biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Alimenty dla byłego małżonka. W tych przypadkach trzeba je płacić, przepisy są jasne
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 15.05.2025 06:08

Alimenty dla byłego małżonka. W tych przypadkach trzeba je płacić, przepisy są jasne

Mężczyzna
Mężczyzna (Fot. Photo by Siavash Ghanbari on Unsplash)

Alimenty po rozwodzie to temat, który nie kończy się jedynie na dzieciach. W określonych sytuacjach były małżonek również może liczyć na finansowe wsparcie. Kiedy to możliwe i ile to może kosztować?

Alimenty po rozwodzie - nie tylko dla dzieci

Nie każdy wie, że alimenty mogą zostać przyznane nie tylko na dzieci, ale i na byłego partnera. Warunkiem jest jednak spełnienie określonych przesłanek. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy rozwód doprowadził do znacznego pogorszenia sytuacji materialnej jednej ze stron lub gdy jeden z małżonków - na przykład na rzecz rodziny - zrezygnował z pracy zawodowej.

Warto jednak pamiętać, że aby sąd przyznał alimenty, osoba wnioskująca nie może być wyłącznie winna rozpadowi związku.

pieniądze
Fot. pixabay/ASPhotohrapy
Władimir Putin, Donald Tusk
Miliony Polaków żyją w ubóstwie. Tak chcą im pomóc
Ważne zmiany w świadczeniu dla seniorów. ZUS podał datę, trzeba się pilnować Wybierając ten tryb w pralce, oszczędzisz pieniądze. Podziękuje ci nie tylko portfel

Kiedy były małżonek może żądać alimentów?

Obowiązek alimentacyjny może wystąpić w trzech przypadkach:

  • gdy rozwód orzeczono bez orzekania o winie,
  • w przypadku współwiny,
  • gdy jedna strona została uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa - wówczas alimentów może domagać się wyłącznie osoba niewinna.

W przypadku rozwodu bez orzekania o winie alimentów może żądać jedynie ten małżonek, który znalazł się w niedostatku. Przepisy definiują go jako brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych mimo podejmowania starań. Natomiast osoba niewinna w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie drugiej strony może domagać się alimentów nawet wtedy, gdy nie żyje w niedostatku - wystarczy, że rozwód wyraźnie pogorszył jej sytuację finansową.

Kłótnia
Fot. Photo by Vitaly Gariev on Unsplash

Ile i na jak długo przyznawane są alimenty od małżonka?

Wysokość alimentów nie jest z góry określona - sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby osoby ubiegającej się o alimenty, jak i możliwości zarobkowe byłego małżonka. W praktyce kwoty te wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Warto jednak pamiętać, że sąd ocenia również zdolność do podjęcia pracy i wykształcenie pozwanego, co z kolei może prowadzić do sytuacji, w której alimenty są znacznie wyższe, niż wynikałoby to z jego zarobków.

Jeśli rozwód został orzeczony bez winy, obowiązek alimentacyjny trwa maksymalnie pięć lat, choć sąd może ten okres wydłużyć w wyjątkowych przypadkach. W przypadku winy jednej ze stron - obowiązek może trwać bezterminowo, aż do poprawy sytuacji materialnej osoby uprawnionej lub ponownego zawarcia przez nią małżeństwa.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: