Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Małżeństwo

Małżeństwo

seniorzy pieniądze
20.05.2024 15:58 ZUS wypłaci małżeństwom nawet 8000 zł. Nowe świadczenie na horyzoncie

Wiele wskazuje na to, że pary z wieloletnim stażem będą mogły otrzymać od państwa dodatkowe środki. Za odpowiednio długi okres związku małżeńskiego w portfelach seniorów może znaleźć się nawet kilka tysięcy złotych. Już niedługo Senat podejmie decyzję w tej sprawie. Co zakłada projekt nowego świadczenia?

Małżeństwo
03.05.2024 18:16 "500+" dla małżeństw? Tyle miałoby wynieść jednorazowe świadczenie

Do struktur Senatu RP co jakiś czas powraca dokument sygnowany hasłem “500+ dla małżeństw”. Najczęściej jest dostarczany w ramach petycji indywidualnej: przez pojedynczych małżonków albo z inicjatywy obywatelskiej, a niedawno emerytowanego radcy prawnego Eugeniusza Szymali. W 2020 r. petycja, jak dotąd, dotarła najdalej, bo aż na prezydencki stół, ale wtedy Andrzej Duda nie poparł rozwiązania.

seniorzy
02.05.2024 15:26 Wyjazd do sanatorium z małżonkiem. Trzeba spełnić pewne warunki

Pacjenci wybierają się do sanatorium przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu osobom zależy jednak na tym, by pojechać do uzdrowiska razem z małżonkiem. Jak się okazuje, taka opcja jest możliwa, choć trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły. 

małżeństwo
02.02.2024 13:19 Nawet 5 tys. zł dla tysięcy polskich małżeństw? Rewolucyjny projekt na horyzoncie

Trwają prace nad projektem dodatkowego świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Kto dostanie dodatkowe 5 tysięcy złotych? Czekamy na ostateczną decyzję Ministerstwa Rodziny.

Pieniądze na kalendarzu
18.01.2024 17:36 Specjalny dodatek dla małżeństw. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Osoby będące przez wiele lat w związku małżeńskim mogą liczyć na nagrody i pamiątkowe dyplomy ze strony prezydenta oraz samorządów. Pojawił się jednak pomysł, aby prezenty nie ograniczały się tylko do pamiątek - małżonkowie mieliby otrzymywać coś więcej.

Pieniądze w portfelu
04.01.2024 22:18 Będą nagrody finansowe dla małżeństw? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Od lat pary małżeńskie otrzymują od Kancelarii Prezydenta medale za długi staż wspólnego pożycia. Istnieją jednak szanse na to, że wkrótce nie będzie to jedyna nagroda, jaka będzie się należała seniorom za bardzo długie małżeństwo.

Pieniądze na kalendarzu
01.11.2023 13:58 Specjalny dodatek dla małżonków. Ile wyniesie i kiedy wejdzie w życie?

Do Senatu trafiła petycja, która na pewno zadowoli wiele osób. Zakłada ona uruchomienie specjalnego dodatku przeznaczonego dla małżonków mieszkających na terenie Polski. Proponowana kwota sięga kilku tysięcy złotych, ale niewykluczone, że jeszcze wzrośnie.

pieniądze
13.07.2023 16:22 Emeryci mają powód do świętowania. Będzie nowy dodatek

Sprawy dotyczące dodatków do emerytur wciąż są ważnym tematem przed wyborami. Nic zatem dziwnego, że jakiś czas temu do Senatu wpłynęła inicjatywa obywatelska właśnie w tej sprawie.

Pieniądze w portfelu
29.06.2023 20:58 Seniorzy mogą świętować. Będzie nowy dodatek

Do Senatu wpłynęła inicjatywa obywatelska. Dotyczy ona nagrody dla tych seniorów, którzy posiadają odpowiedni staż małżeński. Wszystko wskazuje na to, że głosowanie nad ewentualnym projektem ustawy będzie miało miejsce przed wyborami.

Brytyjka zmarła w dniu swojego ślubu. Narzeczony ujawnił przyczynę jej nagłej śmierci
08.02.2023 18:39 500+ dla małżeństw. Sejm rozpatruje nowy projekt

Niedawno do Sejmu trafiła nowa petycja obywatelska. Celem osób, które za nią stoją jest utworzenie nowego świadczenia 500+. Pieniądze mają trafić do niektórych par małżeńskich.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
20.11.2021 01:00 Rozwodnicy wzmocnią budżet. Państwo ma zyskać 9,5 mln zł

Dziś opłata za pozew rozwodowy wynosi 600 zł, przy czym połowa tej kwoty jest zwracana, gdy małżonkowie nie chcą orzekania o winie. Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez Zbigniewa Ziobrę zwrot kosztów będzie teraz możliwy tylko w przypadku separacji – czytamy w sobotniej "Gazecie Wyborczej". W 2020 roku formalnie rozstało się 51 tys. małżeństw, a na separację zdecydowało się 720. –To oznacza, że sądy orzekły o 22 proc. mniej rozwodów niż rok wcześniej i o 40 proc. mniej separacji. To przede wszystkim wina pandemii. Lockdown zamroził prace sądów i wyroków rozwodowych nie wydawano – czytamy w weekendowym wydaniu "Gazety Wyborczej"."GW" poinformowała, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w poniedziałek ogłosił zmiany, które wprowadzane są pod hasłem "państwo ma obowiązek 'umacniać więzi między osobami tworzącymi rodzinę, a zwłaszcza więzi istniejące między rodzicami i dziećmi oraz między małżonkami'". Gazeta zwraca uwagę , że zmiany będą miały wpływ na to, że postępowania rozwodowe będą mniej kosztowne dla państwa, bo sądy nie będą zwracać połowy kosztów wniosku o rozwód, jeśli para rozstanie się bez orzekania o winie. Budżet państwa ma na tym zyskać 9,5 mln zł.

wedding-2595862 1920
23.05.2021 02:00 Rozdzielność majątkowa - co warto o niej wiedzieć?

Istotne dla naszego życia decyzje finansowe nie są podejmowane tylko w przypadku zatrudniania się w nowym miejscu pracy czy zakładania własnej działalności gospodarczej. Konieczność ich podjęcia pojawia się również w przypadku, gdy to nie pieniądze są na pierwszym miejscu listy priorytetów. Dobrym przykładem jest chociażby wejście na nową drogę życia poprzez małżeństwo, w którym przecież liczą się głównie uczucia, ale istotną rolę odgrywają też finanse, a przede wszystkim ich ewentualny podział. Rozdzielność majątkowa – co warto o niej wiedzieć.