BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wspólne rozliczenia małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas

7 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład, rozliczenie wspólne małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas. W czwartkowym (07.10.21) wydaniu Rzeczpospolitej czytamy, że rozliczenie indywidualne będzie bardziej korzystne.

Ulga dla klasy średniej to rozwiązanie dla osób rozliczających się według skali podatkowej, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców. Zyskać mogą ci, którzy składają PIT indywidualnie - podaje "Rzeczpospolita".

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Oddamy krocie państwu. Składki wystrzelą już w styczniu

CZYTAJ DALEJ

Ulga ta ma przysługiwać zatrudnionym, których przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Indywidualne rozliczenia mogą przynieść korzyść, ale małżeństwa wcale nie muszą zyskać na zmianach podatkowych. Jak pisze dziennik mogą wręcz stracić.

– Okazuje się, że przy rozliczeniu indywidualnym podatek będzie nieco niższy niż obecnie. Analiza dotyczy rozliczenia indywidualnego osoby osiągającej przychód ze stosunku pracy w wysokości 11 tys. zł miesięcznie i premię roczną wypłacaną w grudniu w wysokości 18 tys. zł. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi – wyjaśnia  "Rzeczpospolita".

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo

Sąsiedzi jednak nie będą musieli donosić do ZUS co robisz na L4

CZYTAJ DALEJ

W przyjętej przez Sejm ostatecznej wersji Polskiego Ładu złagodzono planowaną podwyżkę podatków.

– To gest skierowany do osób rozliczających się według skali podatkowej, zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców, którzy zaoszczędzą dzięki uldze dla klasy średniej. Ta forma rozliczenia zyska na atrakcyjności. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi – tłumaczy "Rzeczpospolita".

Kalkulacje jasno pokazują, kto straci na Polskim Ładzie

Eksperci firmy MDDP na prośbę "Rzeczpospolitej" obliczyli skutki podatkowe tych zmian.

– Okazuje się, że przy rozliczeniu indywidualnym podatek będzie nieco niższy niż obecnie. Analiza dotyczy rozliczenia indywidualnego osoby osiągającej przychód ze stosunku pracy w wysokości 11 tys. zł miesięcznie i premię roczną wypłacaną w grudniu w wysokości 18 tys. zł. Osoba ta uzyska w sumie roczne zarobki 150 tys. zł. Przez 11 miesięcy w roku pracodawca będzie stosować do jej wynagrodzenia ulgę dla klasy średniej. Przyznanie premii w grudniu będzie jednak oznaczało utratę ulgi – "Rzeczpospolita". – Dodatkowo osoba ta płaci roczny podatek 17 592 zł, a po zmianach zapłaci 17 359 zł. To oznacza, że zamiast dopłacać rocznie do PIT 429 zł, dopłaci 214 zł. Zyska więc 215 zł rocznie – podkreślono.

"Rzeczpospolita" tłumaczy także, co w sytuacji, gdy przy przychodach 150 tys. zł rocznie rozliczy się wspólnie z małżonkiem. "Dotychczas podatek roczny przy takim rozliczeniu wynosił 10 413 zł. Po zmianach wynikających z Polskiego Ładu małżonkowie zapłacą w sumie 11 294 zł. Obecnie uzyskują w ujęciu rocznym 6750 zł nadpłaty, czyli tyle zwraca im urząd skarbowy. W 2022 r. ich nadpłata wyniesie 5851 zł, czyli 899 zł mniej niż obecnie" - podano.

Przekazano, że podobne wnioski dotyczą rozliczenia osób zarabiających w sumie 165 tys. zł rocznie. Obecnie ich roczny podatek wynosi 11 685 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu będzie to 13 494 zł, czyli 1809 zł więcej. Nadpłata wynikająca z zeznania wyniesie 7793 zł, o ponad tysiąc zł mniej niż obecnie. Przy rozliczeniu indywidualnym podatek roczny wyniesie 21,5 tys. zł, o 566 zł więcej niż teraz. W rozliczeniu rocznym osoba dopłaci 214 zł, podczas gdy dotychczas dopłaca 437 zł.

Tagi:

PITPolski Ład

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >