Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się podwyżki dla seniorów, ZUS odsłonił karty. Chodzi o waloryzację emerytur
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 29.05.2024 22:16

Szykują się podwyżki dla seniorów, ZUS odsłonił karty. Chodzi o waloryzację emerytur

seniorzy pieniądze
Fot. Iberion, Pixabay.com/pasja1000

Czerwcowa waloryzacja emerytur zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią narastają pytania o podwyższanie wypłat świadczeń w kolejnych latach. Jak się okazuje, wiele osób może już teraz liczyć na dodatkowe wypłaty kilkuset złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że w przyszłym roku seniorzy nie zobaczą już tak korzystnych zmian na swoich kontach.

Waloryzacja emerytur w czerwcu 2024 roku

Seniorzy mają powody do zadowolenia – na ten rok przypada jedna z najwyższych waloryzacji na kontach i subkontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrost składek emerytalnych i kapitału początkowego za 2023 r. wyniesie 14,87 proc., natomiast pieniądze na subkontach wzrosną o 9,91 proc. 

Portal money.pl dotarł do wewnętrznych wyliczeń ZUS-u, dotyczących waloryzacji emerytur. Jak będzie wyglądać zmiana na kontach seniorów?

To nie pralka, ani lodówka. To urządzenie zużywa najwięcej prądu

Tyle wyniesie wzrost wypłat od ZUS-u

Zgodnie z wyliczeniami ZUS-u osoba, która posiada na swoim koncie 450 tys. zł, może liczyć na wzrost środków o 66,9 tys. zł (do 516,9 tys. zł). Z kolei ci, którzy dotychczas zgromadzili 850 tys. zł w formie składek i kapitału początkowego, uzyskają dzięki waloryzacji dodatkowe 126,4 tys. zł na swoich kontach (do 976,4 tys. zł). Zakład zaznacza, że dopisywane kwoty mają mieć ”wymierne” odzwierciedlenie w wysokości przyszłych świadczeń. Widać to po kolejnych wyliczeniach. Osoba w wieku 60 lat, która posiada na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, w związku z tegoroczną waloryzacją będzie miała emeryturę wyższą o ponad 250 zł. 

Świadczenia wyższego o 480-580 zł mogą się spodziewać osoby z kontami zasobnymi o 850 tys. zł.

Warto jednak pamiętać, że zysk z waloryzacji, biorąc pod uwagę większą ilość lat, jest wykładniczy – wszystko przez to, że waloryzację kumulują się, a także że działa zasada procentu składanego.

ZOBACZ: Zacznie się już o 20:00 w Biedronce. Wyprzedają towar za grosze, klienci oszaleją

Co dalej z waloryzacją emerytur?

Wiele osób już teraz zastanawia się, czy przyszłe waloryzacje świadczeń osiągną tak wysokie wyniki. Wszystko wskazuje na to, że za rok o takich podwyżkach będzie można jedynie pomarzyć.

W 2023 roku było to 14,4 proc. Dla porównania 9,2 proc. w 2019 r. i, 8,94 proc. 2020 roku. Przypomnę, że wysokość waloryzacji zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna. Z kolei waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i również nie może być ujemna – tłumaczył w rozmowie z money.pl rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W związku z tym, że inflacja ma w tym roku wynieść 5,7 proc., podwyżki mogą przez długi czas nie być już aż tak hojne. Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego w kolejnych latach inflacja ma osiągnąć 3,5 proc. (2025 r.) i 2,7 proc. w 2026 r.

Źródło: money.pl