Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS daje czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło dokumentów
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.05.2024 13:26

ZUS daje czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło dokumentów

ZUS
Fot. materiały własne

Tylko do poniedziałku 20 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje czas na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. Ci płatnicy, którzy będą mieli nadpłatę, mogą liczyć na szybki zwrot pieniędzy. Stanie się to jednak tylko, jeśli petent dotrzyma konkretnie określonych terminów. Wyjaśniamy wszystko, co koniecznie trzeba wiedzieć.

Ostatnie dni na rozliczenie składki zdrowotnej

Obowiązkiem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej obarczeni są ci, którzy prowadzą działalność i w 2023 r. podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz jednej z trzech form podatku dochodowego: skali podatkowej, podatkowi liniowemu lub ryczałtowi.

Będący w takiej sytuacji płatnicy muszą wypełnić roczne rozliczenie w dokumencie ZUS DRA lub RCA za kwiecień 2024 r. Co ważne, 20 maja to także termin na opłacenie należnych składek za kwiecień razem z ewentualną dopłatą, jeżeli taka wynika z rocznego rozliczenia.

Natomiast jeżeli po rocznym rozliczeniu okaże się, że składkę zdrowotną opłacono w kwocie wyższej niż należna za cały rok, a płatnik nie ma zaległości ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to będzie przysługiwał mu jej zwrot - wyjaśniają przedstawiciele ZUS.

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

Ryczałtowcy mogą mieć niedopłatę

Składka zdrowotna opłacana jest proporcjonalnie do osiąganych dochodów i może różnić się w zależności od tego, jaką formę opodatkowania wybierzemy. W przypadku niektórych konieczna będzie dopłata. Najbardziej powinni uważać na nią ryczałtowcy.

Osoby podlegające ryczałtowi mają ustalaną składkę zdrowotną w zależności od przychodów w trzech progach. Jeśli w ciągu roku przekroczą one wcześniej ustalony próg, składka będzie niedoszacowana i trzeba będzie dopłacić różnicę.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kluczowe są terminy

Jeżeli natomiast mamy nadpłatę, wniosek o jej zwrot (RZS-R) zostanie automatycznie utworzony i będzie dostępny na profilu płatnika PUE ZUS następnego dnia po złożeniu dokumentu z rocznym rozliczeniem.

Aby go znaleźć, trzeba będzie wejść w zakładkę “Dokumenty i wiadomości”, a następnie sekcję “Dokumenty robocze”. Po sprawdzeniu wniosek należy podpisać i odesłać najpóźniej do 3 czerwca br. ZUS ma czas na przekazanie środków do 1 sierpnia. Jeżeli zaś płatnik wniosku nie złoży, zwrot dostanie najpóźniej do końca roku.

ZUS nadmienia ponadto, że w przypadku korekty wysokości składki zdrowotnej za ubiegły rok, można ją złożyć najpóźniej do dnia, w którym prześle się wniosek o zwrot nadpłaty, a w pozostałych przypadkach do 1 lipca 2024 r.

Źródło: rynekzdrowia.pl