BiznesINFO.pl > Sąd

Sąd

restauracja
01.12.2023 10:27 Zamówiła sałatkę, teraz walczy o odszkodowanie. Oburzające, co znalazła w daniu

Pewnej mieszkance Nowego Jorku wizyta w restauracji już zawsze będzie kojarzyć się z wielkim koszmarem. Kobieta chciała tylko miło spędzić czas i zasmakować w prawdziwych rarytasach, teraz jednak walczy z lokalem w sądzie o potężne odszkodowanie. Wszystko po tym, jak zamówiła sałatkę i znalazła w niej bardzo niemiłą niespodziankę. Adwokat powódki twierdzi, że ta mierzy się obecnie z ogromną traumą.

Pani Ewa płaci alimenty na córkę z którą mieszka
21.11.2023 22:35 Pani Ewa płaci alimenty na córkę, chociaż z nią mieszka. "To jest nieludzkie"

Płacić alimenty na dziecko z którym się mieszka? Brzmi jak absurd. Komornik zajmujący konto żeby alimenty odzyskać? Wielu uznałoby, że to scenariusz kiepskiej powieści - ale okazuje się, że z taką sytuacją musi się mierzyć mieszkanka okolic Siedlec.

pieniądze
28.10.2023 10:31 Kredytobiorcy nie muszą płacić rat. Pierwsza taka decyzja w Polsce

Przełomowe postanowienie Sądu Okręgowego w Kaliszu. Pod koniec października organ wydał decyzję, zgodnie z którą na czas trwania procesu sądowego kredytobiorcy zostali całkowicie zwolnieni z obowiązku spłaty rat kredytu. Sprawa dotyczy unieważnienia umowy kredytu złotowego o zmiennym oprocentowaniu w związku z, jak twierdzą wnioskodawcy, “wadami WIBOR-u”. Wyrok może zapaść jeszcze przed końcem roku.

wiśnie
28.10.2023 09:03 16-latka sprzedawała wiśnie z sadu dziadka. Sąd właśnie wydał wyrok

Znany jest finał głośnej sprawy 16-letniej Marysi z Lubna (woj. lubuskie). Kilka miesięcy temu dziewczynka sprzedawała wiśnie z ogrodu dziadka, aby zarobić na szkolny wyjazd. Jej stoisko skontrolowały jednak pracownice sanepidu, które dopatrzywszy się nieprawidłowości, ukarały mandatem ojca nastolatki. Mężczyzna nie przyjął kary i sprawa trafiła do sądu. Ten właśnie wydał wyrok.

Co z dziedziczeniem w przypadku bezdzietnego spadkodawcy?
19.10.2023 15:24 Kto dostanie spadek po bezdzietnym? Ustawa wskazuje jasno

Gdy umiera członek rodziny, spadek najczęściej otrzymują jego dzieci i małżonek. Co jednak się dzieje, gdy spadkodawca nie miał dzieci, a w testamencie nie wskazał spadkobierców bądź w ogóle go nie sporządził? Sprawa wydaje się znacznie prostsza, niż może się wydawać.

Policjant z kajdankami
23.09.2023 20:40 Zaostrzają przepisy. Lepiej uważaj, kary będą znacznie surowsze

Od października w życie wejdą zmiany związane z karami za przestępstwa. Będą one znacznie surowsze niż do tej pory, a jak wynika z doniesień medialnych - obejmą one jeszcze większą grupę osób niż obecnie.

Emerytury wielu Polaków będą zagrożone
20.09.2023 13:48 Emerytury Polaków zagrożone. Szykuje się wielka afera, będzie sporo pozwów

Wraz z Nowym Rokiem w życie wchodzą zmiany w emeryturach. Takiego trzęsienia ziemi, jakie nastąpi w konsekwencji tych zmian, mało kto się raczej spodziewał. Świadczenia wielu Polaków są bowiem zagrożone - nie jest wykluczone, że w przypadku pozwów w tej sprawie będziemy mieli do czynienia z istną lawiną.

Gubałówka
16.09.2023 21:44 Opłaty za szlak na Gubałówkę. Jest ostateczna decyzja sądu

W zeszłym roku jedna z rodzin mieszkająca przy szlaku na Gubałówkę zagrodziła go i zażądała opłat. Sprawa trafiła do sądu, który wydał właśnie wyrok - najwyraźniej zamykający całą sprawę.

Sędzia, wyrok, akta
07.09.2023 08:46 Nietrzeźwy kierowca skazany na więzienie za jazdę samochodem po swoim podwórku. RPO interweniuje

Kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest surowo karane, bo to największe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Auto Świat opisuje przypadek pijanego kierowcy, który został skazany na rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności. W obronie mężczyzny stanął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ludzie, przejście dla pieszych
22.08.2023 09:45 Przełomowy wyrok sądu. Pieszy na wysepce między przejściami bez pierwszeństwa

Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim wydał wyrok w sprawie blogera publikującego filmy, w których pokazywał, że nie ustępuje pierwszeństwa pieszym na pasach. Orzeczenie jest zaskakujące. Sprawę opisuje serwis brd24.pl.

