Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w alimentach. Na to od lat czekają setki rodzin
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.05.2024 12:22

Zmiany w alimentach. Na to od lat czekają setki rodzin

pieniądze
Fot. materiały własne

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało istotne zmiany dotyczące alimentów, obejmujące wprowadzenie tabel alimentacyjnych oraz alimentów natychmiastowych. Celem jest ujednolicenie zasądzanych kwot i przyspieszenie procedur dla rodzin w potrzebie.

Ujednolicenie zasądzanych kwot

Ministerstwo Sprawiedliwości utworzyło grupę roboczą do opracowania tabel alimentacyjnych, które mają pomóc w standaryzacji zasądzanych kwot alimentacyjnych. Pomysł, poruszany już od 2017 roku przez Adama Bodnara, ówczesnego Rzecznika Praw Obywatelskich, polega na stworzeniu tabel informujących o kosztach utrzymania dziecka w zależności od miejsca zamieszkania, wieku dziecka i liczby osób w rodzinie. Takie tabele mają na celu zmniejszenie sporów między rodzicami i są już stosowane w krajach takich jak Niemcy, Austria, Francja i Czechy.

ZUS daje czas tylko do 20 maja. Wielu Polaków jeszcze nie złożyło dokumentów Ogromna zmiana w zasiłku pogrzebowym. Wystarczy na opłacenie pogrzebu?

Alimenty natychmiastowe

Resort sprawiedliwości pracuje również nad wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych, które umożliwiałyby szybkie uzyskanie środków finansowych na utrzymanie dziecka. Alimenty te byłyby określane na podstawie minimalnego wynagrodzenia i miałyby być przyznawane w uproszczonym postępowaniu nakazowym, co pozwoliłoby na ograniczenie ilości dowodów i szybkie rozpatrzenie wniosku. Uzyskanie takich alimentów nie wykluczałoby możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja emerytur 2025. Ile dostaną emeryci?

Wpływ nowych przepisów na rodziny

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają na celu odpowiadać na potrzeby rodziców i sędziów rodzinnych, którzy od lat zgłaszają problemy z rozbieżnościami w zasądzanych alimentach. Tabele alimentacyjne mają pomóc w ujednoliceniu tych kwot, a alimenty natychmiastowe zapewnią szybkie wsparcie finansowe dla rodzin. 

Radczyni prawna Aleksandra Ejsmont podkreśla, że wprowadzenie tych rozwiązań jest niezbędne, zwłaszcza z uwagi na przeciążenie sądów rodzinnych i długi czas trwania postępowań.