Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w umowach zlecenia, jest konkretny termin. Będą niższe pensje?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.04.2024 14:12

Zmiany w umowach zlecenia, jest konkretny termin. Będą niższe pensje?

ZUS
Fot. materiały własne

Już od 1 stycznia 2025 r. od każda umowa zlecenie i umowa o dzieło będzie podstawą do odprowadzenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To jeden z elementów walki z zatrudnianiem na mocy umów cywilnoprawnych, która jest warunkiem przekazania Polsce środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Zmiany w umowach zlecenia. Składki ZUS od umów cywilnoprawnych

Już od 1 stycznia 2025 r. od każdej umowy cywilnoprawnej trzeba będzie odprowadzić składki ZUS. Prawo nie będzie działać wstecz i obejmie tylko umowy zawarte po tym terminie. Wyjątkiem będą umowy zawierane z uczniami i studentami do 26 roku życia.

Taka zmiana jest konieczna ze względu na zapisy Krajowego Planu Odbudowy, które stanowią, że Polska, aby otrzymać środki, zobowiązuje się do ograniczenia segmentacji rynku pracy i zwiększenia zabezpieczeń społecznych określonych pracowników. Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że w efekcie do ZUS- trafi nawet 4 mld zł.

Tyle trzeba zarabiać, by dostać 4 tys. złotych emerytury. Są wyliczenia

Ukrócenie kreatywnej księgowości

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych będzie najpewniej pełne, tj. odprowadzana będzie zarówno składka na ubezpieczenie zdrowotne, jak i emerytalne i chorobowe. Aktualnie „ozusowaniu” podlegają umowy zlecenia do wysokości minimalnego wynagrodzenia, tj. 4242 zł.

To pozwala pracodawcom na dużą swobodę i kreatywność w obniżaniu swoich kosztów. Dochodzi często do wprowadzania modelu mieszanego, łączącego np. umowy o pracę opiewające na minimalną kwotę wynagrodzenia z umowami cywilnoprawnymi, w ramach których pracownicy otrzymują resztę wynegocjowanej przez nich płacy.

Przez ZUS spadną zarobki?

Należy zwrócić uwagę, że planom wprowadzenia zmian towarzyszy narracja o tym, że znacząco, niekiedy nawet o 1,5 tys. zł, spadną zarobki osób pracujących w ramach umów cywilnoprawnych. Należy jednak pamiętać, że jeśli do tego dojdzie, to winę za to ponosi wyłącznie pracodawca przenoszący koszty ubezpieczenia na pracowników.

Źródło: gazetaprawna.pl