Sąd Najwyższy zajął się kwestią ważności wyborów prezydenta RP z 18 maja i 1 czerwca. Początek posiedzenia całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyznaczono na godz. 13. Spotkanie jest jawne i transmitowane na żywo — właśnie padła oficjalna decyzja. Już wiadomo, czy sąd uznał wybór Karola Nawrockiego na prezydenta za ważny.
Anomalie wyborcze to temat, który wzbudził w Polakach wiele skrajnych emocji. Sąd Najwyższy rozpatruje właśnie liczne protesty wyborcze, a pod budynkiem zebrało się grono protestujących. Tymczasem do głosu dochodzą członkowie komisji, w których doszło do nieprawidłowości. Opowiedzieli, z czym mierzą się na co dzień.
Premier Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej (27 czerwca) zabrał głos w sprawie oceny izby Sądu Najwyższego w sprawie nieprawidłowości oraz złożonych protestów wyborczych. “Bardzo chciałbym, aby każdą godzinę, każdy dzień do czasu ostatecznych decyzji wykorzystano do sprawdzenia każdej wątpliwej sytuacji” - podkreślał prezes Rady Ministrów.
27 czerwca na posiedzeniu jawnym Sąd Najwyższy rozpoznaje protesty wyborcze. Przed siedzibą instytucji znajdują się tłumy protestujących, pojawili się też przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Już po pierwszym spotkaniu ogłoszono informację czy stwierdzone naruszenia miały wpływ na ostateczny wynik wyborów prezydenckich w 2025 roku.
System emerytalny w Polsce jest - delikatnie mówiąc - wielokrotnie złożony. Na tyle, że część Polaków może mieć problem z jego zrozumieniem i ewentualnym dochodzeniem przysługujących im praw. Sprawą szczególnej wagi jest sytuacja, w jakiej znalazły się osoby urodzone między 1949 a 1959 rokiem i skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury. Niedawno sąd wydał precedensowy wyrok, który może zadziałać na ich korzyść.
Choć od wyborów prezydenckich minęły już dwa tygodnie, nie milkną echa po emocjonującym wyścigu dwóch kandydatów. Podobnie wciąż trwają dyskusje na temat potencjalnej nieuczciwości elekcji, którą podnoszą zarówno obywatele, jak i politycy. Sąd Najwyższy podał najnowsze informacje na temat protestów wyborczych, setki dokumentów już wpłynęło.
Sąd Najwyższy wydał komunikat ws. procedur składania protestów wyborczych. Jest to odpowiedź na nieprawidłowości, do jakich doszło w niektórych komisjach obwodowych. Komunikat ma charakter stricte informacyjny i nadal nic nie wskazuje na to, by skala incydentów była na tyle duża, aby mogła zostać uznana na mającą wpływ na końcowy wynik wyborów.
Wszystko zaczęło się od cichego sygnału zza wschodniej granicy. Wkrótce potem służby w Polsce rozpoczęły działania, których skutki mogą zaskoczyć opinię publiczną. Co dokładnie odkryto?
Alimenty po rozwodzie to temat, który nie kończy się jedynie na dzieciach. W określonych sytuacjach były małżonek również może liczyć na finansowe wsparcie. Kiedy to możliwe i ile to może kosztować?
Wyścig o fotel prezydenta zdecydowanie przyspiesza, a niektórym kandydatom już nie wystarcza prowadzenie kampanii i spotykanie się z potencjalnymi wyborcami. Tym razem najcięższe działa wytoczył Szymon Hołownia, startujący z ramienia Trzeciej Drogi i obecny marszałek Sejmu. Polityk starł się ze swoim konkurentem i zapowiedział wejście na drogę sądową. O co poszło?
Wkrótce miną cztery lata od tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym brał udział adwokat Paweł K. Ta sprawa obiegła całą Polskę ze względu na kontrowersyjne nagranie, które później mężczyzna umieścił w sieci. To wtedy nazwał auto ofiar “trumną na kółkach”. Wczoraj, 1 kwietnia, zakończyła się ostatnia rozprawa w tej sprawie. Prokuratura domaga się kary.
Służba Więzienna potwierdziła, że zabójca działacza Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Cyba, który za zbrodnię popełnioną 15 lat temu otrzymał karę dożywocia, opuścił zakład karny. Tyle wystarczyło, by politycy PiS zaczęli mijać się z prawdą, twierdząc, że morderca jest na wolności. Fakty są inne, a o losie Cyby zdecydował sąd na podstawie opinii biegłych.
Amazon jest przedsiębiorstwem handlowym, które prowadzi największy sklep internetowy na świecie. Gigant e-commerce od dawna budzi zainteresowanie europejskich organów regulacyjnych, które dokładnie przyglądają się działalności firmy. Tym razem powraca sprawa, która ciągnęła się przez kilka lat. Amazon może zapłacić ogromną kwotę za naruszenia. Suma bije rekordy, jeśli chodzi o kary, które zostały nałożone na spółki technologiczne za podobne przewinienia.
