Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przed milionami Polaków kluczowa decyzja. Chodzi o wysokość ich emerytur
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 02.04.2024 10:48

Przed milionami Polaków kluczowa decyzja. Chodzi o wysokość ich emerytur

kalkulator, długopis
Fot. Pixabay/Edar

Część Polaków będzie musiało podjąć kluczową decyzję. Około 16 mln Polaków wybierze, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej. Dziennik Gazeta Prawna wskazuje, co będzie korzystniejszym rozwiązaniem w kwestii wysokości przyszłej emerytury. 

Wielu Polaków musi podjąć kluczową decyzję

Kilkanaście milionów Polaków urodzonych po 1968 roku stanie przed kluczowym wyborem. Przez najbliższe 4 miesiące muszą podjąć decyzję, czy wszystkie obowiązkowe składki zostaną w ZUS, czy przekażą je do Otwartych Funduszy Emerytalnych

Kwestia ta może mieć spory wpływ na to, jakie świadczenia emerytalne będą otrzymywać w przyszłości. Które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla przyszłych emerytów? 

Zobacz także: W kwietniu duże zmiany w emeryturach. Seniorzy mogą być zaskoczeni

Ważne wieści dla seniorów. Są zmiany w legitymacjach emerytów

Subkonto ZUS czy OFE? Gdzie lepiej odkładać na emeryturę?

Dziennik Gazeta Prawna zauważa, że nie da się jednoznacznie określić, który sposób oszczędzania na emeryturę jest bardziej korzystny. Otwarte Fundusze Emerytalne w ubiegłym roku zgromadziły dla swoich klientów rekordowe 36,4 proc. Pod koniec lutego OFE zarządzały kwotą 217,5 mld złotych.

DGP podaje, że w długoterminowych porównaniach korzystniej wypada właśnie OFE, choć też nie jest to tak oczywiste. Fundusz inwestuje bowiem głównie w akcje na warszawskiej GPW, przez co nie ma gwarancji utrzymania tej zależności na stałe. 

Polacy muszą poinformować ZUS o swojej decyzji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej oficjalnej stronie przypomina, że Polacy muszą zgłosić swoją decyzję w sprawie składek emerytalnych. Okno transferowe będzie otwarte od 1 kwietnia do 31 lipca bieżącego roku. Właśnie w tym czasie należy złożyć specjalne oświadczenie, w którym poinformujemy Zakład Ubezpieczeń Społecznych o swoim wyborze. 

Zobacz także: Zobacz także: Nowa lista leków refundowanych już jest. Ceny poszły w górę?

Tagi: Emerytura ZUS OFE