Lamborghini
21.08.2023 09:57 Rozbił wypożyczone Lamborghini. Sąd orzekł, że nie musi oddawać pieniędzy

Zapadł wyrok w sprawie 32-latka, który w 2018 r. rozbił Lamborghini podczas jazdy z pracownikiem wypożyczalni. Sąd uznał, że mężczyzna nie musi zwracać salonowi pieniędzy za zniszczony pojazd.

Mężczyzna przed komputerem
17.08.2023 19:57 Zamieścił w internecie nagie zdjęcia byłej dziewczyny. Sąd: Ma jej zapłacić 1,2 mld dolarów

Gdy para z Teksasu rozstawała się kilka lat temu, mężczyzna postanowił w ramach zemsty upokorzyć swoją byłą poprzez upublicznienie jej intymnych zdjęć w internecie. W efekcie była partnerka pozwała mężczyznę i wygrała sprawę. Teraz były chłopak musi zapłacić kobiecie dużą sumę pieniędzy. I to naprawdę sporą.

Akta sprawy cywilnej
01.07.2023 14:25 Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego. Największe od 3 lat zmiany przepisów, odczują je przedsiębiorcy

Jak zauważa money.pl 1 lipca wchodzi w życie sporo zmian, wprowadzonych nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić prowadzenie postępowań.

kajdanki policja
09.06.2023 18:12 Policja zatrzymała fałszywego adwokata. Przez trzy lata, bez uprawnień, występował przed sądem

W maju jastrzębscy policjanci zatrzymali 50-latka, który przez trzy lata podszywał się pod adwokata i oszukiwał firmy oraz osoby prywatne. W tym czasie mężczyzna odpłatnie prowadził sprawy karne, cywilne, gospodarcze, materialne, majątkowe oraz wobec osób nieletnich.

rolnik-Radosław-Zaremba
05.05.2023 21:18 Asesor komorniczy zabrał mu ciągnik, choć długi miał jego sąsiad. Zapadł wyrok w głośnej sprawie

W piątek 5 maja Sąd Rejonowy w Łodzi ogłosił wyrok w sprawie byłego asesora komorniczego Michała K. W 2014 roku zajął on, a następnie sprzedał ciągnik należący do rolnika Radosława Zaremby, mimo iż ten nie był niczyim dłużnikiem – długi miał za to jego sąsiad. Sąd skazał Michała K. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. To nie wszystko.

Mężczyźni trzymający piwo
26.04.2023 11:33 Został zwolniony za spożywanie alkoholu w pracy. Zdaniem sądu nie udowodniono, że wskutek picia stał się nietrzeźwy

Hiszpański sąd uznał, że firma zajmująca się elektryką, niesłusznie zwolniła swojego pracownika. Organ nakazał przywrócenie do pracy mężczyzny, zwolnionego z powodu regularnego picia alkoholu podczas wykonywania obowiązków zawodowych, informuje PAP. 

Tomasz Komenda z byłą partnerką Anną
02.04.2023 20:14 Tomasz Komenda nie chce płacić wysokich alimentów na dziecko. Walczy w sądzie o ich obniżenie

Niesłusznie skazany za gwałt i morderstwo i ostatecznie uniewinniony mężczyzna znów wraca na okładki wielu gazet. Tym razem w centrum zainteresowania są pieniądze, a konkretnie spór wokół wysokości alimentów jakie Komenda powinien przekazywać na syna Filipa. 

Pieniądze
28.03.2023 14:28 Przedsiębiorcy z olbrzymią szansą odzyskania pieniędzy od fiskusa. Arcyważna uchwała NSA

Część przedsiębiorców ma szansę odzyskać pieniądze, które zapłacili fiskusowi. Tak stanowi najnowsza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, czytamy na stronie pulsbiznesu.pl. 

zus-list
23.03.2023 13:04 „Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków

Fryzjerka prowadząca działalność gospodarczą przez 1,5 roku opłacała składkę chorobową od najniższej podstawy wymiaru, a na cztery miesiące przed urodzeniem dziecka płaciła do ZUS-u podwyższone składki na ubezpieczenie społeczne. Później w ciągu czterech lat otrzymała z tytułu zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego 304 tys. zł. ZUS chciał, aby kobieta oddała część pieniędzy i takie samo stanowisko przedstawił Sąd Apelacyjny w Lublinie. Na początku marca Sąd Najwyższy uchylił jednak ten wyrok i wskazał, że ZUS nie może kwestionować składek deklarowanych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, jeśli ta kwota mieści się w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pieniądze
21.03.2023 16:53 Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary

