Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po 13 latach. Podano kwotę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.04.2024 11:08

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie po 13 latach. Podano kwotę

trumna, pieniądze
Fot. Pixabay/carolynabooth, materiały własne

Zasiłek pogrzebowy doczeka się podwyżki po kilkunastu latach. Projekt ustawy w tej sprawie trafił już do rejestru prac legislacyjnych rządu. Wiadomo, jaką kwotę będzie otrzymywać rodzina zmarłego. Przedstawiamy szczegóły. 

Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów

Zasiłek pogrzebowy wynosi aktualnie 4000 złotych. Wysokość tego świadczenia nie została podwyższona od kilkunastu lat. W tym czasie koszty związane z pochówkiem mocno poszły w górę, więc zasiłek nie jest w stanie sfinansować w całości ostatniego pożegnania. 

Podwyżka zasiłku pogrzebowego została zapowiedziana podczas kampanii wyborczej. Była to jedna z kluczowych obietnic, która znalazła się między innymi w “100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej. 

Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej

Podwyżka zasiłku pogrzebowego po kilkunastu latach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oferuje podwyżkę ważnego zasiłku. Nowa wysokość wsparcia ma lepiej rekompensować koszty związane z pochówkiem najbliższych. Wyprawienie pogrzebu mocno nadwyręża budżet i kosztuje minimum 8-10 tys. zł, a w większych miastach ceny są o wiele wyższe niż na wsi czy mniejszych miejscowościach. Warto wspomnieć, że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi obiecywano, że świadczenie wzrośnie od 1 lipca 2024 r. 

Zobacz także: Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę. Właśnie się zaczęło 

Wiadomo, o ile ma wzrosnąć zasiłek pogrzebowy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oferuje podniesienie zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 złotych. Co więcej, resort zapowiada, że świadczenie zostanie objęte coroczną waloryzacją. Taka podwyżka ma odbywać się w marcu, a jej poziom będzie zależał od wskaźnika inflacji z poprzedniego roku. Projekt ustawy w sprawie zmian w świadczeniu ma zostać przyjęty w drugim kwartale 2024 roku. 

Zasiłek ma zostać objęty roczną waloryzacją w celu zmniejszenia obciążenia finansowego dla osób, które pokrywają koszty pogrzebu, przy uwzględnieniu możliwości finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz budżetu państwa - przekazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.