Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Sąd

Sąd

zus-list
23.03.2023 13:04 „Wyrachowana” fryzjerka wygrała z ZUS-em. Wcześniej otrzymała 304 tys. zł z zasiłków

Fryzjerka prowadząca działalność gospodarczą przez 1,5 roku opłacała składkę chorobową od najniższej podstawy wymiaru, a na cztery miesiące przed urodzeniem dziecka płaciła do ZUS-u podwyższone składki na ubezpieczenie społeczne. Później w ciągu czterech lat otrzymała z tytułu zasiłku macierzyńskiego, chorobowego i opiekuńczego 304 tys. zł. ZUS chciał, aby kobieta oddała część pieniędzy i takie samo stanowisko przedstawił Sąd Apelacyjny w Lublinie. Na początku marca Sąd Najwyższy uchylił jednak ten wyrok i wskazał, że ZUS nie może kwestionować składek deklarowanych przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą, jeśli ta kwota mieści się w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pieniądze
21.03.2023 16:53 Otrzymałeś darowiznę, to lepiej zadbaj o formalności. NSA nie pozostawia wątpliwości, posypią się kary

Bardzo często spotykamy się z instytucją darowizny, szczególnie wśród najbliższej rodziny. Wprowadzony niedawno przepis, wymagający dokumentowania rodzinnych darowizn, wprowadził pewnego rodzaju chaos orzeczniczy i decyzyjny. Wszelkie wątpliwości rozwiała ostatnia uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Las
14.03.2023 13:58 Nawet 5 tys. zł grzywny za wjazd do lasu. Polacy nagminnie łamią prawo, sypią się wysokie kary

Polacy bardzo często wjeżdżają samochodami i innymi pojazdami do lasów. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to dozwolone tylko w określonych przypadkach, inaczej może nas spotkać surowa kara, czytamy na stronie interia.pl. 

Kobieta trzymająca pieniądze
28.02.2023 15:12 Arcyważny wyrok w sprawie darowizn. Gotówka od rodziny rządzi się innymi prawami

Darowizna wśród najbliższych krewnych nie należy do rzadkości. Jednakże przekazanie jej w formie pieniężnej może być ryzykowne, a w konsekwencji prowadzić do konieczności zapłaty dużego podatku w urzędzie skarbowym. Obecnie mamy do czynienia z dwoma różnymi stanowiskami, reprezentowanymi przez fiskusa i sądy administracyjne, podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Kontrola trzeźwości
24.02.2023 09:45 Mężczyzna wsiadł pijany za kierownicę. Sąd uznał, że nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym

Mężczyzna prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Jechał nim jednak po własnym podwórku, dlatego sąd uznał, że mężczyzna nie prowadził pojazdu w ruchu lądowym. 

pieniądze
01.02.2023 21:43 ZUS popełnił błąd i przelał seniorowi prawie 70 tys. zł. Mężczyzna nie musi ich zwracać

Pracownicy oddziału ZUS w Radomiu nie zauważyli błędu w systemie informatycznym i przez prawie rok przelewali mężczyźnie podwójną emeryturę. W sumie dostał 68,8 tys. złotych więcej niż powinien.W końcu nadszedł dzień, podczas którego urzędnicy zorientowali się, ze coś jest nie tak. ZUS zażądał zwrotu całej sumy wraz z odsetkami (2,6 tys. zł).Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna „Sąd ustalił, że emeryt od 1 października 2012 r. otrzymywał emeryturę w wysokości 5,2 tys. zł brutto. Podwójna wypłata wpłynęła na jego konto po waloryzacji świadczeń 1 marca 2017 r., kiedy to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego ZUS odwiesił mu możliwość wypłaty świadczenia zawieszonego wcześniej ze względu na wysokie zarobki. W wyniku błędu w systemie ZUS zsumował mu wtedy emeryturę policzoną na podstawie art. 183 i art. 26 ustawy emerytalnej. Wypłata wyniosła 10,8 tys. zł miesięcznie brutto.”

Dział spadku, czyli jak dobrze podzielić spadek?
20.12.2022 19:54 Prawo spadkowe czekają wielkie zmiany. Rząd zaakceptował projekt

Spore zmiany zapowiadają się w prawie spadkowym, projekt zmian którego przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. Pomimo ułatwienia formalności i tempa procesu, wiele osób na zmianach straci.Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, postępowania spadkowe mają być szybsze i bezpieczniejsze dla spadkobierców. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt trafi teraz do Sejmu.

pieniądze
30.11.2022 14:13 Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowego bank nie może doliczać WIBOR-u do raty kredytowej – orzekł na początku listopada Sąd Okręgowy w Katowicach. W związku z tym rata kredytu wnioskodawczyni spadła z 6700 zł do 1700 zł. Choć cały proces może ciągnąć się latami, eksperci już teraz debatują nad tym, czy postanowienie otwiera furtkę do niższych rat dla innych złotówkowiczów.

literature-3324244 1920
22.03.2022 09:33 Złożenie apelacji w postępowaniu cywilnym

Dwuinstancyjność postępowania jest zapewniona przez konstytucję. Umożliwia nam to odwołanie się od orzeczenia sądowego w celu dalszego rozpatrywania sprawy. Czym jest apelacja w postępowaniu cywilnym i jak ją złożyć?

