Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 3700 zł dopłaty do czynszu. Wiadomo, kto może skorzystać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.04.2024 13:34

Nawet 3700 zł dopłaty do czynszu. Wiadomo, kto może skorzystać

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Spora część Polaków może liczyć na dopłaty do czynszu za mieszkanie lub dom. Kwoty dofinansowania są naprawdę pokaźne. Pieniądze nie należą się jednak wszystkim i aby je otrzymać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. 

Kto może liczyć na dopłatę do czynszu?

Polski Fundusz Rozwoju Osób z Niepełnosprawnościami oferuje dopłaty do czynszu. Są one przyznawane w ramach programu “Samodzielność - Aktywność - Mobilność! - Mieszkanie dla Absolwenta”. Konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków. Dofinansowanie należy się osobie, która:

  • jest absolwentem szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub w wyższej i ukończył ją w okresie 36 miesięcy przed złożeniem wniosku lub opuszcza rodzinny dom dziecka, rodzinę zastępczą lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą
  • legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu
  • poszukuje zatrudnienia lub podjęła zatrudnienie
  • nie jest właścicielem mieszkania i nie ma spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego
Podatek od psa poszedł w górę. Czas tylko do 30 kwietnia

Zmiany w dopłatach do czynszu w 2024 roku

Do niedawna dofinansowanie było przyznawane na okres trzech lat. W tym roku program przeszedł jednak całkiem spore zmiany i teraz PFRON dopłaca do wynajmu mieszkania lub domu przez pięć lat. Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest złożenie wniosku. Można zrobić to w formie elektronicznej, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia. 

W czasie przyznawania dopłat, ich kwoty będą się zmieniały. Od 1 do 24 miesiąca można otrzymać 100 proc. kosztów najmu, od 25 do 42 miesiąca - 70 proc. kosztów najmu, a od 43 do 60 miesiąca - 40 proc. kosztów najmu.

Tyle wynosi dofinansowanie do czynszu

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl, maksymalne kwoty dopłat do wynajmu mieszkania lub domu będą się różniły w zależności od województwa. Na dopłaty w wyższej kwocie mogą liczyć osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Największe dofinansowanie należy się mieszkańcom warmińsko-mazurskiego - otrzymają oni 3709 zł lub 2733 zł. Przykładowo, w mazowieckim dofinansowanie wynosi 3653 zł lub 2692 zł, w łódzkim - 2335 zł lub 1721 zł, w pomorskim 3390 zł lub 2498 zł, a w śląskim - 2790 zł lub 2056 zł.

Zobacz także: Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Wiadomo, kto zostanie skontrolowany