Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec abonamentu RTV? Ma go zastąpić nowa opłata
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.04.2024 13:47

To koniec abonamentu RTV? Ma go zastąpić nowa opłata

telewizor, pilot
Fot. materiały własne

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Od lat wzbudza niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa, a wiele osób wciąż unika tej opłaty. Jak się okazuje, wkrótce mają zostać rozpoczęte prace nad zlikwidowaniem tego rozwiązania i wprowadzeniem nowego. 

Abonament RTV od lat wzbudza kontrowersje

Abonament RTV powinien płacić każdy, kto posiada radio lub telewizor. Opłata już od lat wzbudza wiele kontrowersji wśród społeczeństwa i pojawiają się głosy, że powinna zostać zlikwidowana i zastąpiona innym rozwiązaniem. 

Opłata abonamentowa powinna zostać opłacona do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli chodzi o aktualnie stawki abonamentu RTV, to za telewizor lub radio i telewizor należy zapłacić 27,30 zł miesięcznie, a sam odbiornik radiowy to koszt rzędu 8,70 zł miesięcznie. 

13. i 14. emerytura do zwrotu. Te osoby będą musiały oddać pieniądze

Abonament RTV zostanie zlikwidowany?

Spora część Polaków unika obowiązku płacenia abonamentu RTV poprzez nierejestrowanie swoich odbiorników. Już jakiś czas temu padły pierwsze propozycje zlikwidowania abonamentu RTV. Teraz serwis Bankier.pl donosi, że wkrótce posłowie zajmą się tą kwestią. Portal wspomina także o wprowadzeniu nowej opłaty, która już niebawem miałaby wejść w życie zamiast abonamentu RTV.

Zobacz także: Przed milionami Polaków kluczowa decyzja. Chodzi o wysokość ich emerytur

Nowa opłata ma zastąpić abonament RTV

Serwis Bankier.pl informuje, że zamiast abonamentu RTV miałaby się pojawić nowa opłata audiowizualna. W przeciwieństwie do aktualnego rozwiązania, danina miałaby być pobierana od każdego Polaka w wieku od 26 do 75 lat i nie zależałaby od posiadanego urządzenia. 

Opłata audiowizualna miałaby wynosić 108 złotych w skali roku. Czteroosobowe gospodarstwo domowe składające się z rodziców i dwójki dorosłych dzieci zapłaciłoby więc 432 zł za rok. Abonament RTV z kolei wyniósłby tą samą rodzinę ponad 100 złotych mniej.