Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Składki Zus

Składki Zus

Składki ZUS – czym są? Podstawowe informacje

Składki ZUS stanowią kluczowy element powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Ich opłacanie jest niezbędnym czynnikiem warunkującym nie tylko możliwość i wysokość otrzymania emerytury, ale też na przykład renty.

Składki ZUS są obowiązkowe, a konieczność ich opłacania wynika z przepisów Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W ramach partycypacji w państwowych ubezpieczeniach możemy – w razie konieczności – liczyć na wypłatę określonych świadczeń. Może to być emerytura, renta czy zasiłek chorobowy. 

Rodzaje składek ZUS i ich wymiar

Fundament dla obliczenia wysokości składek ZUS stanowi podstawa ich wymiaru. Zgodnie z treścią obowiązującego prawa, jest to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, choć niektórzy przedsiębiorcy mogą w tym zakresie skorzystać z rozlicznych, przysługujących im ulg. Jeśli tego nie zrobią, podstawa wymiaru w 2024 roku wyniesie 4 694,40 złotych brutto. W przypadku pracownika natomiast, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi jego wynagrodzenie brutto.

Składki ZUS dzielą się na cztery główne rodzaje, gdzie należność do zapłaty wyrażona jest w procencie podstawy wymiaru. Wyróżniamy zatem składkę emerytalną (19,52%), rentową (8%), chorobową (2,45%) i wypadkową (od 0,67% do 3,33%, w zależności od ilości osób zatrudnionych). Dodatkowe obciążenie stanowi składka na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy (2,45%).

Nie wolno również zapominać o fakcie, że przy okazji opłacania składek na ZUS, do zapłacenia będzie jeszcze składka zdrowotna, wynosząca aż 9% podstawy wymiaru – dochodu z działalności przedsiębiorcy lub wynagrodzenie brutto pracownika (pomniejszone o pozostałe składki ZUS). Niemniej, osoby rozliczające się w ramach podatku liniowego zapłacą jedynie 4,9% podstawy wymiaru.

Kto musi płacić składki ZUS?

Składki ZUS w sensie bezpośrednim opłacają wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarcze, jednak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (i częściowo na podstawie umów cywilnoprawnych) również opłacają składki ZUS – jednak w sensie praktycznym obowiązek ten ciąży na pracodawcy. 

Gwoli ścisłości należy wspomnieć, że w przypadku pracownika część jego składek ZUS opłaca pracodawca, a część stanowi element jego wypłaty brutto. W praktyce nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Z opłacania składek ZUS nie można zrezygnować, a praw do nich nie można też na nikogo scedować. Warto jednak mieć na względzie, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu cennych dla nich zwolnień i ulg, takich jak na przykład „Mały ZUS Plus”.

Pokaż więcej

ZUS
18.05.2024 13:26 ZUS daje czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło dokumentów

Tylko do poniedziałku 20 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Ci płatnicy, którzy będą mieli nadpłatę, mogą liczyć na szybki zwrot pieniędzy. Stanie się to jednak tylko, jeśli petent dotrzyma konkretnie określonych terminów. Wyjaśniamy wszystko, co koniecznie trzeba wiedzieć.

Składki ZUS 2025
10.05.2024 18:16 Nowe składki ZUS. W 2025 r. będą historycznie wielkie. Przedsiębiorcy zapłaczą

Potężne, a w niektórych przypadkach i historyczne, składki ZUS w 2025 r. niektórych przedsiębiorców mogą postawić przed pytaniem; czy warto? Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich opublikował modelowe wyliczenia; wiemy, ile mogą wynieść składki ZUS dla przedsiębiorców w 2025 r.

ZUS, pieniądze
09.05.2024 20:27 Składka ZUS znów pójdzie w górę. Są pierwsze wyliczenia

W przyszłym roku Polacy zapłacą wyższą składkę ZUS. Opłata znów pójdzie w górę, a podwyżka uderzy w kieszenie osób prowadzących działalność gospodarczą. Pojawiły się pierwsze wyliczenia w sprawie wysokości składki. Przedstawiamy szczegóły. 

Pieniądze, ZUS
08.05.2024 20:34 ZUS odda składki. Trzeba tylko spełnić te warunki

Ważna informacja dla przedsiębiorców w związku z nadpłaconymi składkami w ZUS. Zakład ma zwrócić pieniądze. Ważne, by spełnić jeden kluczowy warunek. Co trzeba wiedzieć?

pieniądze, emeryci, zus
03.05.2024 22:51 Jak obliczana jest emerytura? O jej wysokości decydują nie tylko lata pracy

Jak wyliczana jest emerytura? Comiesięczne świadczenie społeczne trafia do nas pod paroma warunkami: i nie jest to tylko osiągnięty wiek, czy przepracowana liczba lat. Co składa się na emeryturę i jak ZUS nam ją wyliczy?

ZUS
20.04.2024 14:12 Zmiany w umowach zlecenia, jest konkretny termin. Będą niższe pensje?

