Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowy zasiłek dla rodziców. Można go łączyć z 800 plus
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.04.2024 12:36

Dodatkowy zasiłek dla rodziców. Można go łączyć z 800 plus

rodzice, dziecko
Fot. Pixabay/MabelAmber

Rodzice mogą liczyć na różne formy wsparcia finansowego. Otrzymują nie tylko 800 plus, ale także zasiłek rodzinny. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Kto konkretnie może starać się o zasiłek rodzinny i ile wynosi świadczenie? Wyjaśniamy. 

Zasiłek rodzinny. Trzeba spełnić pewne warunki

Zasiłek rodzinny to dodatkowe wsparcie finansowe dla polskich rodzin. W przeciwieństwie do 800 plus, pieniądze nie należą się wszystkim. W przypadku tego świadczenia obowiązuje bowiem kryterium dochodowe. 

Dochód w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie nie może być większy niż 674 zł. W przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością, limit zarobkowy wynosi natomiast 764 zł. Co ważne, dochód z tytułu 800 plus nie jest brany pod uwagę w momencie ubiegania się o zasiłek rodzinny.

Dziewięciodniowa majówka? Wiemy, kiedy wziąć wolne

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2024 roku?

Należy wspomnieć, że nie każdy otrzyma zasiłek rodzinny w takiej samej kwocie. Wysokość świadczenia zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Rodzice pociech w wieku do 5 lat otrzymają 95 złotych miesięcznie, a na dzieci w wieku od 5 do 18 lat wypłaca się 124 zł.

Zasiłek rodzinny w wysokości 135 złotych miesięcznie otrzymają także osoby po ukończeniu 18. roku życia, które kontynuują naukę. W takim przypadku świadczenie można pobierać do 24. roku życia. Jeśli beneficjenci przekroczą próg dochodowy, to otrzymają zasiłek zmniejszony na zasadzie “złotówka za złotówkę”.

Aby otrzymać zasiłek rodzinny, trzeba złożyć wniosek

Wypłatą zasiłku rodzinnego zajmuje się urząd miasta lub gminy. Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Jeśli zrobimy to do końca września, to pieniądze zostaną wypłacone w listopadzie. Podczas dopełniania formalności, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, które udowodnią, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza określonych limitów.

Zobacz także: Ile urząd skarbowy może zabrać z konta? Taką kwotę musi zostawić