Rosnące statystyki na temat rozwodów w Polsce wywołują szereg dyskusji. Bez wątpienia sprawy tego typu są też jedną z głównych przyczyn zbliżającej się wielkimi krokami zapaści sądów. To między innymi z tego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło podjąć kroku ku uproszczeniu procedury. Wiadomo, jaki kierunek obierze resort, rozwód stanie się prostszy?
Wiele osób, które zdecydowały się na zawód nauczyciela, skarży się na niskie wynagrodzenie. Faktyczna pensja to jednak tylko jeden z problemów. Placówki, zwłaszcza państwowe, często ignorują istotny problem związany z wykonywaniem tej profesji. Niedawno zapadł w tej sprawie wyrok Sądu Najwyższego, który otwiera nauczycielom ścieżkę do walki o dodatkowe pieniądze. Polskę może czekać lawina pozwów.
Polska została obciążona gigantyczną karą finansową przez TSUE - Komisja Europejska potrąciła środki bezpośrednio z funduszy unijnych. Rząd zapowiada odwołanie od tej decyzji, a minister ds. UE podkreśla, że odpowiedzialność za sytuację ponosi poprzednia ekipa rządząca. Szanse na odzyskanie środków pozostają jednak niepewne. Czy Polska ma jakiekolwiek możliwości, by zmniejszyć wysokość kary?
W Polsce nadal powszechne jest unikanie opłacania abonamentu RTV, mimo obowiązku jego uiszczania. Obecnie samo posiadanie odbiornika nie jest już jedynym kryterium naliczania opłaty. W tej kwestii zapadła przełomowa decyzja.
Do sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewa Ziobry. Adam Bodnar chce aresztu dla byłego ministra sprawiedliwości.
Czy sklep może jednocześnie prowadzić działalność kulturalną i handlową, unikając przy tym zakazu handlu w niedziele? Sprawa Joanny K., właścicielki placówki łączącej sprzedaż z promocją czytelnictwa, pokazuje, jak skomplikowana może być interpretacja przepisów. Początkowo uznana winną naruszenia prawa, kobieta została ukarana grzywną. Jednak apelacja i ostateczny wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach zmieniły bieg wydarzeń. Cała sytuacja może mieć daleko idące konsekwencje, również dla innych przedsiębiorców, a zatem – i dla nas.
Tegoroczna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie spotkała się z szerokimi kontrowersjami. Jurek Owsiak na konferencji prasowej zwrócił się do reklamodawców TV Republika, co wywołało niemal natychmiastowe skutki. Stacja odpowiedziała pozwem, znane są zarzuty.
Pracownik sekretariatu sądowego w jednym z polskich miast jest podejrzany o oszustwo na kwotę ponad 3,1 mln zł. Zarzuty zostały postawione również dwóm kobietom, które brały udział w nielegalnym procederze. Prokuratura zastosowała wobec całej trójki policyjne dozory, grozi im kilkanaście lat pozbawienia wolności.
Według Ministerstwa Sprawiedliwości do 2026 roku mają zostać wdrożone reformy dotyczące sądownictwa. Próba rozwiązania jednego problemu może zakończyć się powstaniem następnego — jedna z regulacji sparaliżuje sądy rodzinne. Skutki nowelizacji odczują osoby, które oczekują na rozstrzygnięcie spraw alimentacyjnych.
Oświadczenie właściciela TikToka wywołało konsternację wśród fanów tej platformy społecznościowej. Firma zaznaczyła, że "niestety TikTok będzie zmuszony wyłączyć się 19 stycznia", jeśli nie otrzyma jednoznacznego zapewnienia od administracji Joe Bidena na temat najnowszego wyroku sądu.
Popularna niczym karp na święta i pączki na Tłusty Czwartek. Za sprawą trendu na Tik Toku każdy chce teraz spróbować tego zaskakującego, słodkiego specjału. Klienci jednej sieci będą jednak musieli obejść się smakiem. Za sprawą decyzji sądu produkt został wycofany ze sprzedaży. Powodem okazał się nadruk na etykiecie.
Nadchodzą wielkie zmiany dla frankowiczów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje nową ustawę, która ma między innymi ułatwić proces zawierania ugód. Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
Minęło ponad pół roku, odkąd pewna warszawianka spróbowała zaoszczędzić podczas zakupów przy kasie samoobsługowej. Zapłaciła wtedy za awokado, celowo nabijając na kasie samoobsługowej jabłka. Teraz kiedy usłyszała wyrok w tej sprawie, wciąż dyskutuje się o kwalifikacji czynu. Karniści nie zgadzają się z tezą, że doszło do oszustwa.
Ważna zmiana w przepisach weszła w życie jeszcze w zeszłym roku, a mimo to wiele osób nie ma o niej pojęcia. Ta nowelizacja znacząco ogranicza liczbę uprawionych do spadku. Kto może dziedziczyć pieniądze po zmarłym? W konkretnej sytuacji nie dostaniemy nawet złotówki. Kiedy jesteśmy niegodni spadku?
Ciemne chmury zebrały się nad popularną aplikacją TikTok. Na jednym z kluczowych rynków zapadł właśnie wyrok, który może oznaczać, że od stycznia 2025 roku działanie aplikacji zostanie całkowicie zablokowane. Zarzuty są poważne – TikTok może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Na jakiej podstawie?