Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r. Wiadomo, kogo dotyczy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.04.2024 11:37

Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r. Wiadomo, kogo dotyczy

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Polacy coraz częściej rezygnują z płatności gotówkowych. Jednak wciąż spora grupa osób z nich korzysta. W takim przypadku trzeba pamiętać o obowiązujących limitach. Nie dotyczą one jednak wszystkich. Przedstawiamy szczegóły. 

Te osoby muszą pamiętać o limitach płatności gotówką

Aktualnie Polacy coraz częściej wybierają płatności bezgotówkowe. Mimo to, wciąż wiele osób woli tradycyjne metody płatności i decyduje się na transakcje z wykorzystaniem gotówki. Warto jednak pamiętać, że w tej kwestii obowiązują pewne ograniczenia.

Co ważne, obowiązujących limitów muszą pilnować wybrane osoby. Chodzi tutaj o jednoosobowych przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, wspólników spółki cywilnej, spółki handlowe i podmioty wpisane do rejestru KRS, fundacje, zagranicznych przedsiębiorców prowadzących  w Polsce działalność poprzez oddział, zagraniczne oddziały firmy należącej do polskiego przedsiębiorcy oraz o polskich przedsiębiorców dokonujących zagranicznych transakcji. 

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Tyle wynosi limit płatności gotówką w 2024 r.

Limity płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami obowiązują wtedy, gdy kwota transakcji jest większa niż 15 tysięcy złotych brutto. Co ważne, limit ten obejmuje wszystkie płatności dokonane w ramach tej transakcji.  

Jeśli przedsiębiorcy nie dostosują się do ograniczeń związanych z płatnościami gotówkowymi, otrzymana kwota nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztu uzyskania przychodu. 

Kogo nie dotyczą ograniczenia płatności gotówkowych?

Należy pamiętać, że przedstawiony powyżej limit dotyczy tylko przedsiębiorców. Płatności gotówkowych bez ograniczeń mogą dokonywać także między innymi rolnicy ryczałtowi, komornicy, ale także osoby fizyczne, które robią zakupy przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej, a potem będą widnieć w jej ewidencji środków trwałych. 

Zobacz także:  W kwietniu duże zmiany w emeryturach. Seniorzy mogą być zaskoczeni