Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat. Tylko te roczniki mogą skorzystać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 13.04.2024 10:56

Wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat. Tylko te roczniki mogą skorzystać

emeryci, seniorzy
Fot. Pixabay/jhenning

Wiele osób nie ma pojęcia, że przysługuje im prawo do wcześniejszej emerytury. Grupa beneficjentów jest szeroka, trzeba jednak najpierw spełnić kilka warunków i złożyć wniosek do ZUS. Komu przysługuje prawo do emerytury już w wieku 55 lat?

Te osoby mają prawo do wcześniejszej emerytury

Tradycyjny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest jednak sposób, by już wcześniej pobierać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre osoby mogą bowiem przejść na tzw. emeryturę pomostową nawet 5 lat wcześniej, a zatem w wieku 55 lub 60 lat.

Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę? Jak to zrobić? Wyjaśniamy.
 

Znana firma zamyka swój ostatni sklep w Polsce. Czas tylko do 27 kwietnia

Emerytura pomostowa tylko dla wybranej grupy

Obecnie z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę skorzystać może wyłącznie ściśle określona grupa. Przywilej emerytury pomostowej dotyczy bowiem osób urodzonych między 1 stycznia 1949 roku a 31 grudnia 1968 roku. Jednocześnie musimy jednak spełnić jeszcze kilka warunków w postaci odpowiedniego stażu pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn) oraz wykonywać pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, minimum przez 15 lat. Dodatkowo przynajmniej część tego okresu powinna przypadać po 31 grudnia 2008 roku.

Emerytura pomostowa to przede wszystkim benefit przewidziany dla hutników, górników czy pracowników służby zdrowia, ale nie nie tylko. Pełną listę zawodów znajdziemy m.in. na stronie ZUS.
 

Te dokumenty będą Ci potrzebne

Pierwszym krokiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę jest złożenie wniosku w placówce ZUS. Możemy zrobić to osobiście lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, PUE ZUS.

Co powinniśmy dołączyć do wniosku? Przede wszystkim dokument potwierdzający okres zatrudnienia w szczególnych warunkach, np. świadectwo pracy czy umowę o pracę, a także zaświadczenie o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dodatkowo możemy potrzebować również dokumentów umożliwiających ustalenie kapitału początkowego, jeśli ten nie został ustalony wcześniej.

W wyjątkowych sytuacjach ZUS może również uznać zeznania świadków. Wówczas jednak wnioskodawca powinien przedstawić dokumenty potwierdzające osiągane wynagrodzenie.

źródło: interia biznes