Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wyjazd do sanatorium z małżonkiem. Trzeba spełnić pewne warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.05.2024 15:26

Wyjazd do sanatorium z małżonkiem. Trzeba spełnić pewne warunki

seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Pacjenci wybierają się do sanatorium przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wielu osobom zależy jednak na tym, by pojechać do uzdrowiska razem z małżonkiem. Jak się okazuje, taka opcja jest możliwa, choć trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły. 

Aby wyjechać do sanatorium w ramach NFZ, trzeba mieć skierowanie

Wyjazd do sanatorium w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest możliwy tylko w przypadku posiadania skierowania od lekarza. Taki dokument otrzymają osoby, które spełnią odpowiednie warunki. Bardzo ważne jest, by potencjalny kuracjusz był na tyle sprawny fizycznie, by samodzielnie dotrzeć do uzdrowiska.

Konieczna jest również samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności oraz zdolność uczestniczenia w zabiegach medycznych oferowanych przez sanatorium. Spełnienie tych warunków jest niezbędne, jeśli chodzi o efektywność leczenia. 

Zobacz także: Policja konfiskuje auta Polaków. Zajęto już niemal tysiąc pojazdów

Polacy zapłacą nowy podatek od ogrzewania. Ile będzie wynosiła opłata?

Od 1 maja podwyżki w sanatoriach

Warto mieć na uwadze, że choć Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi medyczne w sanatorium, to kuracjusz musi pokryć część kosztów z własnej kieszeni. Koszt pobytu w uzdrowisku zależy od tego, w jakim sezonie wybieramy się do placówki.

Droższy sezon rozliczeniowy rozpoczyna się 1 maja. Stawki poszły w górę i teraz za najtańszy pokój należy zapłacić 11,90 zł za dobę. Najwięcej będzie kosztował nas pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. Doba w takim pokoju to koszt rzędu 40,90 zł.

Wyjazd do sanatorium z mężem lub żoną. Oto warunki

Pacjenci bardzo często zastanawiają się, czy mogą wyjechać na turnus do uzdrowiska razem ze swoim małżonkiem. Okazuje się, że istnieje taka możliwość, choć trzeba będzie spełnić konkretne warunki. Kluczowe jest, by wraz z mężem lub żoną złożyć pisemną prośbę o połączenie skierowań. 

Jeżeli parze zależy, by wyjechać wspólnie do sanatorium, powinni jak najwcześniej złożyć wnioski do NFZ. Co istotne, dokumenty należy dostarczyć w tym samym dniu. Ważne jest również posiadanie skierowania na ten sam profil leczenia. Dzięki temu szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby będą o wiele większe.