BiznesINFO.pl
ważne

Biznes Info

Od wczoraj Polacy złożyli ponad 60 tys. wniosków o dodatkowe pieniądze z RKO

2 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od północy 1 stycznia do 7 rano 2 stycznia złożono już 60 tys. wniosków na dzieci o pieniądze z rodzinnego kapitału opiekuńczego, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z początkiem 1 stycznia 2022 r. na stronach ZUS można składać elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia z rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dodatkowe 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko przyznawane w okresie od 12. do 36. miesiąca życia.

Już 60 tys. wniosków

Marlena Maląg w Polskim Radiu 24 przyznała, że w niedzielę o 7 rano w bazie było już 60 tys. wniosków o przyznanie 12 tys. zł na dziecko. Liczba ta wciąż jednak rośnie.

Rodzice sami mogą wybrać, w jakich transzach chcą uzyskiwać wypłaty. Może to być 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące albo po 1000 zł przez 12 miesięcy.

Wniosek o przyznanie rodzinnego kapitału opiekuńczego najlepiej jest złożyć między 9. a 12. miesiącem życia dziecka, wtedy zapewne otrzymamy świadczenie na cały przysługujący okres. Jeśli spóźnimy się z wnioskiem, pieniądze nie zostaną wypłacone za utracone miesiące.

Lepiej spieszyć się z wnioskiem

Pieniądze pochodzące z rodzinnego kapitału opiekuńczego nie będą opodatkowane, przysługują także bez względu na dochody. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wniosek musimy złożyć odpowiednio wcześniej, żeby nie utracić pieniędzy. ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku, dlatego warto się tym zająć zanim dziecko skończy rok.

Wniosek o pieniądze pochodzące z RKO możemy składać jedynie drogą elektroniczną. Za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Pieniądze będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >