Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wydał komunikat ws. 13. emerytury międzynarodowej. Nie trzeba wypełniać wniosków
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 06.04.2024 13:20

ZUS wydał komunikat ws. 13. emerytury międzynarodowej. Nie trzeba wypełniać wniosków

koperta zus pieniądze
Fot. Iberion

Niektórzy seniorzy mogą cieszyć się z wypłaty trzynastej emerytury. Pieniądze pojawiły się na kontach ponad 900 tys. świadczeniobiorców. Emerytury trafiły także do 27,4 tys. osób pobierających świadczenia międzynarodowe.

13. emerytura 2024. Kiedy wypłata?

Tegoroczne wypłaty "trzynastki" zostały rozłożone na kilka terminów. Pieniądze jako pierwsi w kolejności dostali seniorzy, którzy pobierają wyłącznie polskie emerytury. Świadczenie pojawiło się na ich kontach do 1 kwietnia. Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS przekazał, że do tego dnia urząd wypłacił 913 tys. "trzynastek" o łącznej wartości 1,6 mld zł.

Znana sieciówka odkupi od ciebie używaną odzież. Jak wziąć udział w akcji?

13. emerytura międzynarodowa już na kontach seniorów

Pieniądze dostali także  emeryci i renciści opłacający składki zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Zakończenie wypłat miało miejsce w piątek 5 kwietnia.

W terminie przypadającym na 6 kwietnia wypłaciliśmy 27 433 świadczenia międzynarodowe o wartości 48,8 mln złotych. W tym samym terminie trzynaste emerytury i renty o łącznej wartości 33 mln złotych otrzymało z naszego oddziału także 18 564 uprawnionych, opłacających składki tylko w polskim systemie ubezpieczeń – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik regionalny ZUS w Opolu, Sebastian Szczurek.

ZOBACZ TAKŻE: Zakonnica orzecznikiem ZUS. "Świeckie państwo. Ręce mi opadły"

13. emerytura. Nie trzeba składać wniosków

Aby dostać 13. emeryturę, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Pieniądze trafią do seniorów w ten sam sposób, co standardowe świadczenia. Jak wynika z szacunków opolskiego ZUS, dodatek do emerytur otrzyma około 270 tys. mieszkańców regionu. 60 tys. z nich to świadczeniobiorcy opłacający składki w Polsce i w Niemczech.