BiznesINFO.pl
polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)

Biznesinfo

Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające Polski Ład

8 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Jest to efekt tego, że część pracowników otrzymała niższe pensje. W efekcie rząd musiał szybko zmienić dziurawe przepisy.

Zasady Polskiego Ładu z pewnością spędzają wielu osobom sen z powiek. Tuż po wprowadzeniu w życie nowych zasad okazało się, że część pracowników, w tym policjanci czy nauczyciele, dostali niższe wynagrodzenia.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Rząd musi wprowadzić zmiany

Rząd w takiej sytuacji nie miał innego wyjścia i musiał zareagować na chaos, który wywołały m.in. naliczanie zaliczek na podatek dochodowy (sprawa PIT-2) czy kwestie związane ze stosowaniem ulgi dla klasy średniej.

Szef resortu finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek. Zostało już ono opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji (na rękę), niż te wynikające z założeń programu. Chcemy, by osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, jak najszybciej dostały wyrównanie wypłaty pensji – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

pieniądze-babcia-biznesinfo

Styczniowe emerytury dobiły seniorów. Polski Ład szybko zaczął zbierać żniwo

CZYTAJ DALEJ

Jak oznajmił resort oznacza to, że zarabiający na umowie o pracę do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a Ci zarabiający od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą.

Zmiany dla nauczycieli akademickich

Rozporządzenie wprowadza też rozwiązania które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek "aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym". Podkreślono, że zarabiający na umowie o pracę do 5 700 brutto zyskają na Polskim Ładzie, a Ci zarabiający od 5 701 do 12 800 zł brutto nie stracą.

Poprawki w emeryturach

Resort poinformował też, że wdrożone zostanie rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu, dla osób z emeryturą od 4 920 do 12 800 zł brutto, obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni lub będzie nawet mniejsze. Wskazano, że 90 proc. emerytów i rencistów będzie mieć więcej pieniędzy w portfelach, a większość z nich, bo aż 2/3 przestanie płacić PIT.

Tagi:

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >