Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 10.04.2024 08:48

Dodatek do emerytury poszedł w górę. ZUS wypłaci o 700 zł więcej

seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

Seniorzy mogą liczyć na wypłatę różnych dodatków do emerytury. Jeden z nich to świadczenie honorowe, które należy się określonej grupie emerytów. Niedawno wsparcie zostało podwyższone i beneficjenci otrzymają teraz o 700 złotych więcej. Komu należy się świadczenie honorowe? 

Komu należy się świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe to specjalny dodatek do emerytury, który należy się określonej grupie osób. Pieniądze są wypłacane seniorom, którzy skończyli 100 lat. Choć świadczenie funkcjonuje w Polsce już od 1972 r., to nie doczekało się jeszcze regulacji ustawowej. 

Ostatnio Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że w ubiegłym roku dodatek do emerytury z tytułu ukończenia 100 lat trafił do 1940 osób. 

Od 1 lipca wyższe ceny za prąd. Będzie pakiet pomocowy

Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie honorowe automatycznie, jeśli stulatek jest już klientem Zakładu. Dodatek ten jest przyznawany w oparciu o kryterium dochodowe, więc świadczenia podstawowe nie są brane pod uwagę.

Co więcej, dodatkowe pieniądze należą się także stulatkom, którzy w ogóle nie posiadają prawa do emerytury. W takiej sytuacji konieczne będzie jednak złożenie wniosku o wypłatę świadczenia. Można zrobić to osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Świadczenie honorowe poszło w górę. Ile wypłaci ZUS?

Emeryci mogą liczyć na coroczną podwyżkę świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja odbywa się w marcu i obejmuje również rozmaite dodatki do emerytury podstawowej. Od 1 marca wsparcie poszło w górę aż o 700 złotych i teraz stulatkowie otrzymują 6246,13 zł miesięcznie.

Warto dodać, że raz przyznane świadczenie honorowe nie zmienia swojej wysokości. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał seniorom dodatek w takiej samej kwocie do końca życia. 

Zobacz także: Polskie Radio w stanie likwidacji. Sąd podjął ostateczną decyzję