Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd zapowiedział pilną zmianę. Osoby, które dostały mniejsze pensje w styczniu, szybko dostaną wyrównanie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:30

Rząd zapowiedział pilną zmianę. Osoby, które dostały mniejsze pensje w styczniu, szybko dostaną wyrównanie

IMG 20211116 151826
Biznes Info

Styczniowe wypłaty, które zobaczyli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych zapewne kosztowały ich dużo stresu. Z powodu zmian wprowadzonych przez Polski Ład, doszło do błędnego pobrania składek, które przełożyły się na niższe pensje dla pracowników budżetówki. Minister finansów obiecał szybką weryfikację. Przy okazji odniósł się do formularza PIT-2.

Kościński przeprasza za niedogodności

Błędne naliczenie wynagrodzeń przełożyło się na niższe pensje dla milionów Polaków pracujących w budżetówce. Wszystko z powodu pobrania zaliczek na podatek, których miało nie być.

Minister Kościński obiecał w wywiadzie dla PAP, że narzędzie do sprawnego wyliczania podatku jest już poprawione i gotowe do użycia. Dzięki temu osoby, które straciły na styczniowych pensjach mają szybko dostać wyrównania.

Minister mówił także o PIT-2

Dużo zamieszania powstało ostatnio w związku z formularzem PIT-2, który pracownik może złożyć u pracodawcy opcjonalnie. Dostarczenie do pracodawcy formularza PIT-2 daje możliwość naliczenia kwoty wolnej przy wypłatach miesięcznych pensji.

Kościński powiedział, że złożenie formularza PIT-2 nie spowoduje dla nas dodatkowych kosztów i obciążenia dodatkowym podatkiem. PIT-2 może być złożony raz i obowiązuje w kolejnych latach podatkowych, chyba że pracownik zdecyduje się go wycofać.

PIT-2 możemy złożyć u swojego pracodawcy, jeśli zarabiamy powyżej 3,2 tys. zł miesięcznie.