Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą nagrody finansowe dla małżeństw? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.01.2024 22:18

Będą nagrody finansowe dla małżeństw? Tyle ma wynieść jednorazowe świadczenie

Pieniądze w portfelu
Iberion

Od lat pary małżeńskie otrzymują od Kancelarii Prezydenta medale za długi staż wspólnego pożycia. Istnieją jednak szanse na to, że wkrótce nie będzie to jedyna nagroda, jaka będzie się należała seniorom za bardzo długie małżeństwo.

Nagrody dla małżeństw

Zgodnie z tradycją, te małżeństwa w Polsce które mogą się pochwalić stażem o długości min. 50 lat, otrzymują od Kancelarii Prezydenta medale za długie pożycie małżeńskie. Jak wynika z przytoczonej przez portal biznes.interia.pl wypowiedzi szefowej Kancelarii Prezydenta Grażyny Ignaczak-Bandych, według statystyk w 2023 roku wydano blisko 80 tys. medali.

Małżonkowie otrzymują nagrodę za pośrednictwem władz samorządowych. Tegoroczny budżet przewiduje, że na medale Kancelaria Prezydenta przeznaczy prawie 6,5 mln zł - niewiele więcej w porównaniu z poprzednimi latami.

Podatek od psa pójdzie w górę. Tyle zapłacą właściciele czworonogów w 2024 roku

Czy będzie "coś więcej"?

Za kulisami dzieje się jednak więcej, niż można się spodziewać. Doniesienia “Faktu” wskazują bowiem, że małżeństwa z min. 50-letnim stażem w przyszłości nie będą otrzymywały wyłącznie medali.

W poprzedniej kadencji do Senatu wpłynęła bowiem petycja dotycząca rozszerzenia nagród dla małżeństw. Mieliby oni jednorazowo otrzymywać świadczenie o kwocie min. 5 tys. zł. Byłoby ono wypłacane co 5 lat, za każdym razem w kwocie wyższej o 500 zł.

Parlament pracuje

Według “Faktu”, prace nad petycją nie zakończyły się w poprzedniej kadencji. Senatorowie zaś mieli poprzeć pomysł dodatkowej nagrody dla małżeństw z długoletnim stażem.

Czy to zatem oznacza, że pary z długim pożyciem małżeńskim otrzymają coś więcej niż kwiaty i medale? Nie jest to wykluczone, aczkolwiek na właściwe efekty prac trzeba jeszcze zaczekać.

źródło: biznes.interia.pl