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 Andrzej Duda chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Złożył projekt ustawy

Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. – Ręka wyciągnięta z tym projektem do posłów ma dać rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania KPO, bo jesteśmy w trudnej sytuacji międzynarodowej – powiedział prezydent.– Proponuję, żeby Izba ta została zlikwidowana, aby sędziowie, którzy dziś w tej Izbie orzekają, którzy zostali do niej powołani, mieli zgodnie z polską konstytucją możliwość, stworzoną przez I Prezesa SN, przejścia do wybranej przez nich innej Izby w SN, aby mieli także możliwość przejścia - jeżeli tak wybiorą - w stan spoczynku, bo taką możliwość przewiduje konstytucja – powiedział prezydent Duda. Podkreślił jednak, że liczy, iż sędziowie z Izby Dyscyplinarnej pozostaną w Sądzie Najwyższym.

EN 01507131 0038
22.03.2022 09:30 Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 11 sędziów

W Monitorze Polskim ukazało się postanowienie prezydenta, w którym Andrzej Duda odmawia powołania sędziów przedstawionych mu przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa. Na liście są kandydaci do Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych okręgowych i WSA. Prezydent Andrzej Duda oddalił wniosek KRS dotyczący powołania 11 nowych sędziów – wynika z informacji zamieszczonej w Monitorze Polskim. Czterech ze wspomnianych sędziów miało trafić do Sądu Najwyższego. Z informacji wynika, że do sądów apelacyjnych w Warszawie i Rzeszowie nie trafią sędziowie: Agnieszka Łukaszuk, Grzegorz Miśkiewicz i Tomasz Wojciechowski, a do Sądu Okręgowego w Warszawie - Krzysztof Ptasiewicz i Piotr Raczkowski. Wojciech Buchajczyk nie uzyskał zgody prezydenta na orzekanie w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie nie zostanie natomiast Grzegorz Borkowski.Nominacji do stołecznego sądu okręgowego nie otrzymali sędziowie: Krzysztof Ptasiewicz i Piotr Raczkowski. Sędziowie, którzy nie zostaną powołani przez prezydenta, mogą odwołać się od tej decyzji. Tak było w przypadku połączonej skargi sześciu sędziów złożonej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

naczelny sąd administracyjny-NSA-warszawa-iberion
22.03.2022 09:27 Sędziowie zapowiadają, że zignorują wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sędziowie zapowiedzieli, że zignorują wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” – Wojciech Hermeliński sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku: Niezawiśli sędziowie nie mogą się zmuszać do orzekania z sędziami, co do których niezawisłości mają wątpliwości. Jak informuje rp.pl, Lista sędziów, którzy nie chcą orzekać z nominatami "nowej KRS" liczy ponad 250 nazwisk.– Wydłuża się lista sędziów, którzy twierdzą, że nominaci nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w tym osoby zasiadające w Sądzie Najwyższym, nie są sądem ustanowionym ustawą i nie spełniają warunków niezależności. Nie będą zatem z nimi orzekać. Co więcej, ich wyroki mogą być uznane za niebyłe. Na postawienie takiej tezy, ich zdaniem, pozwala decyzja unijnego Trybunału, który odwoływał się do art. 19 traktatu o UE. Problem w tym, że 7 października Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją – podaje „Rzeczpospolita”. Sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego powiedział w rozmowie z gazetą, że „nie zmienił zdania” po wyroku TK i będzie orzekał jak przed nim. – Jeśli tylko wyjdę na salę po wyroku Trybunału z 7 października, będę orzekał tak samo (…) W mojej ocenie, z uwagi na wskazane już w orzeczeniu o sygnaturze I KZ 29/21 naruszenia konstytucji, których efektem było dokooptowanie do składu Trybunału Konstytucyjnego osób na zajęte już miejsca, sędziowskie orzeczenie TK z 7 października nie ma charakteru wyroku TK – podkreślił.Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, problem w tym, że przez ignorowanie przez sędziów wyroku TK mogą ucierpieć obywatele. Bo wyroki zapadłe w ich sprawach będą mogły kiedyś zostać unieważnione.

biznesinfo-1
22.03.2022 09:27 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Polska zmierza w kierunku Polexitu

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek (7.10), że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją. Oznacza to, że TK uznał, iż polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym. Sprawa została rozpoznawana na wniosek Mateusza Morawieckiego.Według wyroku TK niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów. Oznacza to, że Polska ma teraz na kwestie prawa europejskiego kompletnie inny pogląd niż inne kraje unijne i Komisja EuropejskaW komunikacie wydanym przez Komisję Europejską napisano, że ta nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługującej jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii ponieważ Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, których należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich.

