Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ekstra dodatek do emerytury? Wiemy, komu przysługuje
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.04.2024 16:42

Ekstra dodatek do emerytury? Wiemy, komu przysługuje

dłonie
Fot. Pixabay/stevepb

Mamy dobrą wiadomość dla osób oszczędzających pieniądze w ramach PPK. Wielu klientów Pracowniczych Planów Kapitałowych już wkrótce otrzyma dodatek do emerytury. Środki trafią na konta jeszcze w tym miesiącu, trzeba jednak spełnić warunki.

Nawet 250 zł dla uczestników PPK

Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym każdy pracownik, który przystąpi do programu, ma możliwość skorzystania z dodatkowej dopłaty do swoich oszczędności. Do 15 kwietnia Polski Fundusz Rozwoju przekaże na ten cel ponad 497 mln zł. Pieniądze trafią do ponad 2 milionów uczestników w postaci wpłaty powitalnej, w wysokości 250 zł, oraz dopłaty rocznej (240 zł za dany rok kalendarzowy). Kto może liczyć na taki bonus do emerytury?
 

ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

Te osoby otrzymają dopłatę do emerytury

Co ważne, udział w PPK jest całkowicie dobrowolny. Składki nie są zatem dokładnym odpowiednikiem tych, które każdy z nas kojarzy z ZUS. Pierwszym krokiem do otrzymania dopłaty jest zatem przystąpienie do programu.

Dodatkowe 240 zł wpłynie w tym miesiącu na konto każdego pracownika, który spełni warunek wysokości wpłat. Kwota ta, będąca sumą wpłat podstawowych i dodatkowych, powinna wynosić minimum 3,5 proc. 6-krotności wynagrodzenia minimalnego za rok ubiegły. Tym razem będzie to zatem dokładnie 732,90 zł.

Jeśli jednak nasz dochód nie przekracza 1,2-krotności pensji minimalnej, możemy skorzystać z obniżenia podstawowej kwoty składek do 2 proc. W takim przypadku, aby otrzymać dopłatę, powinniśmy zgromadzić co najmniej 183,23 zł, czyli zaledwie 25 proc. kwoty głównej.
 

Termin do 15 kwietnia. Tyle pieniędzy otrzymają uczestnicy

Pieniądze zostaną wypłacone osobom odkładającym na przyszłą emeryturę najpóźniej do 15 kwietnia za pośrednictwem PFR S.A, przez ministra właściwego do spraw pracy.

Zarówno termin, jak i kwota wypłaty nie ulegają zmianom z roku na rok i są identyczne dla każdego uczestnika PPK - tylko 240 zł dopłaty rocznej otrzymają również osoby posiadające kilka rachunków. Uczestnikom przysługuje bowiem prawo do jednej dopłaty za dany rok kalendarzowy.

W razie wątpliwości, wysokość zgromadzonych środków możemy sprawdzić dzięki stronie www.rachunek.mojeppk.pl. Zalogowanie się na swój profil pozwoli nam ustalić stan oszczędności na wszystkich rachunkach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

źródło: fakt.pl