytalnego i prognozy na przyszłość oraz regulacje chroniące emerytów. Pierwsze miejsce zajęła Islandia z 84,2 pkt na 100. W kolejnych slajdach zobaczysz następne raje dla emerytów.

Zwolnienie z podatku tylko dla wybranych

Marek Gadacz, doradca podatkowy z Andersen Tax & Legal wyjaśnia, że z nowej ulgi nie skorzystają m.in. zarabiający na wynajmie, umowach o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menedżerskich czy członkowie zarządu z powołania.

– Z nowej ulgi nie skorzystają zarabiający na wynajmie, umowach o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menedżerskich, członkowie zarządu z powołania czy sportowcy. Nie dostaną jej też osoby mające tylko zyski ze sprzedaży akcji, mieszkań czy żyjący z dywidend – wylicza Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal.

Nową ulgę podatkową otrzymają tylko rodzice mający przychody z etatu, zlecenia bądź z działalności gospodarczej. "Będzie też limit zwolnienia – 85 528 zł przychodów rocznie. Obecnie Polskim Ładem zajmuje się Senat" - podaje „Rzeczpospolita”.

ZUS rozdaje pieniądze. Sporo świadczeń przelatuje nam koło nosa, a wcale nie musi

Slajd 1 z 5

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dobry Start od ZUS

Dobry Start, świadczenie zwane potocznie 300+ przysługuje dzieciom uczącym się. Świadczenie przyznawane jest raz w roku i wniosek o jego otrzymanie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. ZUS co jakiś czas przypomina, że najlepiej zrobić to poprzez profil PUE ZUS lub za pomocą profilu zaufanego. Wnioski składać można od 1 lipca do 30 listopada. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że z pomocy korzysta 4,4 mln polskich uczniów.

Jak podkreślił Marek Gadacz w „Rzeczpospolitej” takie ograniczenia różnicują istotnie sytuację podatników i przyczyniają się do ich nierównego traktowania. Trudno zrozumieć, dlaczego Ministerstwo Finansów zawęziło zwolnienie.

Dodał, że zerowy PIT powinien objąć wszystkie rodziny 4+. Tak będzie sprawiedliwiej, dodatkowo unikniemy niepotrzebnego zamieszania przy rozliczaniu osób zarabiających na różne sposoby.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >