Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny komunikat ZUS do kobiet. Chodzi o ich emerytury
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.05.2024 17:09

Ważny komunikat ZUS do kobiet. Chodzi o ich emerytury

pieniądze
Fot. Pixabay

Do rocznej waloryzacji składek emerytalnych zostało tylko kilka dni. Wiemy już, jakiej dokładnie podwyżki mogą spodziewać się Polacy. Z tej okazji ZUS ma radę dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla pań. Lepiej to zrobić przed przejściem na emeryturę.

Waloryzacja emerytur

Jak powszechnie wiadomo, każda waloryzacja — zarówno świadczeń, jak i składek — ma za zadanie ochronę środków przed spadkiem ich faktycznej wartości. Marcowa waloryzacja rent i emerytur już dawno za nami, za to składki emerytalne i kapitał początkowy zostaną poddane waloryzacji jeszcze w tym tygodniu, 1 czerwca. Składki wzrosną o niemal 15%, natomiast środki zgromadzone na subkoncie — niecałe 10%. Z tej okazji warto przypomnieć kilka istotnych zagadnień. Rzecznik prasowa ma także ważną radę dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Waloryzacja, która jest przeprowadzana 1 czerwca, dotyczy osób, które jeszcze nie są emerytami. Waloryzacja marcowa dotyczy zaś osób, które już dostają emeryturę lub rentę – przypomniała Iwona Kowalska-Matis.
 

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Przyszłe emerytury idą w górę. Tak sprawdzisz stan konta

Chociaż wskaźnik waloryzacji w postaci 14,87% dla składek i 9,91% dla środków na subkoncie są znane, czasem nie mamy pewności, jaka dokładnie kwota będzie widniała na naszym koncie po waloryzacji. Najprostszym sposobem na sprawdzenie sumy składek będzie zalogowanie się na PUE ZUS po 1 czerwca. To właśnie tam Zakład udostępnia klientom informacje o zebranych składkach.

Informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS otrzyma każda osoba urodzona po 1948 roku, która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka — tłumaczyła regionalna rzecznika ZUS.

Warto pamiętać, że nie mamy co czekać na papierową kopię zaświadczenia — od  2020 roku ZUS wysyła ją tylko na wyraźne życzenie klienta, nie otrzymamy jej zatem automatycznie. To jednak nie jedyna informacja, z którą warto się zapoznać zawczasu.
 

ZUS wydał komunikat do kobiet

Staż pracy, suma odprowadzonych składek, czy nawet płeć będą miały przełożenie na ostateczną wysokość naszej emerytury. Powinniśmy jednak pamiętać, że jeszcze przed zakończeniem aktywności zawodowej będziemy mogli na nią wpłynąć — np. odkładając decyzję o przejściu na emeryturę w czasie. Najpierw musimy jednak dowiedzieć się, na jakie świadczenie możemy liczyć.

Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury osobom, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku — wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis.

Podkreśliła, iż — mimo że jest to rada dla wszystkich Polaków — wysokość emerytury powinny sprawdzać przede wszystkim kobiety. Statystyki pokazują, że to one zwykle otrzymują niższe świadczenia z powodu m.in. urlopów rodzicielskich czy niższego wieku emerytalnego.

Panie mają także mniejszy kapitał emerytalny, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka. Tymczasem pracujący w tym czasie panowie ciągle płacą emerytalne składki — dodała rzeczniczka ZUS.

źródło: radio zet