Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Częste zwolnienia chorobowe wpływają na emeryturę? Mało kto o tym wie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 09.04.2024 15:13

Częste zwolnienia chorobowe wpływają na emeryturę? Mało kto o tym wie

zus
Fot. Marek BAZAK/East News

System emerytalny w Polsce kryje wiele pułapek, których często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jedną z istotnych kwestii jest wpływ chorowania na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Częste zwolnienia lekarskie mogą mieć znaczący wpływ na nasze zabezpieczenie finansowe po przejściu na emeryturę.

Chorowanie a wysokość emerytury

Częste zwolnienia chorobowe mogą mieć niekorzystny wpływ na wysokość przyszłej emerytury. W czasie zwolnienia chorobowego nie są pobierane składki na ubezpieczenie społeczne, co oznacza, że kwoty na koncie w ZUS nie zwiększają się. To właśnie te parametry ZUS bierze pod uwagę przy wyliczaniu wysokości emerytury. Ponadto, osoby urodzone przed 1949 rokiem muszą spełnić odpowiedni staż pracy, a częste chorowanie może wpłynąć na trudności w jego uzyskaniu.

Zapomnisz o ważnym obowiązku i pożałujesz. Zapłaciło już 350 tysięcy kierowców Kiedy przejść na emeryturę? Ten termin wypada najkorzystniej

Jak podnieść wysokość emerytury?

Kontynuowanie pracy może być kluczowe dla zwiększenia wysokości przyszłej emerytury. Każdy rok dodatkowej pracy może przyczynić się do wzrostu świadczenia emerytalnego nawet o 10-15 procent

Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. To rozwiązanie nie tylko zabezpiecza finansowo, ale także pozwala utrzymać aktywność zawodową i społeczną.

ZOBACZ TAKŻE: Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Taką dostaje emeryturę

Zabezpieczenie emerytalne

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto regularnie monitorować swoje zabezpieczenie emerytalne i sprawdzać, czy spełniamy wymogi niezbędne do uzyskania emerytury. Składając odpowiednie wnioski w ZUS, możemy dowiedzieć się, czy nasz staż pracy jest wystarczający, aby uzyskać emeryturę minimalną lub wyższą. Dzięki temu możemy podjąć świadome decyzje dotyczące naszej przyszłości finansowej.