Już od 1 stycznia 2025 r. od każda umowa zlecenie i umowa o dzieło będzie podstawą do odprowadzenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jeden z elementów walki z zatrudnianiem na mocy umów cywilnoprawnych, która jest warunkiem przekazania Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

pieniądze
15.04.2024 15:09 Jest sposób na podwyższenie emerytury. Wiadomo, co wpływa na jej wysokość

Co zrobić, by nie mieć małej emerytury? Ta kwestia spędza sen z powiek nie tylko osobom zbliżającym się do wieku emerytalnego. Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta – istnieje kilka czynników, które zaważą o wyższej kwocie tego świadczenia.

list z ZUS-u, pieniądze
10.04.2024 14:12 Więcej osób zwolnionych ze składek ZUS. Polacy sporo zaoszczędzą

Szykują się ogromne zmiany związane z składkami ZUS. Nowy projekt rządowy zakłada, że kolejne osoby zostaną zwolnione z opłacania składek. Celem nowych przepisów jest dopasowanie zasad do realiów małych przedsiębiorców. 

zus
09.04.2024 15:13 Częste zwolnienia chorobowe wpływają na emeryturę? Mało kto o tym wie

System emerytalny w Polsce kryje wiele pułapek, których często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jedną z istotnych kwestii jest wpływ chorowania na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Częste zwolnienia lekarskie mogą mieć znaczący wpływ na nasze zabezpieczenie finansowe po przejściu na emeryturę.

kalkulator pieniądze
08.04.2024 14:19 Zmiany w składce zdrowotnej dla etatowców? Burza w koalicji

Konflikt w rządzącej koalicji skutkuje zatrzymaniem planowanych zmian w składce zdrowotnej, a obietnica obniżenia opłat dla przedsiębiorców stoi pod znakiem zapytania. Polska 2050 domaga się rozszerzenia systemu ryczałtowej składki także na pracowników etatowych, co miałoby kosztować budżet państwa kilkanaście miliardów złotych. Tymczasem, resorty finansów i zdrowia proponują opłaty na obecnych zasadach, co prowokuje konflikt wewnątrz koalicji.

pieniądze koperta
13.03.2024 11:24 Polacy ruszyli po nowe świadczenie z ZUS. "Zatrzęsienie wniosków"

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane od stycznia br. Jak przekazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, do WZON-ów wpłynęło już ponad 150 tys. wniosków o finansowe wsparcie. Właśnie dlatego resort podjął decyzję o nowelizacji przepisów tak, aby usprawnić działanie systemu. Jednym z wyzwań, z jakimi wciąż mierzą się instytucje państwowe, jest składanie przez zainteresowanych dokumentów papierowych, zamiast korzystania z drogi elektronicznej.

Koperta ZUS, pieniądze
24.01.2024 16:06 Wakacje od ZUS. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać

Jakiś czas temu zostało zapowiedziane wprowadzenie programu, który zapewni przerwę w płaceniu składek ZUS. Koszty pokryje wówczas budżet państwa, choć nie obejmie to składki zdrowotnej. Wiadomo już, kto konkretnie będzie mógł skorzystać z wakacji od ZUS. Przedstawiamy szczegóły. 

Pieniądze na kalendarzu
24.01.2024 12:57 Miliony Polaków załamuje ręce, kolejne opłaty idą w górę. "Znaczący wzrost"

Na kolejne podwyżki opłat muszą się przygotować przedsiębiorcy. W bieżącym roku nie przewidziano bowiem zmian co do zasad, które zostały wprowadzone dwa lata temu w ramach Polskiego Ładu.

pieniądze
14.01.2024 19:10 Wyższe składki na ZUS i zdrowotną. Wiemy, ile w 2024 r. muszą zapłacić przedsiębiorcy

Nowy rok przyniósł niemałe zmiany dla przedsiębiorców. Wraz ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w górę poszły poszczególne składki ZUS. Ponadto, od 1 stycznia więcej wynosi także składka na ubezpieczenie zdrowotne. Prowadzący działalność gospodarczą z pewnością nie mają powodów do zadowolenia. My zaś prezentujemy dokładne wyliczenia.

ZUS
11.01.2024 15:11 Przerwa w płaceniu składek ZUS. Wiadomo, kto będzie mógł skorzystać

Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie wakacji od składek ZUS. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało więcej szczegółów dotyczących tego rozwiązania. Wskazano, kto dokładnie będzie mógł skorzystać z tej ulgi. 

Donald Tusk
09.01.2024 13:04 Potężne zamieszanie wokół nowej obietnicy rządu Tuska. Program będzie bardzo kosztowny

Jakiś czas temu rząd Donalda Tuska zapowiedział wprowadzenie nowego programu “Wakacje od ZUS”. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych policzył, ile takie rozwiązanie będzie kosztowało. Okazuje się, że kwota jest niebywale wysoka. 

Centrala ZUS
08.01.2024 15:24 Będą zmiany w składkach? Jasne stanowisko prezes ZUS

Zaskakujące słowa padły z ust prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według jej opinii, system składek emerytalnych potrzebuje reformy. Zwłaszcza w kontekście umów zleceń.

