Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. Nawet 1873 zł miesięcznie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.04.2024 09:54

Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. Nawet 1873 zł miesięcznie

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Polacy mogą starać się o wypłatę dodatkowego świadczenia jeszcze przed emeryturą. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Ile wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach świadczenia przedemerytalnego? Przedstawiamy szczegóły.

Jeszcze jedno świadczenie przed emeryturą

Okazuje się, że Polacy mogą ubiegać się o wypłatę dodatkowego świadczenia jeszcze przed emeryturą. Pieniądze są wypłacane osobom w wieku przedemerytalnym, który wynosi 54 w przypadku kobiet oraz 61 lat w przypadku mężczyzn.

Dodatek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być wsparciem dla osób, które przed przejściem na emeryturę stracą zatrudnienie. Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie spełnić określone warunki.

Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy

Aby dostać dodatkowe pieniądze przed emeryturą, trzeba spełnić warunki

Świadczenie przedemerytalne zostanie wypłacone osobom, które przez co najmniej 180 dni pobierały zasiłek dla bezrobotnych i są zarejestrowane jako bezrobotne. Pieniądze należą się tym, którzy podczas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówili zatrudnienia bez uzasadnionej przyczyny.

Należy pamiętać, że wniosek o przyznanie prawa do wypłaty świadczenia należy złożyć w ciągu 30 dni od momentu odebrania zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez minimum 180 dni. 

Ile można dostać w ramach świadczenia przedemerytalnego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie przedemerytalne przez maksymalnie cztery lata. Jeśli chodzi o wysokość wsparcia, to do niedawna jego najwyższa możliwa kwota wynosiła 1600,70 złotych brutto. 

Ostatnio jednak w świadczeniu zaszły spore zmiany związane z waloryzacją. Podwyżka sprawiła, że od 1 marca Polacy mogą liczyć na wypłatę w wysokości 1873,19 złotych brutto miesięcznie. 

Zobacz także: Ukraińska sieć podbija polski rynek. Coraz więcej sklepów