Niemieckie media ostro o Polsce
22.03.2022 09:27 Niemieckie media ostro o sądownictwie w Polsce

Polskie sądownictwo trafiło na tapet niemieckich mediów, po tym jak TSUE wskazał liczne zastrzeżenia wobec niezawisłości nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej.Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w środę (06.10.2021), że przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub do innego wydziału tego samego sądu może naruszać zasadę nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Sprawa dotyczy przeniesienia sędziego Żurka z wydziału II cywilnego Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym dotąd orzekał, do innego wydziału. Sędzia odwołał się od tej decyzji do Krajowej Rady Sądownictwa, ale ta umorzyła postępowanie. Żurek zaskarżył więc uchwałę KRS do Sądu Najwyższego i zawnioskował, żeby ze sprawy wyłączeni zostali wszyscy sędziowie z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN (utworzonej dzięki reformom prezydenta Dudy). Sytuacja miała miejsce w w 2018 roku.

biznesinfo-1
22.03.2022 09:24 Abonament RTV miał być powodem jego przegranej przed sądem. Zaskoczył wszystkich, wygrał i nie musi płacić

Pan Andrzej przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV wskutek czego skarbówka na zlecenie Poczty Polskiej zajęła mu konto. Mężczyzna poszedł do sądu, który... stanął po jego stronie. Wyrok ten to nadzieja dla wielu osób toczących boje w związku z brakiem uiszczenia opłaty za radio i telewizję.Z tego artykułu dowiesz się:Sąd stanął po stronie mężczyzny, który przez 14 lat nie płacił abonamentuJak swoją decyzję tłumaczył sądJakie mogą być konsekwencje wyroku

biznesinfo-1
22.03.2022 09:23 Alimenty wypłacą w 2 tygodnie od złożenia wniosku. Zmiany mają wejść z Polskim Ładem

Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł resortu Zbigniewa Ziobry. Planowana reforma prawa rodzinnego ma pomóc w wypłacie alimentów w przeciągu dwóch tygodni.Z tego artykułu dowiesz się:Czym są alimenty natychmiastoweW jakiej kwocie będą przysługiwaćKiedy wejdą w życie

pixaby, succo
22.03.2022 09:23 Kaufland ma spore problemy. Sieciówka znalazła się na celowniku UOKiK, zarzut wykorzystywania przewagi

Kaufland znalazł się na celowniku UOKiK. Prezes UOKiK poinformował, że wszczął wobec niemieckiego dyskontu postępowanie w sprawie nadużywania przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zarzuty postawił UOKiK Kauflandowi Jaki inny podmiot również otrzymał podobne zarzuty

Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego ws. zwolnień lekarskich
22.03.2022 09:22 Sąd zdecydował. Pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić chorobowego

Przełomowy wyrok Sadu Najwyższego w sprawie zwolnień lekarskich. Sąd zdecydował w tym tygodniu, że pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić ubezpieczenia chorobowego.Z tego artykułu dowiesz się:Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. zwolnień lekarskichCzego dotyczyła sporna kwestia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:22 Abonament RTV zaciągnął go aż do sądu. Tam wygrał i płacić już nie musi

Abonament RTV plądruje portfele Polaków od lat. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na wyrejestrowanie odbiorników. Do jednej z takich osób zgłosiła się jednak skarbówka. Dopiero przełomowy wyrok sądu uwolnił mężczyznę spod nacisku uregulowania długu.Z tego artykułu dowiesz się:Kto musi płacić za abonament RTVJaka sytuacja spotkała jednego z emerytówJaką decyzję podjął sąd

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Dlonie na klawiaturze komputera, cyberprzestepczosc
22.03.2022 09:22 Internetowi piraci na celowniku TSUE. Zapadł wyrok, który może ich pogrążyć

TSUE bierze się za osoby nielegalnie ściągające z internetu filmiki, muzykę, książki oraz inne dokumenty. Ostatnie orzeczenie TSUE zmienia wszystko o 180 stopni.Z tego artykułu dowiesz się:Na co zdecydował się TSUEW jaki sposób odbije się to na osobach korzystających z torrentów

pixabay, succo
22.03.2022 09:22 Prawo spadkowe do zmiany. Rząd chce przyspieszyć cały proces

