Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS: rosną wydatki na obcokrajowców. To kluczowa informacja
Michał Górecki
Michał Górecki 02.07.2024 07:41

ZUS: rosną wydatki na obcokrajowców. To kluczowa informacja

ZUS, dane
Fot. Karollyne Videira Hubert on Unsplash

Rosną wydatki na obcokrajowców; w 8 lat na same zasiłki chorobowe wzrost szacowany jest na ponad 330 mln złotych. Nowy raport ZUS i kluczowe wnioski.

ZUS: coraz więcej wydajemy na obcokrajowców

Raport ZUS relacjonuje we wtorek (2 lipca 2024 r.) “Rzeczpospolita”. Wzrost wydatków widać już na najprostszych wolumenach: w 2015 r. wydatki ZUS na zasiłki chorobowe dla zatrudnionych w Polsce cudzoziemców wyniosły 41,8 mln zł., podczas gdy na koniec 2023 r. - było to już 374,6 mln zł. Z danych płynie też kluczowy wniosek: na obecności obcokrajowców wyraźnie zyskujemy.

Zobacz też: Rząd zabierze Ci kontrakt B2B? Są pierwsze szczegóły nowych planów PIP

Lekarze oburzeni na podwyżki kolegów. Młodzi zarabiają za dużo, starsi chcą rezygnować

Nowy raport ZUS. Obcokrajowcy w Polsce

“Napływ obcokrajowców sprzyja naszemu rynkowi pracy” - mówi, cytowany przez gazetę Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting. Wynika to z oczywistego faktu emigracji, uzupełnianej w ten sposób przez imigrację.

Gdyby nie oni, mielibyśmy dzisiaj o wiele większe problemy w obszarze zatrudnienia. Trudniejsza byłaby również sytuacja FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - red.)

Ratowanie kondycji FUS wynika m.in. z faktu, że zdecydowana, przytłaczająca większość obcokrajowców w Polsce pracuje i płaci podatki. W 2015 r. liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych, a zatem pracujących na opodatkowanej umowie o pracę, wynosiła 184,2 tys. Obecnie, po 8 latach liczba ta sięga 1,12 mln. To wzrost o 500 procent.

Zobacz też: Polski konsument w ogonie Europy. Gonimy Niemcy, a wyprzedzają nas Czechy

Fakt, że system tylko na tym zyskuje widać w jeszcze innych danych. Drastycznie rosną bowiem wydatki obcokrajowców w Polsce, zestawione z danymi dot. wydatków Polaków za granicą, prowadzą do wniosku, że w granicach kraju kumulujemy więcej wydatków, niż poza jego granicami za sprawą emigrantów.

Emigranci wydają mniej, niż imigranci

Za te dane odpowiada już GUS i z najnowszego raportu, za I kwartał 2024 r., wynika, że wartość zakupów dokonanych przez cudzoziemców w Polsce wyniosła 9,5 miliarda złotych. Polacy wydali wtedy poza granicami swojego kraju 6,5 miliarda zł. W rzeczywistości rosną obie liczby, ale wydatki w granicach Polski szybciej. Tendencję wzrostową, po stronie imigrantów, widać w ruchu granicznym; wzrost o 2,4 proc. rdr. Serwis wiadomoscihandlowe precyzuje przy tym, że najbardziej obfite w wydatki obcokrajowców, a zatem zarobki budżetu, są granice z Niemcami (ponad 50 proc. wydatków), Ukrainą (ponad 19 proc. wydatków), Czechami (14 proc. wydatków), Słowacją (8 proc.) i Litwą (4 proc.).