BiznesINFO.pl
polski ład-reklama polski ład-mf-iberion (1)

Biznesinfo

Będą poprawki w przepisach Polskiego Ładu. Resort zabrał głos

6 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Nasze pensje z początkiem roku spadły – zaalarmowali radio RMF FM policjanci. Jak podkreślali w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, zapowiadane na ten rok podwyżki w wysokości 500 zł zostaną skonsumowane przez Polski Ład. Do sprawy na konferencji prasowej odniósł się wiceminister Maciej Wąsik i zapewnił, że funkcjonariusze otrzymają rekompensaty.

– Policjanci rozliczają się wg dedykowanych im przepisów, i co za tym idzie, całość wynagrodzenia zostanie wyrównana. Dla funkcjonariuszy zarabiających do ok. 12,8 tys. zł brutto/ m-c (wraz z dodatkami i premiami) PolskiŁad w skali całego roku będzie korzystny lub neutralny – przekazało na Twitterze Ministerstwo Finansów.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje radio RMF FM najmniej zarabiający funkcjonariusze na paskach wypłat zauważyli spadek od kilkudziesięciu złotych do stu kilkudziesięciu złotych. Z informacji wynika, że policjanci otrzymali mniej o 300 złotych.

Jeszcze więcej tracą policjanci ze stanowisk kierowniczych. Ich wypłaty są niższe nawet o 600-700 złotych.

Policjanci patrzą na konta, a resort się tłumaczy

Nie wyobrażam sobie, aby nasza podwyżka wynegocjowana z rządem została skonsumowana przez tzw. ład. Nie wyobrażam sobie, żeby nie nastąpiła rekompensata ze strony rządu dla funkcjonariuszy wszystkich służb – podkreśla Rafał Jankowski Przewodniczący NSZZ Policjantów.

Jak zaznaczył, już przed świętami zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o to, żeby zrekompensować to, co wprowadza Polski Ład. Dostałem pisemne zapewnienie od wiceministra Wąsika, że MSW pracuje nad rekompensatą dla policjantów i nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby nie zostało to wykonane.

Resort tłumaczy, że "Polski ład" nie wpływa na planowane podwyżki dla funkcjonariuszy Policji.

Wcześniej zapewniano, że nikt w służbach mundurowych, kto zarabia poniżej 130 tys. złotych rocznie, nie straci na "Polskim ładzie".

– Jako obóz polityczny zadeklarowaliśmy się, że ci, którzy zarabiają do 130 tys. złotych, zyskają albo nie stracą na Polskim ładzie. Tak także będzie w służbach mundurowych i te nieduże wyrównania zrobimy tak, żeby nie było takiego odczucia, że Polski ład kogoś krzywdzi – powiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Wzrost cen jest odczuwalny praktycznie we wszystkich sferach naszego życia. Od podstawowych produktów, przez ceny energii, aż po usługi. Eksperci zapowiadają, że w nadchodzącym roku czekają nas kolejne podwyżki. Czy możemy liczyć na to, że coś będzie tańsze? Jest na to szansa.

Zobacz galerię >

Polski Ład wszedł w życie wraz z początkiem roku. Na pensje po jego wprowadzeniu narzekają już nauczyciele, policjanci, wykładowcy, funkcjonariusze Służby Więziennej. Kolejne grupy zawodowe mówią o obniżonych pensjach na początku roku.Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Donald Tusk złożył wniosek o unijną emeryturę. Świadczenie będzie naprawdę pokaźne

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ukraiński rząd odpowiedział Franciszkowi na słowa o "szczekaniu" NATO. Papież ma materiał do przemyślenia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fidżi także dopiekło Rosjanom. Sąd na wyspach wydał wyrok na majątek oligarchy

Czytaj więcej >
samolot

Polska i Świat

PAŻP i ZZKRL podpisali porozumienie. Początek restrukturyzacji przed nami

Czytaj więcej >
Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam

Polska i Świat

Kto prezesem NBP? Prezydent Andrzej Duda ma kandydata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ambasador Rosji w USA ogłosił zaskakującą decyzję. Amerykańskie media przypominają także o Polsce

Czytaj więcej >