Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polskie Radio w stanie likwidacji. Sąd podjął ostateczną decyzję
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.04.2024 17:22

Polskie Radio w stanie likwidacji. Sąd podjął ostateczną decyzję

Polskie Radio
Fot. East News/Piotr Molecki

Polskie Radio oficjalnie zostało postawione w stan likwidacji. To efekt decyzji Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy. Decyzja znalazła się już w Krajowym Rejestrze Sądowym, wraz z nazwiskiem likwidatora.

Zwrot w sprawie likwidacji Polskiego Radia

Spór o likwidację spółki Polskie Radio toczy się już od grudnia ubiegłego roku. Po złowróżbnej decyzji ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza, otwarcie likwidacji mediów państwowych zostało zablokowane przez referendarza sądowego. Powód? Decyzja miała nie być oparta na KRRiT, a właśnie taki obowiązek zakłada konstytucja.

Skarga Bartłomieja Sienkiewicza oraz wpis na platformie X, w którym podkreślił, iż decyzja nie jest prawomocna, dopóki nie zostanie rozpatrzona przez sądy wszystkich instancji, dały jasno do zrozumienia, że to nie koniec działań w kierunku likwidacji Polskiego Radia. Wygląda na to, że minister właśnie dopiął swego.
 

Wyjątkowa oferta w Aldi, klienci będą zachwyceni. Zacznie się już jutro

Wybrano już likwidatora

Decyzją Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, spółka Polskie Radio została postawiona w stan likwidacji. Zgodnie z tym postanowieniem w rejestrze KRS znajdziemy ją obecnie pod nazwą "Polskie Radio — Spółka Akcyjna w Likwidacji". Na likwidatora, jak poinformował serwis Press, wybrano Pawła Majchra, w ubiegłym roku powołanego na prezesa spółki. W latach  2009 r. — 2012 r. pełnił również funkcję wiceprezesa.

Do KRS wpisany został również Daniel Gorgosz jako likwidator Telewizji Polskiej.
 

Media państwowe do likwidacji

Przypominamy, że decyzja o likwidacji mediów państwowych została podjęta przez ministra kultury po tym, jak 23 grudnia Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, która zakładała przekazanie na media publiczne 3 mld złotych. Prezydent  określił to "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych. Odpowiedzią Bartłomieja Sienkiewicza była decyzja o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji, z dnia 27 grudnia. Wyrok ten obejmował również 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Jak zaznaczono w komunikacie MKiDN, stan likwidacji wciąż może zostać cofnięty, w dowolnym momencie, przez właściciela spółki.

źródło: business insider