Rząd planuje przyspieszyć proces spadkowy i jednocześnie wziąć się za alimenciarzy. Zmiana zakłada wykluczenie stryjecznych wnuków oraz osób, które uchylały się od płacenia alimentów.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym polega reforma prawa spadkowegoW jaki sposób dotknie alimenciarzy

Biznes Info
22.03.2022 09:21 Alimenty dostaniesz w 2 tygodnie od złożenia wniosku. Ministerstwo pokazało plany

Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort chce wprowadzić możliwość szybszego uzyskania należnych świadczeń na dzieci i skrócić czas postępowania.Z tego artykułu dowiesz się:Czym są alimenty natychmiastoweDlaczego resort chce je wprowadzićIle będą wynosić

Sławomir Nowak aresztowanie
22.03.2022 09:21 Sławomir Nowak ma gigantyczny problem. Sąd zadecydował, były minister znów do aresztu

Sławomir Nowak ma powrócić do aresztu. Ewentualne zwolnienie zależy do wpłacenia 1 mln zł poręczenia majątkowego. Decyzję w tym zakresie podjęła sędzia Dorota Radlińska z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, która wcześniej zabiegała o wyłączenie jej ze sprawy.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy Sławomir Nowak opuścił aresztJakie są najnowsze postanowienia Sądu ApelacyjnegoDlaczego sędzia Dorota Radlińska nie chciała prowadzić tej sprawy

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Skuty kajdankami przestepca.
22.03.2022 09:20 Kradł, żeby nigdy nie pracować. Wyjątkowo szczery złodziej z Łodzi

Pewien złodziej przy zatrzymaniu oświadczył, że kradnie, ponieważ nie ma zamiaru pracować. Mężczyzna jest recydywistą i poszukiwany był listem gończym. Teraz "warunkowe" się skończyło, a za swoje czyny, w tym kradzież, może trafić do więzienia na długie lata.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wpadł złodziej, który nie ma zamiaru pracowaćJakie są straty jego ofiaryJakie zarzuty usłyszy

Biznes Info
22.03.2022 09:20 Alimenty w 14 dni od wpłynięcia wniosku. Resort wyłożył karty na stół

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje prawdziwą rewolucję alimentacyjną. Alimenty natychmiastowe będzie można uzyskać w ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia specjalnego wniosku. Zbigniew Ziobro chce ukrócić przewlekłość postępowania.Z tego artykułu dowiesz się:Jak będą wyglądać zmiany w prawie rodzinnymCzym są alimenty natychmiastoweCzemu ministerstwo chce reformy

pixabay, Barni1
22.03.2022 09:20 Pszczoły niczym dywan ścieliły ziemię wokół uli. W Wielkopolsce zatruto aż 100 tys. owadów

Pszczoły to jedne z najpożyteczniejszych owadów na tej planecie. Jednakże nie wszyscy rozumieją rolę pszczół w przyrodzie i te często padają ofiarami oprysku dokonywanego przez ludzi. Podobna historia wydarzyła się w Wielkopolsce, gdzie niemal 100 tys. pszczół uległo zatruciu.Z tego artykułu dowiesz się:Do jakiego przestępstwa doszło wobec pszczółJakie okoliczności bada prokuratura i jak wysoki może być wyrok

Morawiecki zbity z pantałyku
22.03.2022 09:19 Czechy nie zgodziły się na propozycję polskiego rządu. Wpadka Morawieckiego

Kopalnia Turów to od kilku dni główny wątek sporu na linii Warszawa-Praga. Szanse na szybkie pogodzenie zwaśnionych stron miało dać wczorajsze spotkanie premierów. Mateusz Morawiecki oznajmił, że skarga do TSUE zostanie wycofana, choć chwilę później jego entuzjazm stłumił szef czeskiego rządu Andrej Babisz.Z tego artykułu dowiesz się:Co na temat rozwiązania sporu mówi premier Polski, a co premier CzechJak to nieporozumienie tłumaczy rzecznik rządu Piotr MüllerDlaczego Kopalnia Turów stała się kością niezgody między sąsiadami

Pexels/EKATERINA BOLOVTSOVA
22.03.2022 09:19 Ryanair złoży pozew przeciw Polsce. Wszystko przez dotowanie LOT-u

Ryanair wytacza ciężkie działa przeciwko narodowym przewoźnikom. Linie lotnicze zaskarżyły już 21 przypadków, w których Komisja Europejska wyraziła zgodę na przekazanie podmiotom krajowym pomocy publicznej w trakcie pandemii. Następny w kolejności może być LOT.Z tego artykułu dowiesz się:Co Ryanair uważa o pomocy publicznej dla narodowych przewoźnikówIle pieniędzy otrzymał LOTIle spraw wygrały irlandzkie tanie linie lotnicze