Krzysztof Hetman, pieniądze
06.01.2024 18:38 Na obietnicy nowego ministra Polacy mogą zyskać tysiące złotych. Jest jeden haczyk

Ostatnio nowy minister rozwoju Krzysztof Hetman zapowiedział wprowadzenie wakacji od składek ZUS. Serwis “Fakt” skrupulatnie przeanalizował, jak będzie wyglądało to rozwiązanie i ile Polacy mogą na nim zyskać. Wszystko wskazuje na to, że program zawiera pewne haczyki.  

ZUS, pieniądze
27.12.2023 12:06 Składki ZUS w 2024 roku. Od stycznia trzeba będzie płacić o około 200 zł więcej. Podwyżka dotknie 2 mln Polaków

Po świętach Bożego Narodzenia rząd zacznie prace nad ustawą budżetową na 2024 rok. Jak podaje dziennik “Fakt”, zostały tam zawarte informacje dotyczące podwyżek składek ZUS. Kwoty są nieprawdopodobnie wysokie.  

ZUS, pieniądze, kalkulator
27.12.2023 09:33 Zmiany w składce zdrowotnej i ZUS od stycznia 2024 roku. Ile wyniosą przy ryczałcie?

Stawki składki zdrowotnej zależą od formy opodatkowania. Spore zmiany czekają przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadzie ryczałtu. Okazuje się, że zmieni się dla nich nie tylko wysokość składki zdrowotnej, ale także składki ZUS. Ile zapłacą w przyszłym roku? 

koperta ZUS, pieniądze
13.12.2023 13:30 Rekordowa podwyżka składek ZUS. Portfele Polaków mocno ucierpią

Nadejście nowego roku niestety nie przyniesie dobrych wieści dla polskich przedsiębiorców i ich portfele mocno ucierpią. Okazuje się bowiem, że zapowiadają się podwyżki składek ZUS, które mają być rekordowo wysokie. 

Koperta i pieniądze z ZUS
12.12.2023 10:10 ZUS ujawnił fatalne wieści, chodzi o kilkaset tysięcy Polaków. Brakuje miliardów

Najnowsze dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają najmniejszych złudzeń: zadłużenie klientów sięga już kilkunastu miliardów złotych. Co gorsza, liczba osób w tej sytuacji wcale nie maleje - przybyło wręcz płatników składek, którzy są zadłużeni na różne kwoty, niekiedy nawet tak absurdalne jak 1 grosz.

pieniądze emeryt
11.12.2023 09:58 Przedsiębiorcy załamują ręce. Przyszły rok będzie znacznie droższy

Nowy rok nie oznacza dobrych wieści dla przedsiębiorców. W górę pójdą bowiem koszty działalności, obejmujące m.in. składki na ubezpieczenia. Powodem zmian jest podwyżka wynagrodzeń. Jak będą się kształtować kwoty składek w przyszłym roku?

pieniadze-gotowka-skladki-ZUS
09.12.2023 12:33 Niepokojące wieści dla 2 mln Polaków. Chodzi o składki ZUS, będą znacznie wyższe

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przyszłym roku. Dokument ten pozwala ustalić, ile wyniosą składki na ubezpieczenie społeczne. “Fakt” informuje, że 2 mln osób prowadzących własne firmy czekają już niebawem wyższe wydatki.

None
01.12.2023 16:01 Składki ZUS w 2024 roku. Trzeba będzie płacić o około 180 zł więcej miesięcznie

Fatalne informacje dla osób, które płacą składki w ZUS. Od stycznia 2024 r. wzrosną one do kwoty ok. 1600 zł (bez składki zdrowotnej). To oznacza wzrost o ok. 180 zł w porównaniu do kwoty, którą trzeba było płacić w 2023 r.   

zus-list-dlonie
22.11.2023 07:38 ZUS przypomina, nowy obowiązek dotyczy wielu. Na formalności masz tylko 14 dni

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o nowym obowiązku. Dopiero od tego roku płatnicy składek muszą posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Na dopełnienie formalności mają 14 dni, licząc od momentu rozpoczęcia swojej działalności. Jeśli takiego profilu nie założą, wówczas ZUS weźmie sprawy w swoje ręce.

Pieniądze na kalendarzu
08.11.2023 12:54 Składki ZUS w górę. Miliony Polaków zapłacą więcej

W przyszłym roku miliony Polaków będą musiały sięgnąć głębiej do swoich portfeli. W górę pójdzie bowiem stawka składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podwyżka jest całkowitym zaskoczeniem - wcześniej nie było żadnych informacji, że zostanie wprowadzona.

pieniądze na stole-gotowka
27.10.2023 21:06 Wakacje od ZUS-u. Bez dochodu, bez składek, za to z zasiłkiem. Oto, co planują politycy

Polacy wybrali już swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Teraz mają prawo oczekiwać, by ci zrealizowali swoje wyborcze obietnice. Emerytury, świadczenie 800 plus czy dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – to tylko niektóre z wielu tematów, regularnie nurtujących opinię publiczną i pojawiających się w różny sposób w programach politycznych partii. Czy czeka nas rewolucja w składkach ZUS?