Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie z ZUS poszło w górę. Nawet 620 zł miesięcznie, są pewne warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.04.2024 19:31

Ważne świadczenie z ZUS poszło w górę. Nawet 620 zł miesięcznie, są pewne warunki

ZUS, koperta, pieniądze
Fot. East News/Marek Bazak

Waloryzacja przyniosła wzrost nie tylko rent i emerytur, ale również świadczeń długoterminowych z ZUS. Jedno z nich wzrosło do ponad 600 zł miesięcznie. Można je otrzymać niezależnie od wieku, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy szczegóły.

Specjalny dodatek w wyższej kwocie

Od 1 marca 2024 roku dodatek dla sieroty zupełnej jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wyższej kwocie. Zamiast 553,30 zł beneficjenci otrzymują teraz 620,36 zł miesięcznie.

Co ciekawe, świadczenie przysługuje niezależnie od wieku, a termin składania wniosków do ZUS jest bardzo elastyczny. Mimo to, wiele osób nie ma pojęcia, że przysługuje im prawo do tego dodatku. Kto może ubiegać się o jego wypłacenie?
 

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Będą sprawdzać jeden dokument

Komu przysługuje dodatek?

Świadczenie dla sieroty zupełnej przysługuje przede wszystkim osobom, których oboje rodziców zmarło lub w przypadku, kiedy matka zmarła, a ojciec w akcie urodzenia figuruje jako ”nieznany”. Dodatek ten wypłacany jest niezależnie od wieku, nie ma również znaczenia liczba dzieci w rodzinie — pieniądze otrzyma każde z nich.

Trzeba jednak spełnić jeszcze dwa warunki. Świadczenie jest bowiem wypłacane w ramach świadczeń emerytalno-rentowych osobom, którym przysługuje również renta rodzinna. Jednocześnie jest to dodatek dla dzieci kontynuujących naukę.
 

Kiedy złożyć wniosek do ZUS?

Nie ma dokładnego terminu od momentu uzyskania prawa do dodatku, kiedy powinniśmy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Możemy zatem zrobić to w dowolnej chwili za pośrednictwem poczty lub bezpośrednio we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania oddziale ZUS.

W komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy:

Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Co bardzo ważne, po uzyskaniu niekorzystnej dla wnioskodawcy decyzji ZUS, wciąż mamy możliwość odwołania się od niej.

źródło: radio zet