Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Program NaStart z zaskakującym limitem. Znamy szczegóły projektu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.04.2024 20:26

Program NaStart z zaskakującym limitem. Znamy szczegóły projektu

Donald Tusk
Fot. East News/Paweł Wodzynski

Koniec z domysłami. Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym ”#naStart” został już opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Wiemy, kto może liczyć na wsparcie finansowe i w jakiej wysokości. Poza kryterium dochodowym trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym limicie.

Oto następca ”Kredytu 2 procent”

Poprzedni rządowy program kredytów mieszkaniowych okazał się niewypałem. Pomysł, owszem, może i dobry, twórcy nie przewidzieli jednak ogromnego zainteresowania, z jakim przyjdzie się im zmierzyć. W efekcie w błyskawicznym tempie wyczerpano budżet na 2023 i 2024 rok. Nowy rząd mimo wszystko nie zrezygnował całkowicie z takiej formy dofinansowania. Kredyt 2 procent został jednak zastąpiony programem Na Start. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?

Podstawowym warunkiem jest rzecz jasna cel, na jaki weźmiemy kredyty. Program Na Start obejmie bowiem kredyty hipoteczne na okres nie krótszy niż 15 lat i konsumenckie, zaciągnięte na okres od 5 do 15 lat. Wsparcie obejmie kolejno 120 i 60 pierwszych rat kredytu.
 

14. emerytura w 2024 roku. Takie kwoty dostaną seniorzy

Oprocentowanie będzie niższe

Głównym celem dopłat ma być obniżenie oprocentowania kredytu. Dokładne liczby zależne są jednak od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. W przypadku tych jedno- i dwuosobowych oprocentowanie kredytu hipotecznego wyniesie 1,5%. Jeśli jednak w skład rodziny wchodzi co najmniej jedno dziecko, będzie to już 1%, 0,5% w przypadku dwójki dzieci i 0% w przypadku trójki. 0% to również oprocentowanie kredytu konsumenckiego, na cele mieszkaniowe.

Musimy jednak pamiętać o tym, iż dopłata nie obejmie całej kwoty kredytu. Zależnie od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego będzie ona liczona do:

  • 200 000 zł kapitału w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 
  • 400 000 zł w przypadku 2-osobowego gospodarstwa domowego 
  • 450 000 zł w przypadku 3-osobowego gospodarstwa domowego 
  • 500 000 zł w przypadku 4-osobowego gospodarstwa domowego
  • i 600 000 zł w przypadku gospodarstwa domowego 5-osobowego lub większego.

W uzasadnieniu projektu czytamy:

Celem przepisu jest takie sparametryzowanie instrumentu dopłat, aby pomagał on w zakupie mieszkania jedynie w zakresie niezbędnym z punktu widzenia potrzeb mieszkaniowych gospodarstwa domowego o określonej wielkości. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego limit ten określono na poziomie 40 m2 i zaproponowano jego podwyższenie o 20 m2 za każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego.
 

Ten warunek zaskakuje

Rzecz jasna kredytobiorcy będą musieli spełnić również kryterium dochodowe, które — ponownie zależnie od wielkości gospodarstwa domowego — wyniesie:

  • 7000 zł netto dla osoby mieszkającej samotnie
  • 13 000 zł netto przy 2 mieszkańcach
  • 16 000 zł przy 3 mieszkańcach
  • 9 500 zł przy 4 mieszkańcach
  • 23 000 zł dla gospodarstwa domowego zamieszkanego przez min. 5 osób.

Najbardziej zaskakujący jest jednak kwartalny limit wniosków. W tym roku, jako dla okresu przejściowego, wyznaczono go na 35 tysięcy wniosków łącznie. Od 1 stycznia 2025 limit ma wynieść 15 000 na każdy kwartał.