Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:28

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną

zus-east
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoim dochodzie z działalności gospodarczej – czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Zmiany wynikają z Polskiego Ładu. Każdy przedsiębiorca, nawet najmniejszy, będzie musiał co miesiąc składać deklarację. Po co? Aby poinformować ZUS o wysokości swojego dochodu (u ryczałtowców przychodu) z działalności gospodarczej. Na jego podstawie wyliczymy bowiem wysokość składki zdrowotnej. ZUS wskazuje też, że w deklaracjach należy podać informacje o swojej formie opodatkowania - podaje "Rzeczpospolita".

Przedsiębiorcy na skali podatkowej składkę zdrowotną za styczeń 2022 r. (i następne) zapłacą w wysokości 9 proc. dochodu. U tych, którzy korzystają z liniowego PIT, wyniesie 4,9 proc. dochodu. U ryczałtowców będzie uzależniona od wysokości przychodu.

Zmienią się także terminy rozliczenia. Jak informuje ZUS od stycznia 2022 r. na przekazanie deklaracji i opłacenie składek będzie czas kolejno do:

  • 5. dnia następnego miesiąca – jednostki i zakłady budżetowe,

  • 15. dnia następnego miesiąca – płatnicy posiadający osobowość prawną, chodzi m.in. o spółki kapitałowe (z o.o. i akcyjne), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje, jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gminy, miasta), uczelnie wyższe,

  • 20. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy składek, czyli opłacający wyłącznie składki na własne ubezpieczenia, a także przedsiębiorcy i inne podmioty nieposiadające osobowości prawnej zatrudniający innych ubezpieczonych, w tym spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

ZUS przypomina też, że składki zdrowotnej zapłaconej w przyszłym roku nie odliczymy już od podatku. Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Wynika z tego, że ci, którym zależy na odliczeniu, powinni pospieszyć się z przelewem do ZUS i uregulować ją do końca 2021 r.