Bardzo często spotykamy się z instytucją darowizny, szczególnie wśród najbliższej rodziny. Wprowadzony niedawno przepis, wymagający dokumentowania rodzinnych darowizn, wprowadził pewnego rodzaju chaos orzeczniczy i decyzyjny. Wszelkie wątpliwości rozwiała ostatnia uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Las
14.03.2023 13:58 Nawet 5 tys. zł grzywny za wjazd do lasu. Polacy nagminnie łamią prawo, sypią się wysokie kary

Polacy bardzo często wjeżdżają samochodami i innymi pojazdami do lasów. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to dozwolone tylko w określonych przypadkach, inaczej może nas spotkać surowa kara, czytamy na stronie interia.pl. 

Kobieta trzymająca pieniądze
28.02.2023 15:12 Arcyważny wyrok w sprawie darowizn. Gotówka od rodziny rządzi się innymi prawami

Darowizna wśród najbliższych krewnych nie należy do rzadkości. Jednakże przekazanie jej w formie pieniężnej może być ryzykowne, a w konsekwencji prowadzić do konieczności zapłaty dużego podatku w urzędzie skarbowym. Obecnie mamy do czynienia z dwoma różnymi stanowiskami, reprezentowanymi przez fiskusa i sądy administracyjne, podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Kontrola trzeźwości
24.02.2023 09:45 Mężczyzna wsiadł pijany za kierownicę. Sąd uznał, że nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym

Mężczyzna prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Jechał nim jednak po własnym podwórku, dlatego sąd uznał, że mężczyzna nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym. 

pieniądze
01.02.2023 21:43 ZUS popełnił błąd i przelał seniorowi prawie 70 tys. zł. Mężczyzna nie musi ich zwracać

Pracownicy oddziału ZUS w Radomiu nie zauważyli błędu w systemie informatycznym i przez prawie rok przelewali mężczyźnie podwójną emeryturę. W sumie dostał 68,8 tys. złotych więcej niż powinien.W końcu nadszedł dzień, podczas którego urzędnicy zorientowali się, ze coś jest nie tak. ZUS zażądał zwrotu całej sumy wraz z odsetkami (2,6 tys. zł).Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna „Sąd ustalił, że emeryt od 1 października 2012 r. otrzymywał emeryturę w wysokości 5,2 tys. zł brutto. Podwójna wypłata wpłynęła na jego konto po waloryzacji świadczeń 1 marca 2017 r., kiedy to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego ZUS odwiesił mu możliwość wypłaty świadczenia zawieszonego wcześniej ze względu na wysokie zarobki. W wyniku błędu w systemie ZUS zsumował mu wtedy emeryturę policzoną na podstawie art. 183 i art. 26 ustawy emerytalnej. Wypłata wyniosła 10,8 tys. zł miesięcznie brutto.”

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
20.12.2022 19:54 Prawo spadkowe czekają wielkie zmiany. Rząd zaakceptował projekt

Spore zmiany zapowiadają się w prawie spadkowym, projekt zmian którego przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. Pomimo ułatwienia formalności i tempa procesu, wiele osób na zmianach straci.Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowania spadkowe mają być szybsze i bezpieczniejsze dla spadkobierców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt trafi teraz do Sejmu.

pieniądze
30.11.2022 14:13 Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank nie może doliczać WIBOR-u do raty kredytowej – orzekł na początku listopada Sąd Okręgowy w Katowicach. W związku z tym rata kredytu wnioskodawczyni spadła z 6700 zł do 1700 zł. Choć cały proces może ciągnąć się latami, eksperci już teraz debatują nad tym, czy postanowienie otwiera furtkę do niższych rat dla innych złotówkowiczów.

literature-3324244 1920
22.03.2022 09:33 Złożenie apelacji w postępowaniu cywilnym

Dwuinstancyjność postępowania jest zapewniona przez konstytucję. Umożliwia nam to odwołanie się od orzeczenia sądowego w celu dalszego rozpatrywania sprawy. Czym jest apelacja w postępowaniu cywilnym i jak ją złożyć?

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 Andrzej Duda chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Złożył projekt ustawy

Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. – Ręka wyciągnięta z tym projektem do posłów ma dać rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania KPO, bo jesteśmy w trudnej sytuacji międzynarodowej – powiedział prezydent.– Proponuję, żeby Izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli zgodnie z polską konstytucją możliwość, stworzoną przez I Prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia - jeżeli tak wybiorą - w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja – powiedział prezydent Duda. Podkreślił jednak, że liczy, iż sędziowie z Izby Dyscyplinarnej pozostaną w Sądzie Najwyższym.