Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jest sposób na podwyższenie emerytury. Wiadomo, co wpływa na jej wysokość
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.04.2024 15:09

Jest sposób na podwyższenie emerytury. Wiadomo, co wpływa na jej wysokość

pieniądze
Fot. Iberion

Co zrobić, by nie mieć małej emerytury? Ta kwestia spędza sen z powiek nie tylko osobom zbliżającym się do wieku emerytalnego. Odpowiedź wydaje się być bardzo prosta – istnieje kilka czynników, które zaważą o wyższej kwocie tego świadczenia.

Jak ZUS oblicza emeryturę?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podczas wyliczania wysokości emerytury bierze pod uwagę dwa czynniki. Są to: staż pracy, oraz czas spędzony na zwolnieniach i pobieraniu zasiłków, w tym innych świadczeń. Zakład skupia się więc na okresach składkowych, kiedy za ich sprawą generowany jest przez nas dochód, oraz nieskładkowych.

Tyle będzie wynosiła renta wdowia. Seniorzy mogą sporo zyskać

Jak okresy nieskładkowe wpływają na wysokość emerytury?

Warto jednak pamiętać, że do obliczenia świadczenia nie bierze się pod uwagę okresów nieskładkowych – czyli czasu, w którym na indywidualne konto emerytalne nie były odprowadzane składki dotyczące ubezpieczenia emerytalnego

Ma to miejsce wtedy, gdy nie pracujemy, czyli np. przebywamy na zwolnieniu lekarskim, bezpłatnym urlopie, czy zasiłku opiekuńczym. Sytuacja ta ma miejsce także w przypadku pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, zasiłku szkoleniowego czy stypendium.

Co ciekawe okresy nieskładkowe w niewielkim stopniu mogą zwiększyć emeryturę pod kątem wliczenia ich do stażu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych (tak jak ma to miejsce np. w czasie studiów).

ZOBACZ TAKŻE: Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Jak mieć wyższą emeryturę?

Chcąc otrzymać wysoką emeryturę, należy zwrócić uwagę na przede wszystkim wydłużenie okresu pracy. Każdy dodatkowy rok może podnieść świadczenie nawet o 10-15 procent. Do tego dochodzi także czynnik odprowadzenia składek na ubezpieczenie emerytalne. 

Dłuższe zbieranie środków na indywidualnym koncie emerytalnym przełoży się na wyższe świadczenie. Warto mieć także na uwadze, że wysokość emerytury jest waloryzowana pod kątem szacowanej pozostałej długości życia. W związku z tym, im wcześniej odejdziemy na emeryturę, tym bardziej zostanie podzielona nasze miesięczna wypłata.

Źródło: interia.pl