Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS odda składki. Trzeba tylko spełnić te warunki
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 08.05.2024 20:34

ZUS odda składki. Trzeba tylko spełnić te warunki

Pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne Goniec.pl

Ważna informacja dla przedsiębiorców w związku z nadpłaconymi składkami w ZUS. Zakład ma zwrócić pieniądze. Ważne, by spełnić jeden kluczowy warunek. Co trzeba wiedzieć?

Zwrot nadpłaconych składek

Dobra dla przedsiębiorców informacja napłynęła z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Firmy, które przekazały do Zakładu więcej, niż wynikało z należności, otrzymają zwrot nadpłaconych składek. 

Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeśli suma składek wpłaconych na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące roku składkowego albo roku kalendarzowego jest wyższa od rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne (ustalonej od rocznej podstawy), ubezpieczonemu przysługuje zwrot różnicy między sumą comiesięcznych składek a wyliczoną składką roczną - czytamy na portalu Bank.pl

Polacy łamią te przepisy na potęgę. Można zapłacić surowy mandat

Co trzeba zrobić by otrzymać zwrot?

Warto wiedzieć, że ZUS nie będzie zwracał nadpłaconych składek z automatu. Aby uzyskać z Zakładu taki zwrot, należy złożyć odpowiedni wniosek, który trzeba podpisać i odesłać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) najpóźniej do 3 czerwca 2024 r. 

Wcześniej jednak trzeba wypełnić roczne rozliczenie w dokumencie rozliczeniowym (ZUS DRA lub RCA) za kwiecień 2024 r. Przedsiębiorcy mają na to czas najdalej do 20 maja. Do tego czasu należy również opłacić należne składki za kwiecień, razem z ewentualną dopłatą składki zdrowotnej. 

Wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R), zostanie automatycznie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na PUE ZUS, następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem.  

Natomiast jeżeli w wyniku rozliczenia rocznego okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż należna za cały rok, a firma nie ma ani zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to będzie przysługiwał mu zwrot nadpłaty - przekazała regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Co w przypadku braku wniosku o zwrot?

Zwrot nadpłaconych środków zostanie przekazany na konto bankowe płatnika, najpóźniej do 1 sierpnia. W przypadku braku wniosku o zwrot nadpłaty, Zakład rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca roku. 

Obowiązek rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, dotyczy osób , które prowadzą działalność i w 2023 r. podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponadto podlegały również jednej z trzech form podatku dochodowego: 

  • skali podatkowej,
  •  podatkowi liniowemu lub
  •  ryczałtowi ewidencjonowanemu 

Źródło: ZUS/Infor/Bank.pl/Radio ZET