Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 07.04.2024 12:07

Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta

pilot do telewizora
Fot. Pixabay.com/renateko

Były prezes TVP przygotował wraz z grupą ekspertów propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Jan Dworak zakłada, że finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia powinno pochodzić z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Ile wyniosłaby składka?

Nowa opłata audiowizualna jeszcze w tym roku?

Jan Dworak, były prezes TVP, zaproponował rozwiązanie problemów związanych z finansowaniem mediów publicznych. Jak zauważył, Telewizja Polska nie powinna konkurować z firmami komercyjnymi w kwestii budżetów reklamowych, co przekłada się negatywnie na jakość produkowanych treści. Zgodnie z założeniami projektu, w mediach publicznych miałoby pojawiać się coraz mniej reklam. Umożliwić to miały nowy model finansowania, który pozwoli dodatkowo na niezależność mediów publicznych.

ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

Nowa ustawa o mediach publicznych. Koniec abonamentu RTV?

Ekspert podkreślił, że konieczność zapewnienia środków finansowych z budżetu państwa dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia znalazła się w wyrokach Trybunału Konstytucyjnego. Uważa, że telewizja mogłaby być finansowana z reklam w stopniu ograniczonym, w wyjątkowych sytuacjach. W związku z malejącymi wpływami z abonamentu RTV, Jan Dworak opracował wraz z ekspertami propozycję dwuetapowego finansowania mediów publicznych. 

ZOBACZ TAKŻE: Zacznie się w poniedziałek rano. Biedronka ma same hity na wiosnę

Składa audiowizualna dla wszystkich?

Z początku media publiczne miałyby być finansowane z budżetu państwa, a następnie z powszechnej składki audiowizualnej. Jeśli środki z drugiej formy miałyby być niewystarczające, dofinansowanie pobierane byłoby z pierwszej z nich. Składka obowiązywałaby podatników i firmy, a jej wysokość podlegałaby corocznej waloryzacji. Przedsiębiorcy i organizację samorządowe płaciłyby wielokrotność tej stawki. Według wstępnych obliczeń składka wynosiłaby 8-9 zł

Kto miałby być zwolniony z opłat? Przede wszystkim osoby o niskich dochodach, a także z dysfunkcjami, bezrobotnych czy pobierających rentę. Zwolnienie obowiązywałoby tych, którzy przekroczyli 75. rok życia, nie osiągnęli 26. roku życia lub wciąż się uczą. Płacić nie musiałyby także osoby, których dochód nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, jednak nie w przypadku przedsiębiorców i rolników.

Źródło: superbiz.se.pl